Koruna zajistila Čechům druhou nejlevnější dovolenou

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
8. 7. 2009 12:04
Analytici se rozcházejí v odhadech kurzu do konce roku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestože většina analytiků předpovídá na prázdniny oslabení koruny, Češi si nyní mohou díky kurzu pořídit druhou nejlevnější dovolenou v novodobé historii.

Trumfnout letošní léto může podle dat České národní banky jen rok předchozí. Loni se totiž česká měna obchodovala za téměř 15 korun k dolaru a 23,60 koruny k euru.

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš předpovídá, že česká měna v nejbližších týdnech mírně oslabí. "Ztráty by ale měly být omezené a neměly by výrazně přesáhnout 27 EUR/CZK," odhaduje ekonom. Kurz podle něj ovlivní menší ochota investorů ve světě dávat peníze do rizikovějších aktiv.

S letní hranicí 27 koruny za euro souhlasí i analytik Radim Dohnal ze Saxo Bank. Zatímco ale Bureš očekává, že se měna koncem roku ocitne pod hranicí 25 korun za euro, podle Dohnala naopak koruna oslabí, a to až k 29 korunám za euro.

Největší posílení od české koruny čeká analytička Markéta Šichtařová ze společnost Next Finance. "Platí naše starší prognóza, která předpokládá, že zejména z důvodu vlivu celého regionu a z takzvaných technických důvodů koruna posílí během několika dní k 25,50 CZK/EUR," uvádí analytička.

Šichtařová věří, že posilování vydrží koruně ještě poměrně dlouhou dobu. "Očekáváme, že mnoho klíčových ekonomik světa bude ve čtvrtém kvartále již mírně růst," dodává analytička. V posledním čtvrtletí roku by se podle ní mohla česká měna vyšplhat až ke 24 korunám za euro. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy