Milionáři v Česku: Stojí stranou, věří start-upům a nečekají, že děti firmu převezmou

Iva Špačková Iva Špačková
28. 9. 2018 11:21
V Česku žije přes 28 tisíc dolarových milionářů, tedy lidí, kteří mají disponibilní majetek ve výši zhruba 22 milionů korun. Jak vypadají, čemu věří, kam investují peníze, co je motivuje k hromadění majetku a co očekávají od svých dětí? J&T Banka to odhaluje ve svém výzkumu Wealth Report 2018. Podívejte se.
Foto: iStock

Typický multimilionář

  • Českému dolarovému milionáři je v průměru 53 let, slovenskému o dva roky méně. Při pohledu na mezinárodní srovnání jsou tuzemští dolaroví milionáři ještě stále mladí. Dle zahraničního Wealth X World Ultra Wealth Report 2018 je průměrný věk světového dolarového milionáře téměř 61 let.
  • V drtivé většině případů je to muž. V Česku tvoří muži 95 procent tuzemských bohatých, na Slovensku 91 procent. V zahraničí je bohatství také doménou mužů, nicméně žen je mezi nimi zastoupeno více, v průměru 13 procent.
  • Hlavním zdrojem příjmu českých a slovenských milionářů je i nadále podnikání. Nejvíce dolarových milionářů aktuálně zastává pozici majitele či jednatele firmy (v ČR 51 %, v SR 55 %) nebo osoby samostatně výdělečně činné (9 % v ČR, 7 % v SR). Narůstající věk dolarových milionářů se začíná projevovat také v zastávaných funkcích. Celých 14 procent českých a 7 procent slovenských bohatých je ve funkci člena dozorčí rady nebo představenstva, což může souviset v mnoha případech s předáváním žezla nástupcům a ponechání si jen kontrolní role ve vybudovaných impériích.
  • penzi je pak celých 9 procent českých a 15 procent slovenských dolarových milionářů.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy