Krize bank zbrzdí růst životní úrovně i v Česku

hjp
17. 9. 2008 11:17
Hlavně žádnou paniku, radí experti
Foto: Reuters

Praha/Washington - Pád amerických bankovních gigantů víří prach po celém světě. A zasáhne i Českou republiku, i když spíše zprostředkovaně.

Americká ekonomika má zaděláno na velké problémy. Ze současné situace vyplývá, že americké banky budou ještě daleko méně ochotny úvěrovat trh a už nyní analytici počítají s tím, že s tím spojené se přenesou také na evropské ekonomiky.

Vývoj v USA nejspíš ovlivní hospodářský růst, který se zpomalí. A to pocítí i čeští spotřebitelé - pomalejší bude totiž i růst životní úrovně.

"Zprostředkovaně se vývoj v USA dotkne všech, tedy celé ekonomiky - přes vliv na západní Evropu a nižší zahraniční poptávku po naší produkci," dodává analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.

Souvislosti: Otázky a odpovědi: Co přinese krach bank v zámoří?

"Co se týká investicí v podílových fondech, lze očekávat pokles hodnoty investicí u akciových fondů investujících do zahraničních i domácích akciových titulů," vysvětluje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Na vlastní kůži tak pocítí finanční krizi lidé investující do bankovních a realitních titulů na pražské burze. U bank se dá zase předpokládat, že budou obezřetnější při poskytování hypoték.

V USA roste nezaměstnanost

Ještě mnohem složitejší to ale budou mít běžní spotřebitelé v USA a Velké Británii.

Většina z nich má totiž několik úvěrů vázaných na aktiva a navíc drží akcie, které ztrácejí na hodnotě. "Klesá také hodnota jejich nemovitostí. Stoupá počet těch, kteří neutáhnou své hypotéky. A už teď v USA rychle roste nezaměstnanost," upozorňuje Vlk.

Také lidé, kteří mají u AIG pojištěné auto, dům nebo zařízené životní pojištění osud tohoto gigantu nejspíš sledují se značnými obavami.

Nicméně v USA existuje v každém státě asociace, která zaručuje, že o pojištěnce bude v takových případech postaráno. Díky poplatkům, které pojišťovny musí pravidelně odvádět, jsou lidé se životním pojištěním zpravidla kryti sumou 100 tisíc dolarů v hotovosti nebo hodnotě výběru a v případě smrti pak částkou 300 tisíc dolarů.

U pojištění nemovitostí a automobilů je to podobné. "Pokud mají klienti nárok na vyplacení pojistky a pojišťovna je neschopná platit, ručitelský fond žádost akceptuje a bude postupovat stejně jako pojišťovna," vysvětluje pro agenturu Dow Jones Roger Schmelzer, šéf National Condference of Insurance Guaranty Funds.

Experti radí, hlavně žádnou paniku

Investory nyní čeká náročný týden, podle průzkumu Washington Post by ale měli zatnout zuby a čekat.

Analytici doporučují držet se svých dlouhodobých investičních plánů a nezbavovat se částí svého portfolia pokaždé, když se objeví nějaká nová zpráva.

"Moje rada je nedělat nic unáhleného, ale zároveň se nebát ztrát a počkat, až se zmatek vyjasní," uvádí například pro list Charles W. McMillion, prezident a hlavní ekonom MBG Information Service.

A pokud má investor společný investiční fond ve zkrachovalé Lehman Brothers? Potom mu nezbývá, než doufat, že je to jen malá část porfolia. Takový fond by totiž měl být natolik různorodý, aby jednu špatnou investici přežil.

Co je na krizi pozitivního? Obnovení disciplíny

Faktem ale zůstává, že až se prach po pádu bank usadí, globální trh zůstane poznamenaný.

Malé a střední podniky budou mít kvůli omezenější možnosti získat úvěr problémy s financemi na svoji expanzi či akvizice. Firmy, jejichž růst visí na pomoci od bank, pak mohou být donuceni konsolidovat, nebo padnou.

Šance na refinancování úvěru je navíc kvůli problémům bank mnohem menší než dříve.

Někteří experti ale mají podle listu Los Angeles Times na věc optimističtější pohled. Protože se firmy tolik nebudou moci spoléhat na úvěry, vrátí se podle nich na úvěrový trh disciplína.

 

Právě se děje

Další zprávy