Praha/New York - Světové burzy v pondělí zasáhl po nové vlně krize další propad. Světový index MSCI se propadl nejníže za posledních 11 let.
Poté, co američtí kongresmani odmítli záchranný plán, zaznamenaly indexy na Wall Street rekordní propady za několik posledních let.
Nasdaq klesl o více než 7 procent, zažila tak vůbec největší propad během jednoho dne od znovuotevření obchodování po 11. září 2001.
Více o finanční krizi
- Ekonomika USA zahnána do kouta.Sněmovna potopila záchranný balík
- Krize v USA pokračuje: Citigroup kupuje banku Wachovia
- Finanční krize dorazila do Evropy. O úspory se bojí Belgičané
- Finanční krize: Británie a Benelux znárodnily dvě banky
- Island zestátnil svou třetí největší banku Glitnir
- Evropa se finanční krize nebojí, k údivu analytiků
Index S&P se pak během pondělí propadl o více než 8 procent. Dramaticky padají akcie šestky na americkém bankovním trhu - Wachovie, a to o 93 procent. Mírný pokles hlásí také Citigroup, která problémovou Wachovii převzala, o 1,5 procenta.
Problémy amerických bank totiž zatím neberou konce.
Krize se přelila i do Evropy
Finanční skupinu Fortis - jedničku mezi belgickými bankami a dvojku v sousedním Nizozemsku - zachránila až pomoc Evropské centrální banky a vlád Nizozemska, Belgie a Lucemburska.
Akciové trhy na starém kontinentu na to zareagovaly poklesem a pražská burza nebyla výjimkou. Hlavní index PX klesl na 1205,5 bodu - to znamená ztrátu 5,38 procenta.
Erste a Komerční banka ztratily v rozmezí 6,5 až sedmi procent, nejhorší výsledek zaznamenala společnost NWR téměř o 15 procent.
Data agentury Bloomberg potvrzují, že propad postihl i frankfurtský index DAX, londýnský FTSE, pařížský CAC 40 a další trhy. Všechny zaznamenávají ztrátu přes dvě procenta.
V záporných hodnotách skončilo obchodování v Japonsku. Tamní index Nikkei 225 ztratil 1,26 procenta. Investoři stále příliš nevěří tomu, že americký plán na záchranu ekonomiky bude mít úspěch.