On-line rozhovor - České důchodce čeká příjemný start do příštího roku. Valorizace totiž bude nejvyšší od roku 2008, důchody v průměru porostou o 475 korun, jak na začátku týdne oznámila ministryně práce Michaela Marksová. Stát to vyjde na téměř 17 miliard korun.
Má Česko na výraznější růst důchodů peníze? Potřebujeme důchodovou reformu? A je potřeba zvyšovat důchodový věk? Na dotazy čtenářů odpovídal ekonom Jiří Šatava z akademického pracoviště CERGE-EI. Šatava kromě jiného patřil k odborníkům, se kterými své návrhy na změny systému konzultovala vládní důchodová komise.
Od čtenářů dostal například dotaz, zda skutečně v posledních letech výrazně roste věk, kterého se Češi dožívají. Statistiky České správy sociálního zabezpečení to potvrzují. Jen mezi roky 2011 a 2016 se doba strávená v důchodu protáhla o rok. Zatímco ještě v roce 1990 Češi trávili v důchodu průměrně 16 let, nyní už to je 24 let.
"Na stárnutí populace musíte v důchodech nějak reagovat. A přirozenou reakcí je posunovat důchodový věk a více podporovat seniory v důchodovém věku, aby z práce neodešli hned po dosažení důchodového věku, pokud nemusí. Například jim můžete prominout daně. To jim zvýší čistou mzdu za stejnou práci," reagoval ekonom.
Stát by podle Šatavy měl lidi například lépe informovat o tom, co je v důchodu čeká. "Mohl by vám třeba každých 5 let poslat dopis, kde by vám například řekl: 'Na základě vaší předchozí kariéry a dalších dat lze odhadnout, že váš důchod bude asi tolik a tolik.' Vy byste se pak mohl lépe připravit na důchod po finanční stránce," odpověděl dalšímu ze čtenářů.