Otázky a odpovědi: Co přinese krach bank v zámoří?

aju
16. 9. 2008 12:55
Proč americká vláda nespasí Lehman Brothers?
Foto: Reuters

Praha/New York - Z pětice hlavních invetičních bank zbyla jen dvojka. Na nohou se drží Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Matičku, jak se Merrill Lynch říká na Wall Streetu, přebírá Bank of America, Bear Stearns padla na jaře a je v rukou JP Morgan, Lehman Brothers PRÁVĚ musela požádat o bankrotovou ochranu.

Hypoteční krize v USA se stále stpňuje a postupně se přelévá do celého světa. Vzduchem létají miliardové, ba dokonce bilionové ztráty - počítánO v amerických dolarech.

Čeho je třeba se bát? Proč americká vláda nezasáhne razantněji? Kde hledat viníky?

Odpovědi na tyto otázky pro vás deník Aktuálně.cz zpracoval podle toho, co svým čtenářům odpovídjí světová média jako The New York Times, Los Angeles Times nebo BBC Online .

Co znamená pád Lehman Brothers pro běžného investora?
Nejhorší pro drobného investora je, pokud drží akcie Lehman Brothers. Jinak samotný pád této investiční banky ovlivní akciové trhy jen přechodně v rámci celé krize nepůjde o milník. Pokud byly vaše cenné papíry spravovány obchodníky Lehman Brothers také není důvod k panice, vaše papíry jsou chráněny zákonem a nepřijdete o ně.

Nejde jen o pád pár přeplacených bankéřů?
Když zkrachuje i třeba obří výrobce aut, jsou dopady na celou ekonomiku relativně malé. U bankovních domů, které jsou propojeny s celou řadou odvětví přes úvěrové produkty, jde o mnohem větší problém.

Co pád bank znamená pro vkladatele?
Ve většině případů jsou úspory relativně v bezpečí. Povinné pojištění vkladů bude pro velkou část vkladatelů dostačující. V USA jde například o 100 tisíc dolarů na jeden účet. Ve Velké Británii vláda garantuje vklady do výše 35 tisíc liber.

Jak to ovlivní ekonomiku jako celek?
Jde o velký problém nejen pro anglosaskou ekonomiku ale pro celý svět. Stejně jako banky budou opatrnější na realitním trhu, při poskytování hypoték a při půjčkám lidem, tak také podniky, a to jak velké tak i malé a střední budou mít větší potíže se získáním úvěru. Zadlužit se bude rozhodně dražší než dříve.

A to zase zpětně ovlivní ceny produktů, chuť a schopnost lidí nakupovat a celkově to zbrzdí ekonomiku.

Kdo za to může?
Hledání viníka je v tak rozsáhlé krizi obtížné. Dá se říci, že jde o důsledek komplexnosti a také z velké části virtuality finančního sektoru. Konkrétně za pádem Lehman Brothers vidí zahraniční média krátkodobé spekulanty, kteří chtěli na krizi Lehman Brothers vydělat a tím situaci investiční banky zhosršily. Začaly se opět objevovat názory, že by se tyto krátkodobé spekulace měly více regulovat.

Máme zde stejnou situaci jako při velké depresi v roce 1929?
Ne. Dosavadní intervence americké centrální banky, existence povinného pojištění vkladů a odhodlání Kongresu i prezidenta řešit nastálou situaci vytvářejí naprosto odlišné podmínky, než tomu bylo před 80 lety.

Stále je však nebezpečí prohloubení krize a dalších ztrát, než se zase dostaví stabilita.

Zhorší pád Lehman Bros celkovou situaci?
Může a nemusí. Vše nasvědčuje tomu, že po vládou zprodukovaném prodeji Bear Stearns na jaře, převzetí Merrill LYnch a pádem Lehman Brothers by měli být nejslapší hráči mimo pole.

Další tradiční investiční banky - Goldman Sachs, Morgan Stanley a JP Morgan se dají být v lepší kondici než padlá konkurence a Merrill LYnch se díky zásahu BAnk of America zřejmě udrží a bude nadále obchodovat pod svým jménem.

Konsolidace v investičním bankovnictví by měla vést ke stabilizaci situace.

Kdy se svět z krize vymaní?
Šéf Bank od America Kenneth Lewis řekl, že konec "bouřky" nevidí před rokem 2010. Hypotéční krize stále banky potápí. Původ krize je totiž nadále ve špatných hypotékách, které byly zabalen do dluhopisových balíčků a prodány investorům. A dokud bude trh s nemovitostmi padat, bude krize pokračovat. Podle některých názorů by měly ceny nemovitostzí poklesnout ještě o dobrých 20 až 30 procent.

Může bankovní krize zasáhnout mě jako běžného člověka?
Problémy bank se vždy přelévají do celé ekonomiky. Banky v tuto chvíli hrají o svou záchranu a jsou tudíž v defenzívě.

Tudíž jsou mnohem méně ochotné půjčovat než dřív, aby se jim nehromadily další špatné půjčky. A když nejsou půjčky, pak prodejci aut, realitní agenti a mnozí další mají problémy udat své zboží. A celá ekonomika zpomaluje.

Taková krize vlastně sama sobě vytváří podmínky pro přežití.

Proč americká vláda nezasáhne a nezachrání Lehman Brothers?
Administrativa je přesvědčena, že o problémech Lehman Bros se dobře vědělo již od jara a finanční trhy se na její pád mohly připravit. Případ Bear Stearns na jaře letošního roku byl jiný, překvapivý. Proto přišla v rámci prodeje padlé investiční ikony vláda s pomocnou rukou, kdy Fed převzal nepříliš lukrativní části Bear Stearns. U Lehman Bros však není důvod, aby náklady nesli daňoví poplatníci.

 

Právě se děje

Další zprávy