Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy k Weatlh Report 2019 JT Banky
Grafy k Weatlh Report 2019 JT Banky | Foto: JT Banka

Mají rádi Evropskou unii

Po patnácti letech členství v Evropské unii považují čeští dolaroví milionáři za její hlavní výhodu přístup na společný trh, větší bezpečnost země a zvýšení naší konkurenceschopnosti. Pochvalují si také příchod zahraničních investorů a mnohem více než populace kvitují převzetí západních liberálních hodnot. 

S běžnou populací se shodují v mírně rezervovaném přístupu k možnosti čerpat eurofondy. Naopak na rozdíl od ostatních vidí přínos Evropské unie v případě vnějšího tlaku na uskutečnění reforem. Negativně milionáři hodnotí unii z pohledu administrativy a byrokracie.

Na Slovensku jsou milionáři v hodnocení mnohem pozitivnější než běžná populace, která za největší výhodu považuje čerpání eurofondů, tu však milionáři vidí spíše jako nepodstatnou.

Postoj dolarových milionářů k Evropské unii lze shrnout jako střízlivý ekonomický pragmatismus nezatížený snahou politiků na unii svádět značnou část vnitřních problémů země.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy