Kolik zaplatíte za elektřinu po změně systému? Odpovídal muž, který ji připravuje

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 22. 1. 2016 13:43
Online rozhovor s vedoucím projektu Nové tarifní struktury na Energetickém regulačním úřadu Ondřejem Toušem.
Připlatíte si za elektřinu? Ptejte se experta z ERÚ
Dotazovaný právě odpovídá
Ondřej Touš odpovídá
Přejít k dotazům

Online rozhovor - "Netrestáme šetření, ale zohledňujeme nároky na síť," řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Ondřej Touš, který na Energetickém regulačním úřadu připravuje změnu tarifní struktury. "Je to podobné jako u připojení k internetu. Za 100 Mbit/s také zaplatíte více, než za 10 Mbit," dodal v jedné z odpovědí.

Čtenáři se ho často ptali na to, jestli se celá systémová změna nedělá jen proto, aby velké energetické firmy získaly více a nahradily si tak nižší příjmy ze silové elektřiny, jejíž cena dlouhodobě klesá. "Objem vybraných prostředků je stále stejný, jak v současném tak i v nově navrhovaném systému," odpověděl Touš.

"Snažíme se naopak spotřebitele do budoucna chránit a umožnit jim bezpečné dodávky za přijatelnou cenu i v případě, kdy bude klesat spotřeba a cena za jednotku distribuce by tak na KWh výrazně rostla," dodal.

Platby za elektřinu se mají od příštího roku výrazně změnit, mnohem více bude záležet na zvoleném jističi. Energetický regulační úřad (ERÚ) chystá nové tarifní skupiny, které by měly v Česku platit na příštích deset až patnáct let. První návrh je známý a vzbudil velkou pozornost.

Ostře se proti novým tarifům ohradili ekologové. Podle Hnutí Duha na ně nejvíce doplatí domácnosti s nízkou spotřebou a lidé s vlastními "zelenými" zdroji. ERÚ se ale brání a říká, že nový systém bude naopak spravedlivější. Proč? Na to jste se v online rozhovoru ptali Ondřeje Touše, ředitele odboru elektroenergetiky, který má vznik nové tarifní struktury na starosti.

Připlatíte si za elektřinu? Ptejte se experta z ERÚ

Dotazovaný právě odpovídá
Ondřej Touš odpovídá
Aktualizovat reportáž
22. 1. 2016
Ptá se: Jiří Zachoval

Na chalupě mám 3fáz.jistič 25A a roční spotřebu cca 0,5 MWh. Elektřinu využívám mimo svícení na elektr.sporák, boiler - noční proud, cirgulárku. Dosud jsem platil ročně cca 3.000,-Kč.

Kolik budu platit dle Vašeho návrhu pokud projde ? A co mohu udělat, abych platil stejně nebo i méně ?
Děkuji za odpověď. JZ

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, doporučuji navštívit www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Irena Součková

Dobrý den, mám dva dotazy:
1. Za zvýšení jističe se platí dle zákona distributorovi poplatek 500,-- Kč/1A.Bude tedy při snížení jističe odběratelovi poplatek vracen ? A pokud ne, proč ?
2. Distributoři, především PREdi, zneužívá požadavek zákazníka na jakoukoliv změnu ke změně podmínek připojení - tj. k přesunu měření na veřejné místo a úpravě odběrného místa dle nových podmínek. (např. instalaci HDO bez změny hlavního jističe) a předpokládám, že toto budou požadovat i při žádosti o snížení hlavního jističe. Tyto náklady jsou pro odběratele ale v řádech i desítek tisíc. Bude tedy distributorům po nějakou, alespoň omezenou dobu nařízeno, že nesmějí při snižování hl. jističe, popř. při zvyšování odběru a tím lepšího využití rozvodů (např. připojení spotřebiče nad 3,5 kW, instalace HDO pro boiler apod.) požadovat nákladný přesun měřícího zařízení nebo ho budou hradit ? Není přeci možné přesouvat náklady na úpravu odběrných míst na odběratele, aby monopolní a velice ziskoví distributoři vydělali nebo nemuseli investovat.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, poplatek se vracet nebude, což vychází z legislativy. Konkrétní případy PREdi je nutné posuzovat individuálně.

22. 1. 2016
Ptá se: Zdeněk Šíma

Dobrý den,
na chalupě mám jistič 3x25A z doby, kdy bylo využíváno 380 V (nyní už zásuvka není). V zimě využívám přímotopy (max. 8 kW) , svícení, televizor - jiné spotřebiče ne. V létě bojler, čerpadlo ve studni, lednička, dvouvařič a opět svícení a televizor. Občas nějaké nářadí na 220 V.
Tarif mám D61D právě kvůli přímotopům, které využívám v zimě pouze o víkendu v době, než dorazíme na chalupu a zatopíme v kamnech.
Spotřeba je nízká - VT do 0,1MWh, NT do 0,2MWh za rok.
Možná by bylo lepší kromě jističe změnit i tarif.
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, optimalizace je možná, zkuste si "pohrát" v kalkulačce na adrese www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Garry

Zůstane zachována "víkendová" sazba pro chalupáře ?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, "víkendová" sazba není zachována, její případnou alternativou bude sazba s neblokovanou spotřebou.

22. 1. 2016
Ptá se: Jindřich Glos

Naše roční spotřeba v tarifu d45 je v nizkém cca 7000 kwh a ve vysokém cca 900 kwh. Jistič je 3x32 A. Budeme patřit při novém propočtu k chalupářům nebo těm šťastnějším , co budou platit méně. Děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, doporučuji navštívit www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Jirka

Dobrý den, velmi by mě zajímalo, proč mají být trestáni lidé, kteří nakoupili úsporné spotřebiče. Moje roční spotřeba je asi jen 700 kWh v bytě pro 2 osoby (úsporná lednice, úsporné zářivky, vysavač...). Podle kalkulačky ERÚ bych měl platit místo 4500 Kč více než 9000 Kč, tedy by došlo ke zdražení o více než 100 %. Pokud bych si nechtěl „pohoršit“, musel bych odebírat asi 3350 kWh, tedy téměř pětkrát tolik. Opravdu nevím, co bych měl dělat, abych takové spotřeby dosáhl. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, v tomto směru doporučuji vzhledem k nízké spotřebě optimalizovat distribuční sazbu či velikost hlavního jističe.

22. 1. 2016
Ptá se: Zapletal

Pro koho to bude ve finále výhodné? Nikdo nedělá cokolik jen tak..., obzvlášť ne kapitalistické společnosti....., spotřeba klesá ( domácnosti šetřií ) není to tedy zjevná snaha zajistit si tučné zisky i v budoucnosti, bez ohledu na spotřebu? :-) Není to zneužití monopolu? A samožejmě je to monopol, i když bude namítat, že mám možnost si vybrat dodavatele... Na čí zadání pracujete? Kdo Vám zadal úkol, vymyslet zúůsob jak dost víc pěněz z pěněženek občanů...? Kapilatisté "podnikající" v energetice? Děkuji.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, obecně lze říci, že nová tarifní struktura bude mít pozitivní vliv na ty spotřebitele, kteří mají optimalizované požadavky na síť.

22. 1. 2016
Ptá se: Hausnerová

V případě když jsme na chalupě od dubna do září tak chcete říct že za toho půl roku budeme platit aniž by jsme čerpali elektřinu Děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, stálá platba za velikost jističe v odběrném místě existuje již nyní.

22. 1. 2016
Ptá se: Robert Široký

Dobrý den,
mám nainstalovaný jistič 3x25 a program D45d. Platím ročně za elektřinu okolo 40tis korun za RD. (vše je na elek.) Zaplatím více či méně?
Děkuji za odpověď.
Široký

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, doporučuji navštívit www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Tonny

Jedna klasická žárovka 60 W stála 8.- Kč. Tzv. Úsporná stojí od 100 Kč výše, zpravidla 150 Kč. Při ceně cca 4.50 za kWh se rozdíl v ceně zaplatí za relativně dlouho. Teď de změní tarif a asi bude nutné spočítat, jestli má cenu šetřit a de facto platit cenu energie v ceně predrazenych tzv úsporných spotřebičů. Mám za to, že jde jen o byznys výrobců a že skutečně úspora je jen zastiraci retorika. Na co máme Temelín, když jede pro Rakousko a Německo za cenu nižší, než je cena v ČR?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, nová tarifní struktura se týká úpravy tarifů souvisejících s použitím distribuční sítě. Strategická rozhodnutí o výrobě elektřiny v ČR přímo nesouvisí s nastavením distribučních tarifů.

22. 1. 2016
Ptá se: Michal

Dobrý den, pokud bych si nechal snížit z 3x25A na 3x20A nebo dokonce na 3x16A, je možné změnit charakteristiku jističe z "B" na "D" , aby když se mi sepne čerpadlo, nevyhazovalo mi to tu 16ku? Děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, obecně platí, že do hodnoty 125 A se používají jističe s charakteristikou B. V tomto směru bych Vás odkázal na platné cenové rozhodnutí ERÚ (č. 8/2015).

22. 1. 2016
Ptá se: Jarda

Dobrý den
sazba D35 Už nebude?Děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, ano nebude. Uvažuje se pouze o jedné sazbě pro elektrické vytápění.

22. 1. 2016
Ptá se: Michal Martínek

Nevím ale ČEZ a jeho "domáhání" se peněz defakto od každého občana ČR byl vždy tak trochu nadřazen normálnímu tržnímu prostředí a tento vývoj to jen potvrzuje. Je paradoxem, co začali nízkoenergetické domy a soláry, tak jsem cinicky předovídal, že dlouho takto šetřílky na pokoji rozhodně nenechají a pro své peníze si opět přijdou a už je to tady. Nezlobte se ale takto když začne uvažovat každý podnikatelský subjekt, tak obchod v naší čtvrti, pak elektrikář, atd. atd. také přece pro nás drží "kapacitu", mají s tím náklady, takže jim také budeme posílat jakési "předpalné". Je to vlastně obdoba sociálního a nemocenského pojištění. I když nejsem příliš nemocen, podílím se solidárdně na celku který celá společnost potřebuje. Někdo více, jiný méně. Takový socialistický kapitalismus. Pak už jde jen o to, kdo si vylobuje větší díl koláče a vyšší výnosy, ostatní bude dané zákonem, který jen odklepne už tak pokroucenou pozici. Nakonec jen přidám, že už se takto podobně platí za internet a mobil, jen ČEZ je opět ze všech nejdražší. Internet vyjde podíl na udržování sítě pro všechny na řád 300-500 Kč, u mobilu zase cca 700, za jistič to bude o řád více. Nevím ale z principu mě to přijde moc.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, objem vybraných prostředků je stále stejný, jak v současném tak i v nově navrhovaném systému. Nově navržená struktura platby za distribuci elektřiny více zohledňuje výkonové požadavky odběratelů, které jsou pro ně v síti drženy. V každém okamžiku je provozovatel soustavy povinen dodat takové množství elektřiny, které je omezeno pouze velikostí jističe. Tato služba samozřejmě vyvolává na straně distributora stálé náklady. Každý spotřebitel by měl zvážit optimalizaci výše svého jističe, vzhledem k velikosti odběru elektřiny.

22. 1. 2016
Ptá se: Zdenka

Dobrý den,máme v garáži elektřinu,kterou používáme jen minimálně.Přijedu,rozsvítím,zaparkuju auto,zhasnu.Spotřeba za rok je asi 1KW,ale platím za elektroměr asi 600,-Kč. Jak to bude ponovu? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, svůj odběr si můžete porovnat na kalkulačce www.eru.cz/tarify. Regulované platby za distribuci elektřiny jsou zatím navrženy tak, aby odběratel uhradil své požadavky na distribuční síť, které jsou dány z větší části velikostí jističe.

22. 1. 2016
Ptá se: Skřivánek

Rodinný domek.3f.jistic 25A,spotřeba 2900kwh rok. Po horším si dle nového tarifu?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, doporučuji navštívit www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Pišta

Tato "akce" mi zavání dalším útokem na naše peněženky. Snažím se šetřit energie jak jen to jde, a zřejmě to je špatně, protože čím více lidí se chová jako já, tím víc ubývají příjmy kšeftmanů s energií. ERÚ by měla škrtit položky v ceně energií, které tam nepatří, nebo dávají možnost manipulovat s cenou v neprospěch odběratelů

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, i v nové tarifní struktuře bude větší část celkové ceny vztažena na odebrané množství elektřiny. Počet složek ceny (regulovaných i neregulovaných) je dlouhodobě neměnný.

22. 1. 2016
Ptá se: Jiří

Mám normální domácnost, kde se platba celkem nezmění. Kromě toho mám garáž, kde si občas rozsvítím a nebo dobiju baterku a platím asi 450 Kč ročně. Vedle toho mám chatu, kde v létě běží lednička a 3x posekám trávu, platím asi 800 Kč ročně. Jak se změní přibližně moje platby podle nového systému ? Víte aspoň přibližně kolik set tisíc podobných chat a garáží je v republice ? Třeba ze statistik po posledním sčítání obyvatelstva.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, své jednotlivé odběry si můžete porovnat na kalkulačce www.eru.cz/tarify. Platba garáží a chat je zatím navržena tak, aby odběratel uhradil své požadavky na síť, které jsou dány z větší části velikostí jističe.

22. 1. 2016
Ptá se: ROMAN Pittner

Mám podle výpisu od svého dodavatele jistič 3F 25A.Změny by se týkaly mě taky,spotřeba je 2.60 MGV děkuji Pittner.

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, je potřeba si to přesně spočítat na www.eru.cz/tarify. Změny se týkají všech spotřebitelů, ale jen malé části se vyplatí změna jističe.

22. 1. 2016
Ptá se: Marie Kadlecová

Mám jistič 3x25A, sazbu AKUMULACE8, D25d, ČEZ Garant.
Podle vaší kalkulačky bych zaplatila podle nového systému asi o 2 500 Kč víc. Jsem důchodkyně, jak se mám bránit?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, Vaše situace je přesně ta, kvůli které může být řešen "sociální rozměr" celé změny a některé tarify mohou být v rámci konzultačního procesu upraveny.

22. 1. 2016
Ptá se: Pavouk

Zde http://www.novatarifnistruktura.cz/ si můžete porovnat současný a nový tarifní systém v kalkulátoru

Odpovídá: Ondřej Touš

Díky :)

22. 1. 2016
Ptá se: Novák

Na tenhle nesmysl jste přišel sám nebo vám to někdo nařídil ?
Co jste vlastně zač a čí zájmy zastupujete?

Odpovídá: Ondřej Touš

Zastupuji zájmy všech účastníků trhu, tedy především spotřebitelů, které by měl tento krok v současné době i do budoucna ochránit.

22. 1. 2016
Ptá se: MUDr.Jaroslav Čech

Dobrý den.Právě jsem si počítal platby dle nového tarifu a vyšlo mi zvýšení o 56%!!!Elektřinu využívám k topení a ohřevu vody.Vzhledem k topení mám jistič 3x50 A,který však využívám pouze 3 měsíce v roce ,ostatních 9 měsíců bych ho nepotřeboval.Sazbu mám nyní 26d.V mediích je prezentováno,že na změnu tarifů doplatí chalupáři.Dle mých výpočtů na změnu doplatí i spotřebitelé,kteří využívají elektřinu k topení a musí mít velký jistič i když ho využívají pouze 3 měsíce v roce.Doopravdy chcete,aby si lidé opět pořizovali kotle na tuhá paliva ,nebo jiné topné medium?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, doporučujeme po dohodě s Vaším distributorem nebo obchodníkem zkontrolovat správnost sazby i možnost změny jističe. Na první pohled se mi zdá, že by Vám pomohla optimalizace Vašich požadavků.

22. 1. 2016
Ptá se: Josef Pavlík

Je již pevně stanovena výše nových tarifů za jističe? Uveďte seznam.

Odpovídá: Ondřej Touš

Seznam bude zveřejněn jako návrh cenového rozhodnutí, v tuto chvíli je přesnější spočítat si to na kalkulačce na www.eru.cz/tarify, která vše za každého přesně spočítá.

22. 1. 2016
Ptá se: Zdenek

1/ Vůbec nerozumím současným fakturám za El. Proč nejde fakturovat tak jako dříve
cenu za odebranou kW a k tomu poplatek za jistič. ??

2/ pokud mám 3x16A Jistič a odběr cca. 1,58 MW/rok budu po novu platit více a o kolik ??

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, tyto poplatky v zásadě platíte dál stejně, ale přibyla k tomu řada dalších položek, například poplatek na obnovitelné zdroje. V legislativním procesu je nová fakturační vyhláška, která by měla faktury zpřehlednit. Spotřebu a stav podle současného stavu podle nových tarifů si můžete spočítat na www.eru.cz/tarify.

22. 1. 2016
Ptá se: Marcel Krátký

Zdraží se vámi regulovaná složka o více než 200procent!! Výšší jistič na chalupě mám již desítky let. Vyhovuje mi . Klidně si nechám udělát na chalupě menší... Ale logicky mi zdůvodněte proč mám jako důchodce platit elektrofirmě 5 až 7 tisíc korun s tím spojené náklady...
p.s. než se mi to vrátí to už tady memusím být....

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, platíte si za to, že máte 24 hodin denně možnost maximálně využívat plnou hodnotu svého jističe. To znamená nějaké náklady, jež by se postupem času zvyšovaly kvůli celkové nižší spotřebě. Náklady na údržbu vedení a bezpečnost dodávek zůstávají stejné, ale rozpočítaly by se mezi méně jednotek, tedy celková částka by byla vyšší, a to i kvůli tomu, že byste přispíval křížovými dotacemi například na provoz solárních panelů svých sousedů. Chtěli jsme situaci narovnat. Pokud ve Vašem konkrétním případě by došlo skutečně k tak velkému zdražení, což si nemyslíme, lze to přesně spočítat na www.eru.cz/tarify, budete spadat do kategorie malého počtu zákazníků, u nichž může dojít k úpravě tarifu, aby nebyli změnou poškozeni.

22. 1. 2016
Ptá se: Tomáš Šilhavý

jak se změní vyúčtování kolik budu platit za jistič a kolik za odebranou elektřinu jaké budou rozdíly bude stále nízký a vysoký tarif

Odpovídá: Ondřej Touš

Detaily si každý spotřebitel může spočítat na www.eru.cz/tarify, navíc je možné systém až do 30. června připomínkovat prostřednictvím formuláře na našich stránkách. Tarifů bude méně a budou přehlednější.

22. 1. 2016
Ptá se: Franta

Casto slysim od distribucnich spolecnosti argument, ze na muj zvoleny jistic mam rezervovany prikon, i kdyz v tu chvili danou spotrebu nemam. Znamena to, ze pokud by vsichni v republice zacali najednou odebirat tento rezervovany prikon, tak to distributori utahnou? Nebo je to jen dalsi lez, aby bylo jak vysvetlit zvyseni zisku techto spolecnosti?
Proc nemohu mit rezervovanou prumernou spotrebu misto prikonu?

Odpovídá: Ondřej Touš

Viz moje předchozí odpověď.

22. 1. 2016
Ptá se: Pepa

Proč bychom měli šetřit elektřinou, když všechny úpravy sazebníků vedou k tomu, že tahají ušetřené peníze zpět distributorovi? Distribuce elektřiny už stojí víc než elektřina samotná. Kde to skončí?
Proč mám kupovat úsporné spotřebiče, když si ty peníze vezmete zpět jiným způsobem? Je to jen zvyšování umělého tlaku na spotřebitele. A je to z mého pohledu syčárna

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, nadpoloviční část platby ze elektřinu je za spotřebu, nikoliv za regulované fixní ceny. Netrestáme šetření, ale zohledňujeme nároky na síť. Je to podobné jako u připojení k internetu. Za 100 Mbit/s také zaplatíte více, než za 10 Mbit. Když dnes máte dva stejné domky, jeden má solární panel, druhý ho nemá, ten bez solárního panelu platí více za regulované ceny, tedy jeden platí za druhého a je to nespravedlivé.
Snažíme se naopak spotřebitele do budoucna chránit a umožnit jim bezpečné dodávky za přijatelnou cenu i v případě, kdy bude klesat spotřeba a cena za jednotku distribuce by tak na KWh výrazně rostla. Více peněz se na distribuci nebude vybírat, celkový "balík" bude stejný jako nyní.

22. 1. 2016
Ptá se: Tomáš

dobrý den, bude v předstihu existovat kalkulačka, která napoví, zda po změně zaplatíme více nebo méně? V příp., že bych se kvůli úspoře rozhodl pro slabší jistič, co všechno bych musel doma vyměnit? Děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, už existuje na adrese: www.eru.cz/tarify

22. 1. 2016
Ptá se: Hana Nová

Ve snaze ušetřit drahou elektřinu jsem nedávno vyměnila elektrický sporák za plynový. Nebyl ale důvod měnit i jistič. Nyní mám doma pouze běžné spotřebiče (pračku, chladničku, TV, MW, varnou konev) a navíc podstatnou část roku vzhledem k důchodovému věku nehodlám být doma, ale na chatě. Znamená to snad, že si nyní na elektřinu naopak připlatím? Nebo mi doporučujete vyměnit jistič? Tato výměna ale nebude zdarma - za jak dlouho se mi potom tato naprosto zbytečná investice vrátí? Promiňte, ale připadám si jak v Kocourkově - doplácet za trest za to, že šetřím?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, určitě se šetřit vyplatí, úsporné spotřebiče umožňují snížit velikost jističe, ale především pořád platí, že většina celkové ceny na faktuře je za spotřebu. Pokud máte zbytečně vysokou kapacitu jističe, je možné, že si připlatíte, ale přesně si to můžete spočítat na naší kalkulačce na www.eru.cz/tarify. Spadáte přesně do kategorie, kvůli níž paní předsedkyně zahájila půlroční konzultační proces a kvůli které se může část tarifů měnit, aby domácnosti podobné té Vaší nebyly poškozeny.

22. 1. 2016
Ptá se: 14

Proč chce "trestat" vlastnictví připojení a ne spotřebu? Uvědomujete si, že akorát lidi demotivujete od šetření a využívání energeticky šetrných spotřebičů?

Bude ERÚ hradit běžným lidem výměnu jističů za menší, když dnes masově dotuje různé výuky, kteří zastavují pole solárními panely?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, nadpoloviční část platby ze elektřinu je za spotřebu, nikoliv za regulované fixní ceny. Netrestáme vlastnictví připojení, ale zohledňujeme nároky na síť. Je to podobné jako u připojení k internetu. Za 100 Mbit/s také zaplatíte více, než za 10 Mbit. Když dnes máte dva stejné domky, jeden má solární panel, druhý ho nemá, ten bez solárního panelu platí více za regulované ceny, tedy jeden platí za druhého a je to nespravedlivé.

22. 1. 2016
Ptá se: Jiří Havelka

Mám sazbu přímotop d45,
jističe 3x25A,
roční spotřeb v NED činí 6.000 KWh-NT a 600KWh-VT.

Jak se mi cca v % změní cena, pokud
a) zůstane stav beze změny b) bude provedena výměna jističů na 3x16A za odpověď děkuji

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, přesně si to můžete změřit na kalkulačce na www.eru.cz/tarify. Obecně máte malou spotřebu, takže se Vám výměna jističe pravděpodobně vyplatí.

22. 1. 2016
Ptá se: Martin

Na kalkulacce eru mi vyslo, ze v byte
v Praze a dodavatelem PRE s jisticem 1x20 A bych pri spotrebe 4000 kwh zaplatil o vice jak 7000kc mene. Je to vubec mozne?

Odpovídá: Ondřej Touš

Ano, je to možné

22. 1. 2016
Ptá se: Jakub M.

Má vůbec cenu v běžném bytě šetřit elektřinou a kupovat si úsporné spotřebiče, když chcete hlavně jen poměřovat jističe?

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, určitě se šetřit vyplatí, úsporné spotřebiče umožňují snížit velikost jističe, ale především pořád platí, že většina celkové ceny na faktuře je za spotřebu.

22. 1. 2016
Ptá se: Kratochvílová

Dobrý den, nebude to stále stejné? Cena elektřiny se sníží, ale cena za distribuci se zvedne, takže nakonec to v tom lepším případě vyjde stejně, nebo v tom horším bude cena vyšší.
Víte, já na centrální regulaci čehokoliv moc nevěřím, zatím zkušenosti nejsou dobré.
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, cena za distribuci zůstane stejná, lidé, kteří nemají zbytečně velké požadavky na distribuci, by měli ušetřit. Celkový objem peněz na distribuci bude stále stejný v obou systémech, nový tarif má sloužit jako ochrana předtím, aby se v případě snižující spotřeby neplatilo stále více za jednotku. Jinak je distribuce energií bohužel monopolní sektor, dvakrát dráty nenatáhnete, takže regulace je nezbytná.

22. 1. 2016
Ptá se: Tonny

Není cílem této změny jen vytáhnout od lidí peníze? Dost platime za solární elektrárny a zřejmě je nutné platit více....

Odpovídá: Ondřej Touš

Dobrý den, opak je pravdou, snažíme se napravit, že dnes lidé, kteří nemají možnost mít obnovitelné zdroje na svém domku, platí i za náklady, které obnovitelné zdroje vyvolávají. 80 až 90 procent odběratelů v příštím roce zaplatí spíše méně. Cílem je zrušit nefunkční dotace a narovnat ceny pro všechny. Pokud by to někoho mělo poškodit, patřičně tarify upravíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy