Lidé podvádí čím dál víc. Kvůli krizi, říká pojišťovna

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 7. 2012 15:40
Česká pojišťovna za půl roku odhalila pojistné podvody v hodnotě 196 milionů korun
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přetrvávající ekonomická nejistota se projevuje i růstem pojistných podvodů.

Největší tuzemská pojišťovna za letošní první pololetí odhalila pojistné podvody v celkové hodnotě 196 milionů korun, což je téměř o třetinu (31 procent) více než ve stejném období minulého roku.

V porovnání s rokem 2009 pak objem odhalených pojistných podvodů u České pojišťovny stoupl o 60 procent. Nejvíce podvodů zjistila společnost v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji, nejméně naopak na Zlínsku a Vysočině.

"Vždy, když se zhoršuje ekonomická situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Pojišťovny tyto tendence registrovaly opakovaně již v minulosti, a proto se důsledně na tuto oblast zaměřují," říká Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

Nadále platí, že nejvíce podvodů připadá na autopojištění. Zároveň ale intenzivně roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.

Česká pojišťovna k odhalování podvodů využívá vlastní tým detektivů, který ze zhruba devadesáti procent tvoří lidé s policejní minulostí.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Povinné ručení zdraží. Pojišťovny na něm prodělávají
Pojištění pro ženy zdraží až o 80 procent, chce to EU
V Česku končíme, rozhodli majitelé Direct Pojišťovny

Bohman zároveň upozorňuje na to, že Češi nejsou světovými přeborníky v disciplíně pojistných podvodů.

"S pojistnými podvody se potýkají pojišťovny na celém světě. Ve Spojených státech amerických evidují v období 2007-2011 dokonce 300% nárůst podvodů v oblasti úrazového pojištění a pojištění pro případ nemoci."

Podvod u nákupního centra

Allianz, další z velkých pojišťoven na českém trhu, zveřejnila podobnou statistiku. Za první pololetí roku 2012 eviduje pojistné podvody za 52,3 milionu korun.

Podle ní se množí především případy menších podvodů u povinného ručení, které se měly stát na parkovištích u nákupních středisek. U nich pachatelé podvodů využívají toho, že škody do 100 tisíc korun vzniklé při nehodách se nemusí hlásit policii.

"Sejdou se na takovém parkovišti s kamarádem, který vlastní automobil s pomačkaným plechem, svá auta naaranžují tak, aby je mohli vyfotografovat. Počkají zhruba 3 týdny, aby měli jistotu, že záznamy z kamerového systému už jsou přemazány novými záběry a pak jdou ohlásit pojistnou událost pojišťovně," říká mluvčí Allianz Václav Bálek.

Podle něj však pojišťovna disponuje takovou technikou, která dokáže odhalit, že plechy byly pomačkány jiným způsobem, než jaký se snaží doložit pojištěnci.

Více podvodů za méně peněz

Také Generali zveřejnila svou statistiku. Ta potvrzuje nárůst počtu podvodů, výrazně však u ní klesl jejich objem. Lidé ji tedy podvádějí více, ale snaží se ji připravit o menší částky.

„Detektivové Generali odhalili během prvního pololetí o 16 % více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku. Zatímco počet pojistných podvodů vzrost ze 147 v roce 2011 na 171 v roce letošním, jejich objem klesl ze 60 na 17,5 milionu korun," říká Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny.

Podvodníky se u této pojišťovny podle jejího zjištění stávají nejčastěji ti, kterým skutečně vznikla nějaká škoda. „Pojistné plnění se následně snaží úmyslně navýšit pro své obohacení," říká Cívka.

 

Právě se děje

Další zprávy