Komerční banka spustila výplatu náhrad klientům Sberbank. Trvat má tři roky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2022 10:30
Garanční systém finančního trhu ve středu začal prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Celkem jde o zhruba 106 tisíc klientů a výplatu 24,2 miliardy korun. Náhrady se klientům Sberbank budou vyplácet tři roky, tedy do března 2025.

Lidé si mohou pro náhrady dojít na 40 vybraných poboček Komerční banky, u kterých je prodloužená otevírací doba od 8:00 do 18:00. Bezhotovostně bude možná výplata peněz na všech 241 pobočkách Komerční banky.

Ze zákona je pojištěn vklad do 100 000 eur, jeden vkladatel tak dostane maximálně přibližně 2,5 milionu korun.

Výplaty zatím na pobočkách probíhají bez problémů a plynulá, uvedl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Podle zjištění ČTK byly fronty několika desítek lidí před některými pobočkami v Praze nebo Brně před jejich otevřením.

Peníze ve Sberbank neměly jen firmy nebo fyzické osoby, ale i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.

"Zatím výplata vkladů klientům Sberbank probíhá plynule, vyplácíme zhruba 1000 klientů za hodinu. Většina z nich využívá bezhotovostní výplatu," řekl Zúbek. Před pobočkou KB na pražské Palmovce nebyla žádná fronta. Na pobočce na pražském Václavském náměstí, která vyplácí i hotovostně vklady, pak desítka lidí čekala před otevírací dobou pobočky.

V pobočce Komerční banky v jihlavské Palackého ulici je dnes kvůli výplatám náhrad vkladů klientům Sberbank CZ živo, lidé stále přicházejí. Po 08:30 nemuseli dlouho čekat. Odcházející byli s odbavením spokojení. Pobočka dnes otevřela o hodinu dřív, místo v 09:00 funguje už od 08:00. Podnikatele směřují šipky do jedné odbavovací místnosti a fyzické osoby do jiných prostor o patro výš.

V Liberci byla menší fronta před Komerční bankou jen před otevřením. "Přišel jsem na půl devátou a za pět minut jsem byl venku. Vzali mě hned a vyřízeno bez problémů. Peníze jsem si nechal převést na jiný účet," řekl dnes jeden, nyní již bývalý, klient Sberbank. Několik desítek lidí čekalo ve frontě na otevření Komerční banky na náměstí Svobody v Brně.

Klienti Sberbank začali po ruské invazi na Ukrajinu na konci února vybírat své peníze a účty rušit. V pátek 25. února odpoledne Sberbank své pobočky uzavřela. Zastavila také internetové bankovnictví.

Koncem února Česká národní banka oznámila, že zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem bylo zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy