Kalousek si od vás půjčí 10 miliard. Odtajnil detaily

Petr Kučera Petr Kučera
15. 9. 2011 11:24
Prodej spořicích státních dluhopisů začne v říjnu, nabídnou výnos přes tři procenta
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí ve čtvrtek zveřejnil podrobnosti k plánu vydat emisi státních dluhopisů pro občany, o němž poprvé hovořil už v březnu 2009 ještě v Topolánkově vládě.

Ještě letos chce ministerstvo vydat takzvanou pilotní emisi v objemu do 10 miliard korun. "Cílem bude otestovat jak zájem občanů, tak případná slabá místa v distribuci," vysvětluje Kalousek.

"Pokud se naše cíle naplní, každý rok by mohlo probíhat několik pravidelných emisí a přistoupili bychom k rozšíření nabídky jednotlivých typů dluhopisů a k rozvoji distribučních kanálů," dodává.

Upisovací období pilotní emise začne 3. října a skončí 1. listopadu, během této doby mohou zájemci dávat objednávky distributorům.

Datum emise pak Kalousek stanovil na 11. listopadu, kdy stát připíše dluhopisy na účet zájemců. "Je to jednak snadno zapamatovatelné datum, jednak výroční den konce první světové války, tedy konce největší bídy," vysvětluje.

Dluhopisy budou moci zpočátku nabízet tři banky - ČSOB na všech 224 pobočkách, Česká spořitelna a Komerční banka shodně na 77 pobočkách. V dalších letech se pak distribuční místa mají rozšířit, zejména o síť kontaktních míst Czech Point.

Ministerstvo vydá tři typy dluhopisů: jednoletý diskontovaný, pětiletý kupónový a pětiletý reinvestiční. Nominální hodnota jednoho dluhopisu bude jedna koruna, avšak minimální objem jedné objednávky je 1000 korun. Horní hranice není omezena, i když se o tom původně uvažovalo, aby všechny dluhopisy neskoupili velcí investoři.

Pořizovací cenu 1000 kusů dluhopisů kuponového a reinvestičního typu stanovilo ministerstvo na 1000 korun, u diskontovaného dluhopisu jen 980 korun.

Efektivní úrok přes tři procenta

Kalousek také zveřejnil úrokové výnosy pro první emisi. Typem úročení bude v prvním případě diskont (tedy rozdíl mezi jeho nominální hodnotou a výší pořizovací ceny), u dvou pětiletých typů pak rostoucí pevná úroková sazba.

U jednoletého diskontovaného dluhopisu půjde o dvě procenta.

U kuponového dluhopisu činí úrokový výnos 0,85 % v prvním roce, 1,50 % ve druhém,  tři procenta ve třetím, 4,5 % ve čtvrtém a šest procent v pátém roce. Efektivní úrok je 3,09 % ročně.

Reinvestiční dluhopis bude mít stejné úročení jako kuponový. Výplata úroků však neproběhne každý rok, ale bude mu reinvestována v podobě nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Konkrétní výnos si zájemci mohou spočítat na webové kalkulačce. Koupí-li například pětileté kuponové dluhopisy za celkem 1000 korun, získají po pěti letech hrubý výnos 158,50 koruny bez započtení inflace. Doplněno: Stát si však díky zaokrouhlení nestrhne z tohoto výnosu 15% daň - podrobnosti zde.

Nejlepší spořicí účty v bankách s možností okamžitého výběru nabízejí roční úrok těsně nad dvěma procenty, nejvyšší úrok u družstevní záložny činí 2,8 procenta. U pětiletých termínovaných vkladů se nejvyšší nabídky na trhu pohybují mezi čtyřmi až pěti procenty, ale obvykle je nelze předčasně vypovědět bez sankcí.

Předčasné splacení bez sankcí

Všechny tři typy spořicích státních dluhopisů nabídnou možnost předčasného splacení. Vložené prostředky dostanou lidé v plné výši zpět bez sankcí a poplatků ve stanovených termínech, zřejmě čtyřikrát do roka.

O předčasné splacení půjde požádat u kteréhokoliv z distributorů. Kdo však požádá o splacení více než 500 tisíc kusů, dostane k jednomu datu nejvýše 50 procent, zbytek až v příštím termínu.

Dluhopisy si budou moci koupit nejen občané České republiky, ale i cizí státní příslušníci. "Nechceme, aby případné omezení obcházeli zahraniční zájemci přes takzvané bílé koně," vysvětluje Kalousek.

Koupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, registrované církve a náboženské společnosti, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.

Za základní služby jako zřízení, vedení či zrušení účtu nebudou lidé platit bankám žádné poplatky. Ty zaplatí jen v mimořádných případech jako jsou přechod dluhopisů například při dědictví (manipulační poplatek 72 korun), převod dluhopisů jiné osobě na žádost vlastníka (480 korun) nebo jejich zástava (také 480 korun). Na 300 korun pak přijde mimořádný výpis z účtu.

Podrobnosti zveřejnilo ministerstvo na speciálním webu k tomuto projektu.

Hlídejte si, co dělá vláda

Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle ministra způsoben nezájmem o dosavadní státní dluhopisy. "Nejde o to, že bychom zoufale hledali nějaké nové věřitele. Naše pozice na trhu je velmi dobrá," řekl už dříve Kalousek.

Hlavním cílem je podle ministerstva "posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů".

"I kdyby v televizi každý den mluvilo deset Kalousků a deset Nečasů o nezbytnosti fiskální zodpovědnosti, nebude to mít takový dopad, jako když významná část domácností bude mít část svých celoživotních úspor uloženou ve státních dluhopisech," vysvětluje Kalousek.

Lidé si pak podle něj dají dobrý pozor, jestli vláda hospodaří tak, aby nebyly znehodnoceny třeba populistickým přístupem směřujícím k nekontrolovanému růstu státního dluhu.

Domácnosti a drobní investoři dosud drží 1,2 procenta z celkového státního dluhu České republiky (korunových státních dluhopisů), což je výrazně méně než v řadě jiných vyspělých zemí, například Kanadě, Německu, Rakousku, USA, Švédsku, Maďarsku či Polsku. Podle Kalouska by se podíl mohl zvýšit až na 10 procent, tedy úroveň běžnou ve vyspělém světě.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nejlepší spoření pro 500 tisíc? U Raiffeisenbank už ne
Stát přidá na penzi jen těm, kteří spoří alespoň 300 Kč
Jak se změní podpora stavebního spoření? Zde je přehled

Jedním z cílů chystané emise je také možnost konzervativní, ale v zásadě zajištěné investice pro všechny, kdo si budou muset spořit na důchod v penzijních fondech. Menší riziko této investice bude samozřejmě kompenzováno nižším výnosem.

 

Právě se děje

Další zprávy