Milionáři v Česku: Stojí stranou, věří start-upům a nečekají, že děti firmu převezmou

Iva Špačková Iva Špačková
28. 9. 2018 11:21
V Česku žije přes 28 tisíc dolarových milionářů, tedy lidí, kteří mají disponibilní majetek ve výši zhruba 22 milionů korun. Jak vypadají, čemu věří, kam investují peníze, co je motivuje k hromadění majetku a co očekávají od svých dětí? J&T Banka to odhaluje ve svém výzkumu Wealth Report 2018. Podívejte se.
Foto: iStock

Typický multimilionář

  • Českému dolarovému milionáři je v průměru 53 let, slovenskému o dva roky méně. Při pohledu na mezinárodní srovnání jsou tuzemští dolaroví milionáři ještě stále mladí. Dle zahraničního Wealth X World Ultra Wealth Report 2018 je průměrný věk světového dolarového milionáře téměř 61 let.
  • V drtivé většině případů je to muž. V Česku tvoří muži 95 procent tuzemských bohatých, na Slovensku 91 procent. V zahraničí je bohatství také doménou mužů, nicméně žen je mezi nimi zastoupeno více, v průměru 13 procent.
  • Hlavním zdrojem příjmu českých a slovenských milionářů je i nadále podnikání. Nejvíce dolarových milionářů aktuálně zastává pozici majitele či jednatele firmy (v ČR 51 %, v SR 55 %) nebo osoby samostatně výdělečně činné (9 % v ČR, 7 % v SR). Narůstající věk dolarových milionářů se začíná projevovat také v zastávaných funkcích. Celých 14 procent českých a 7 procent slovenských bohatých je ve funkci člena dozorčí rady nebo představenstva, což může souviset v mnoha případech s předáváním žezla nástupcům a ponechání si jen kontrolní role ve vybudovaných impériích.
  • penzi je pak celých 9 procent českých a 15 procent slovenských dolarových milionářů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy