Záchranný balík v Kongresu neprošel. Bush je zklamán

Roman Gazdík, Dominik Jandl, gaz, djl
30. 9. 2008 7:05
Návrh Bushovy vlády potopili jeho republikáni
Kongresmani si nakonec na burziány vyšlápli a záchranný balík zatrhli
Kongresmani si nakonec na burziány vyšlápli a záchranný balík zatrhli | Foto: Adam Hradílek

Washington - Sněmovna reprezentantů v pondělí překvapivě odmítla podpořit plán Bushovy administrativy na záchranu americké ekonomiky, která čelí vážné krizi, již před rokem odstartoval krach hypotečního trhu.

Podstatou "balíčku" bylo poskytnutí 700 miliard dolarů, za které měl stát vykupovat úvěry od finančních institucí a bank. Zastupitelé plán odmítli většinou 228 hlasů, pro jich bylo 205 .

Největší ekonomická krize od pověstného "černého pátku" na Wall Street z roku 1929 tak stále čeká na řešení. Pro návrh hlasovalo asi 60 procent demokratických zástupců, zatímco z republikánů jej podpořila jen třetina.

První výsledky rozhodnutí se dostavily záhy. Poté, co kongresmani odmítli záchranný plán, zaznamenaly indexy na Wall Street rekordní propady za několik posledních let. Nasdaq klesl o více než 7 procent, což je největší pokles za jeden den po 11. září 2001. Dow Jonesův index zaznamenal absolutně největší jednodenní pokles.

Nové zprávy o pětiprocentním poklesu přicházejí z asijských trhů, které už zahájily obchodování.

Bush: Jsem znepokojen

Prezident USA George Bush se záhy po hlasování nechal slyšet, že je výsledkem velmi znepokojen a zklamán. "Navrhli jsme velké řešení velkého problému," obhajoval zpětně návrh své vlády.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Hlasování Sněmovny reprezentantů komentoval krátce poté, co se setkal s prezidentem Ukrajiny Viktorem Juščenkem. I přes své znepokojení prezident vyzval k urychlenému řešení a k návratu k jednacím stolům. Znovu hodlá rychle kontaktovat zástupce obou komor.

"Naší strategií je i nadále čelit současné ekonomické situaci a pracovat na vyvinutí strategie, která nám umožní se pohnout kupředu," shrnul nejbližší postup.

"Jsem přesvědčen, že tento záchranný plán, společně s dalšími opatřeními, která podniknou ministerstvo financí a Fed, pomůže obnovit sílu a stabilitu amerického finančního systému a ekonomiky obecně," prohlásil prezident George Bush před hlasováním.

Zároveň opakoval výzvu kongresmanům, aby pro návrh hlasovali: "Kongres může vyslat silný signál trhům doma a v zahraničí, když návrh přijme urychleně."

"Vykupte naše vojáky," hlásá plakát jednoho z demonstrantů na newyorském Union Square
"Vykupte naše vojáky," hlásá plakát jednoho z demonstrantů na newyorském Union Square | Foto: Adam Hradílek

Neuspěl. "Hlasovat o tomto návrhu nám dává možnost vybrat si mezi zbankrotováním našich vnoučat a bankrotem několika velkých finančních institucí na Wall Streetu, které učinily špatná rozhodnutí," uvedl republikán John Culberson z Texasu.

Republikánům vadilo, že vláda příliš "socialisticky" zasahuje do fungování soukromých trhů. 

Další kolapsy. I v Evropě

Vážnost Bushových slov o krizi potvrdil pondělní kolaps další finanční instituce. Wachovia, jedna z největších bank v zemi podle svých aktiv, bude převzata finančním gigantem Citigroup.

Špatné zprávy už jsou slyšet i z Evropy. Islandská vláda převzala kontrolu nad třetím největším finančním ústavem v zemi, bankou Glitnir. Britská vláda znárodnila banku Bradford & Bingley a země Beneluxu vstoupily do finanční skupiny Fortis, která patří do dvacítky největších evropských bank.

K dohodě vedoucích republikánů a demokratů v Kongresu ohledně záchranného plánu nakonec došlo po vypjatých diskusích v neděli večer.

V USA se na mnoha místech mezitím konaly demonstrace. Opatření se podle protestujících řídí dle hesla "privatizace zisků a znárodnění ztrát".

Analytici varují, že je potřeba vnést na trhy důvěru - aby se snížily úroky, za které si banky mezi sebou půjčují peníze, a podpořila se tak ekonomika.

Honem, budou volby

Republikáni měli nicméně proti Bushovu plánu od počátku velké námitky. A ačkoli se ještě v pondělí odpoledne zdálo, že plán těsně sněmovnou projde, nestalo se. 

Plán počítal s tím, že peníze budou uvolňovány postupně; použití poloviny z nich pak mohl Kongres později vetovat. Nešlo by nicméně o dotace, stát by výměnou za investice získal akcie.

Návrh měl také omezit platy šéfů bank, jeho součástí byl rovněž zákaz použití peněz na na "zlaté padáky".

Kongresmani měli být v pondělí už dávno doma a agitovat za své znovuzvolení, avšak namísto toho zamířili opět do sněmovny. Po odmítnutí balíku se rozjezd jejich předvolebních kampaní pravděpodobně ještě oddálí.

 

Právě se děje

Další zprávy