Online rozhovor - "Netrestáme šetření, ale zohledňujeme nároky na síť," řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Ondřej Touš, který na Energetickém regulačním úřadu připravuje změnu tarifní struktury. "Je to podobné jako u připojení k internetu. Za 100 Mbit/s také zaplatíte více, než za 10 Mbit," dodal v jedné z odpovědí.
Čtenáři se ho často ptali na to, jestli se celá systémová změna nedělá jen proto, aby velké energetické firmy získaly více a nahradily si tak nižší příjmy ze silové elektřiny, jejíž cena dlouhodobě klesá. "Objem vybraných prostředků je stále stejný, jak v současném tak i v nově navrhovaném systému," odpověděl Touš.
"Snažíme se naopak spotřebitele do budoucna chránit a umožnit jim bezpečné dodávky za přijatelnou cenu i v případě, kdy bude klesat spotřeba a cena za jednotku distribuce by tak na KWh výrazně rostla," dodal.
Platby za elektřinu se mají od příštího roku výrazně změnit, mnohem více bude záležet na zvoleném jističi. Energetický regulační úřad (ERÚ) chystá nové tarifní skupiny, které by měly v Česku platit na příštích deset až patnáct let. První návrh je známý a vzbudil velkou pozornost.
Ostře se proti novým tarifům ohradili ekologové. Podle Hnutí Duha na ně nejvíce doplatí domácnosti s nízkou spotřebou a lidé s vlastními "zelenými" zdroji. ERÚ se ale brání a říká, že nový systém bude naopak spravedlivější. Proč? Na to jste se v online rozhovoru ptali Ondřeje Touše, ředitele odboru elektroenergetiky, který má vznik nové tarifní struktury na starosti.