Kdo nabízí nejlevnější hypotéku? Nové porovnání bank

Petr Kučera Petr Kučera
4. 8. 2010 9:50
Banky vábí nové klienty. Úrokové sazby se po třech letech vrátily pod pět procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ekospol

Praha - Hypotéky v Česku dál zlevňují. Průměrné úrokové sazby se v červnu po téměř třech letech vrátily pod pětiprocentní hranici na 4,92 procenta.

Právě na levnější sazby se teď banky snaží nalákat co nejvíce klientů a oživit tak trh poznamenaný ekonomickou krizí. Zástupci bank zároveň už pár měsíců varují, že pokles sazeb končí. Jenže aktuální čísla ukazují opak.

Web Hypoindex.cz porovnal úrokové sazby různých fixačních období hypoték do 85 % LTV (zástavní hodnoty nemovitosti). Tabulka obsahuje takzvané nabídkové sazby, oficiálně uváděné bankami - ve skutečnosti mohou být u konkrétních klientů vyšší nebo i nižší.

Pouze Hypoteční banka, mBank a Wüstenrot hypoteční banka uvádí takzvané garantované sazby, tedy nikoliv jen "od".

"Za poslední dva měsíce změnila sazby polovina sledovaných bank, přitom pouze Raiffeisenbank směrem vzhůru," říká Luboš Svačina z Hypoindexu.

V kategorii hypoték do 85 % LTV nyní nabízí nejnižší úrokové sazby LBBW Bank, za níž v těsném závěsu následuje nabídka Wüstenrot hypoteční banky.

Poznámky k tabulce:
o Česká spořitelna: K hypotékám s pětiletou fixací přechodně nabízí úrokovou bonifikaci ve výši 0,2 p.b.
o ČSOB: Minimální úrokové sazby platí pro klienty s účtem ČSOB (bez něj o 0,15 p.b. více) a zároveň s dvěma ze tří pojištění u ČSOB Pojišťovny (bez nich o 0,1 p.b. více)
o GE Money Bank: Sazba "od" je platná pro úvěr nad dva miliony korun, podmínkou je současně účet Genius a pojištění schopnosti splácet; výše úvěru jen do 80 % LTV
o Hypoteční banka: Úrokové sazby jsou garantované, nikoliv "od". Pro úvěry nad dva miliony korun s maximální délkou fixace pět let platí sleva z úrokové sazby ve výši 0,2 %.
o mBank: Úrokové sazby jsou garantované, nikoliv "od"; výše úvěru jen do 80 % LTV
o Volksbank: Výše úvěru jen do 80 % LTV
o Wüstenrot hypoteční banka: Sazba v prvním řádku je minimální, ve druhém garantovaná.

Objevily se také další akční nabídky a slevy. Ne vždy jsou ale v porovnání s konkurencí výhodnější. Například Hypoteční banka láká klienty na poplatkové prázdniny - do konce srpna neúčtuje poplatek za vyřízení úvěru u tří- a pětileté fixace. Ten jinak činí 0,8 procenta z výše hypotéky (minimálně 8000, maximálně 25 000 korun). Tři konkurenti - mBank, Raiffeisenbank či Česká spořitelna - přitom už tento poplatek zrušily úplně.

"Cena hypotéky nezávisí pouze na samotné úrokové sazbě," upozorňuje Svačina z webu Hypoindex.cz. Zájemce o úvěr musí do celkové kalkulace započítat také výši poplatků souvisejících s vyřízením a správou úvěru (jejich přehled najdete zde).

Stále oblíbenější jsou variabilní sazby hypoték, které se mění v závislosti na tržních sazbách PRIBOR. Splátky jsou řádově o stokoruny měsíčně nižší než u fixních variant. Například u UniCredit nebo mBank nyní zájemci o variabilní sazby dosáhnou na úrok pod čtyři procenta (podrobněji jsme o variabilních hypotékách psali v tomto článku).

Autor: Martin Kulštejn, spolupráce Hamza Abuzarad
Autor: Martin Kulštejn, spolupráce Hamza Abuzarad | Foto: www.drevenydum.org
Čtěte také:
Jak moc jsou nebezpečné variabilní sazby hypoték?
Kam se bude vyvíjet trh s hypotékami v druhém pololetí?
Zrušení daňových výhod hypoték ovlivní lidi... trh ne
 

Právě se děje

Další zprávy