Pozor na novou fintu u bankomatů, varuje e-mail

Petr Kučera Petr Kučera, pek
3. 8. 2009 7:00
Při problémech neodcházejte od bankomatu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Internetem se šíří varování před údajnými dalšími podvody při výběru z bankomatu. Novou fintou je zalepení otvoru pro výdej peněz, takže klient banky si nemůže odebrat hotovost.

"Na dvířka, ze kterých vylézají peníze, někdo přilepil dvířka falešná (hliníkovou lištu). Takže peníze z bankomatu vyjely těmi pravými a zůstaly za dvířky falešnými," popisuje v mailu Jan P.

Podle neoficiálních informací z bankovních kruhů se jednalo o bankomaty České spořitelny. Její zástupci to popírají. Podle ČS nejde ani o novinku, kterou by v současnosti podvodníci vymysleli. (Dodatečné upřesnění: Jednalo se o bankomat GE Money Bank u pražského obchodního domu Kotva, napsal redakci Jan P.).

Spořitelna přesto na webu zveřejnila "upozornění na podvodné zařízení zadržující hotovost při výběru z bankomatů, které se potenciálně mohlo objevit na některém z bankomatů tuzemských bank". Konkrétně jde o nalepení lišty přes otvor pro výběr hotovosti, který vypadá podobně jako pravý otvor - hotovost se na lištu z vnitřní strany nalepí a peníze nevyjedou ven.

Pravidla bezpečnosti při výběru z bankomatu

 • Před použitím bankomatu proveďte vizuální kontrolu bankomatu, prohlédněte si vstup pro kartu, výdejní otvor bankovek. Pokud shledáte na bankomatu něco neobvyklého, bankomat raději nepoužívejte a telefonicky informujte banku.
 • Při zadávání PIN při výběru z bankomatu či kdekoliv jinde si zakryjte klávesnici rukou.
 • Při výběru se řiďte pouze pokyny, které jsou uvedeny na obrazovce bankomatu.
 • Nikdo nemá právo Vaši transakci přerušit či jinak zasáhnout do jejího průběhu.
 • Pokud se v okolí bankomatu pohybuje Vám podezřelá osoba, odložte výběr hotovosti na později.
 • Pokud není bankomat v noci dostatečně osvětlen, raději ho nepoužívejte a vyberte si jiný nebo proveďte výběr v doprovodu další osoby.
 • Po dokončení transakce dobře uschovejte hotovost.
 • Po dokončení transakce si nezapomeňte vzít zpět svou platební kartu a pokud je to možné, tak i účtenku o provedené transakci.
 • Nikdy nezapisujte PIN na platební kartu; PIN neukládejte na stejné místo jako platební kartu. Svůj PIN nikomu nesdělujte.
 • V případě, že dojde ke ztrátě či odcizení Vaší platební karty, neprodleně kontaktujte banku s žádostí o blokaci.


 • Pramen:
  UniCredit Bank

Neodcházejte od bankomatu

Varovný e-mail se dostal také na stránky hoax.cz, nicméně bez jasného verdiktu, zda jde o skutečnost, polopravdu nebo planý poplach.

Nezávisle na tom by lidé při výběru z bankomatu měli dodržovat několik zásad. Zástupci bank zdůrazňují, že při jakémkoliv problému, který není vysvětlen přímo na displeji bankomatu nebo na papírovém potvrzení, by klienti neměli odcházet od přístroje. Vyplatí se tedy mít s sebou mobilní telefon a zavolat na číslo uvedené na bankomatu, případně na vaši banku či policii.

"Pokud si klient nevybere hotovost z bankomatu zhruba do dvou minut, peníze zajedou zpátky do bankomatu. Důležité je tedy neodcházet a nedat příležitost případným podvodníkům, aby mezitím hotovost vybrali za vás," říká k popisované fintě pracovník jedné z poboček spořitelny. Zároveň varuje před snahou, aby zákazníci odstraňovali možná falešná dvířka sami bez asistence policie či zástupce banky.

Nikdo také nemá právo přerušit vás během práce s bankomatem, ani kdyby se představil jako pracovník banky.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Výběr z bankomatu v cizině: Podívejte se, co zaplatíte
 Bankomaty má chránit před zloději pepřový sprej
Také Kaufland jako poslední z řetězců začíná brát karty
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy