Důchody stoupnou nejvíce od krize. Penzisté dostanou vyšší podíl z rostoucích mezd

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2017 15:47
Výdaje na valorizaci důchodů budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun, průměrný důchod se zvýší o 475 korun. Penze nově rostou o polovinu růstu průměrné mzdy, dosud to byla třetina. Na výrazný růst se mohou důchodci těšit i v dalším roce. Průměrný důchod byl na konci prvního pololetí 11 807 korun.
Důchod poroste. Ilustrační snímek.
Důchod poroste. Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha - Důchody v příštím roce porostou průměrně o 475 korun, oznámila dnes ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Jde o největší růst penzí od roku 2008, uvedla ministryně po zasedání vlády ve Strakově akademii.

Vláda podle Marksové mohla penze navýšit razantněji díky změnám v legislativě. Podle dřívějších pravidel by byl růst maximálně poloviční. Do zvýšení se promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou.

Celkové zvýšení důchodu je stanoveno ze dvou indexů. Plně se zohledňuje meziroční růst cen mezi červny 2016 a 2017, který činil 2,3 procenta. Druhým indexem je růst reálných mezd v loňském roce. Ten činil 3,3 procenta a pro zvýšení důchodů je použita polovina tohoto růstu, což po zaokrouhlení představuje 1,7 procenta.

Vzhledem k tomu, že růst mezd nabral v posledních měsících ještě vyšší tempo, mohou se důchodci těšit na další výrazný růst mezd i na začátku roku 2019. Průměrná mzda podle Českého statistického úřadu rostla naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2017 o 7,6 procenta na 29 346 korun.

Vládní nařízení o zvýšení penzí připravuje ministerstvo práce. Kabinetu ho zatím nedalo. Na zvýšení důchodů v průměru o zhruba 500 korun se ale už na jaře domluvila vládní koalice.

Vláda nyní dokončuje návrh rozpočtu na příští rok, jehož největší kapitolou jsou právě výdaje na důchody. Loni kabinet schválil na letošní výdaje důchodového účtu 416,5 miliardy korun. Výdaje na valorizaci budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun.

Průměrný důchod byl na konci prvního pololetí 11 807 korun. Zatímco na průměrnou mzdu nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, u důchodů je střední hodnota (takzvaný medián) velmi blízko u průměru. Průměrný důchod byl například v roce 2015 na úrovni 11 348 korun a medián byl jen o 118 korun níž.

Na konci roku 2013, před nástupem Sobotkovy vlády, byl průměrný důchod 10 970 korun, tedy o 7,6 procenta nižší než nyní. Letos v lednu si senioři a seniorky na důchodech polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2015 se důchody upravily směrem vzhůru v průměru o 200 korun, od ledna 2016 se zvedly jen o 40 korun. Vláda to tehdy kompenzovala jednorázovými příspěvky k důchodům.

Vedle starobních důchodů se valorizace týká i invalidních a pozůstalostních penzí. Starobní důchod na konci června pobíralo bezmála 2,4 milionu lidí, invalidní 425 400 a pozůstalostní 71 400.

 

Právě se děje

před 47 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy