Kolik vydělal váš penzijní fond? Příjemně překvapil, říká první porovnání

Olga Skalková Jiří Hovorka Olga Skalková, Jiří Hovorka
17. 2. 2016 14:45
Výnosy pěti z osmi penzijních společností v takzvaném penzijním připojištění se loni dostaly nad jedno procento a jsou tak na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu. V meziročním srovnání si však fondy pohoršily. Hlavním důvodem klesajícího zhodnocení jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Penzijní fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří více jak 4,2 milionu lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci. Rozptyl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký - od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Allianz. Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento a jsou tak na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu.

Ani jedna z osmi penzijních společností zatím sice konečný výsledek svého transformovaného fondu (uzavřené fondy bývalého penzijního připojištění) přímo neoznámila, Asociace penzijních společností ale už zveřejnila odhady. Ty vycházejí z hospodářských výsledků za loňský rok. Skutečnost může být mírně lepší.

Penzijní společnost Odhad 2015 Výsledek 2014
Allianz PS 1,4 % 1,64 %
PS České pojišťovny 1,36 % 1,7 %
ČSOB PS 1,17 % 1,4 %
PS Komerční banky 1,16 % 1,35 %
AXA PS 1.07 % 1,46 %
NN PS 0,88 % 1,13 %
PS České spořitelny 0,81 % 1,42 %
Conseq PS 0,4 % 0,7 %
Inflace 0,3 % 0,4 %

V meziročním srovnání si fondy pohoršily. Hlavním důvodem klesajícího zhodnocení jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, v nichž mají penzijní fondy uloženo významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny ukládá do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

U transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může v rámci třetího pilíře zvážit přestup ze "starého" transformovaného fondu do "nového" účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat - neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy