Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka | Foto: J&T Banka

Budoucnost - sociální služby a zlato

Třetina českých milionářů doporučuje investice do stavebních pozemků. Na Slovensku stavební pozemky získávají na oblibě kontinuálně. Očekávání vyššího výnosu je pak v případě pozemků hnáno především jejich klesajícím počtem, a to zejména v oblasti hlavních a krajských měst a jejich okolí.

Na růstu cen se nemalou měrou podílí také zdlouhavý proces vydávání stavebního povolení, který brzdí rychlost výstavby, která se tím pádem prodražuje. 

Na bublinu to zatím nevypadá

Rezidenční nemovitosti dosáhly v Česku v letošním roce historického vrcholu, když je za výnosově zajímavé označilo 36 % dolarových milionářů. Na Slovensku pak rezidenční nemovitosti vykázaly nejvyšší meziroční nárůst.

Tento trend lze také přičítat vysokému nedostatku bydlení, kdy je převis poptávky nad nabídkou v obou zemích na historických maximech. I přes opatření národních bank se nedaří ochladit realitní trh a ani analýzy nejrůznějších bank a realitních expertů nenaznačují, že by se trh, i přes svižný nárůst cen, nacházel v bublině.

Trojnásobný zájem o zlato a víra v IT

V obou zemích lze pozorovat velký zájem o zlato. Cena se dostala na šestileté historické maximum v dolarech. V eurech či korunách je cena zlata nejvyšší v historii. Počet tuzemských dolarových milionářů očekávajících nejzajímavější zhodnocení se u této komodity v obou zemích až ztrojnásobil.

  • Za růstem může stát také očekávané zpomalení ekonomiky či zvyšující se nejistota na globálních trzích, které atraktivitu zlata zvedají a nabádají k většímu zajištění vůči riziku. 

V blízké budoucnosti očekávají čeští dolaroví milionáři také výrazný růst v oblasti IT služeb. Chce do něj investovat nebo už investuje 70 % z nich. Technologie a technologický pokrok je možné propojit s energetikou, od které očekává výrazný růst přibližně pětina dolarových milionářů a téměř stejný počet z nich do této oblasti hodlá vstoupit. 

Poroste také odpadové hospodářství či sociální služby a péče o seniory. Rychle stárnoucí populace, nedostatek domů pro seniory či odborné péče je citelný ve všech vrstvách společnosti. I váhání státu přispívá ke zvýšení atraktivity tohoto odvětví z hlediska soukromých investic, od které si výrazný růst slibuje kolem 20 % dolarových milionářů.

 

Právě se děje

Další zprávy