Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy k Weatlh Report 2019 JT Banky
Grafy k Weatlh Report 2019 JT Banky | Foto: JT Banka

Mají rádi Evropskou unii

Po patnácti letech členství v Evropské unii považují čeští dolaroví milionáři za její hlavní výhodu přístup na společný trh, větší bezpečnost země a zvýšení naší konkurenceschopnosti. Pochvalují si také příchod zahraničních investorů a mnohem více než populace kvitují převzetí západních liberálních hodnot. 

S běžnou populací se shodují v mírně rezervovaném přístupu k možnosti čerpat eurofondy. Naopak na rozdíl od ostatních vidí přínos Evropské unie v případě vnějšího tlaku na uskutečnění reforem. Negativně milionáři hodnotí unii z pohledu administrativy a byrokracie.

Na Slovensku jsou milionáři v hodnocení mnohem pozitivnější než běžná populace, která za největší výhodu považuje čerpání eurofondů, tu však milionáři vidí spíše jako nepodstatnou.

Postoj dolarových milionářů k Evropské unii lze shrnout jako střízlivý ekonomický pragmatismus nezatížený snahou politiků na unii svádět značnou část vnitřních problémů země.

 

Právě se děje

Další zprávy