Milionáři v Česku: Stojí stranou, věří start-upům a nečekají, že děti firmu převezmou

Iva Špačková Iva Špačková
28. 9. 2018 11:21
V Česku žije přes 28 tisíc dolarových milionářů, tedy lidí, kteří mají disponibilní majetek ve výši zhruba 22 milionů korun. Jak vypadají, čemu věří, kam investují peníze, co je motivuje k hromadění majetku a co očekávají od svých dětí? J&T Banka to odhaluje ve svém výzkumu Wealth Report 2018. Podívejte se.
Foto: iStock

Typický multimilionář

  • Českému dolarovému milionáři je v průměru 53 let, slovenskému o dva roky méně. Při pohledu na mezinárodní srovnání jsou tuzemští dolaroví milionáři ještě stále mladí. Dle zahraničního Wealth X World Ultra Wealth Report 2018 je průměrný věk světového dolarového milionáře téměř 61 let.
  • V drtivé většině případů je to muž. V Česku tvoří muži 95 procent tuzemských bohatých, na Slovensku 91 procent. V zahraničí je bohatství také doménou mužů, nicméně žen je mezi nimi zastoupeno více, v průměru 13 procent.
  • Hlavním zdrojem příjmu českých a slovenských milionářů je i nadále podnikání. Nejvíce dolarových milionářů aktuálně zastává pozici majitele či jednatele firmy (v ČR 51 %, v SR 55 %) nebo osoby samostatně výdělečně činné (9 % v ČR, 7 % v SR). Narůstající věk dolarových milionářů se začíná projevovat také v zastávaných funkcích. Celých 14 procent českých a 7 procent slovenských bohatých je ve funkci člena dozorčí rady nebo představenstva, což může souviset v mnoha případech s předáváním žezla nástupcům a ponechání si jen kontrolní role ve vybudovaných impériích.
  • penzi je pak celých 9 procent českých a 15 procent slovenských dolarových milionářů.
 

Právě se děje

Další zprávy