Stát přidá na penzi jen těm, kteří spoří alespoň 300 Kč

Petr Kučera Petr Kučera
7. 11. 2011 11:25
Poslanci definitivně schválili přísnější pravidla pro státní příspěvek

Praha - Kdo si nebude měsíčně spořit alespoň 300 korun, nedostane státní příspěvek na penzijní připojištění. Změnu pravidel schválili poslanci na návrh ministerstva financí, přehlasovali i veto Senátu.

Novela je součástí vládní důchodové reformy, jejíž hlavní část má začít od ledna 2013. Koalice nyní hovoří o ročním odkladu reformy, defintiivní rozhodnutí ještě nepadlo. Přinejmenším pro rok 2012 tedy zůstane státní příspěvek beze změny.

V současnosti dostávají příspěvek všichni, kteří si ukládají alespoň stokorunu měsíčně.

Při měsíčním příspěvku (vkladu) účastníka v rozmezí od 300 do 999 korun má státní podpora nově činit 90 korun plus 20 procent z částky přesahující 300 korun.

Jestliže bude účastník spořit alespoň 1000 korun měsíčně, má státní podpora činit pevných 230 korun.

Zpřísnění má motivovat k ukládání vyšších částek, které by pak lidem výrazněji zvýšily penzi, avizovala už na dubnovém Žofínském fóru tehdejší náměstkyně ministra financí Klára Król.

Na novém systému tak vydělají všichni, kdo si budou spořit více než 600 korun měsíčně. Při pravidelném ukládání 800 korun měsíčně se státní příspěvek zvýší ze současných 150 na 190 korun, při ukládání 1000 korun měsíčně pak stát přispěje 230 korunami namísto dosavadních 150 korun.

Naopak všichni, kteří si budou spořit méně než 600 korun měsíčně, dostanou podle nových pravidel nižší státní příspěvek než dosud. Například při měsíčním ukládání 500 korun klesne příspěvek z nynějších 150 na 130 korun.

Kdo si ukládá 300 korun měsíčně, dostane od státu jen 90 korun místo dosavadních 120 korun. A úplně bez podpory státu pak zůstanou všichni, kteří si spoří méně než 300 korun.

Třetí pilíř penzijního systému

Penzijní připojištění má nyní sjednáno zhruba 4,55 milionu lidí. Mají na výběr z deseti fondů.

Systém penzijního připojištění bude dál fungovat i po důchodové reformě, kterou vláda plánuje spustit od roku 2013. Stane se takzvaným třetím pilířem, zákon o něm nově hovoří jako o doplňkovém penzijním spoření.

Současní účastníci budou "přesunuti" do takzvaných transformovaných fondů. V nich jim zůstanou zachovány veškeré současné výhody, například každoroční garance návratnosti vložených prostředků a státní příspěvek.

Noví účastníci pak nebudou moci vstoupit do transformovaných fondů, ale do takzvaných účastnických fondů.

Ty by měly podle Król mít na rozdíl od současných fondů větší možnosti investování. Mohou tak dosahovat vyšších výnosů než dosud, na druhou stranu hrozí vyšší riziko znehodnocení úspor.

Na vlastní účet od roku 2013

Druhý pilíř penzijního systému by měly tvořit takzvané individuální účty u soukromých penzijních společností.

Na ně si budou moci lidé od roku 2013 dobrovolně převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Na výběr budou mít lidé čtyři možnosti investování peněz s různým rizikem, ale i rozdílnou mírou výnosů.

První pilíř pak má nadále tvořit státní (průběžný) systém. Podle vlády však bude ve státním rozpočtu stále méně peněz na jeho financování, hlavně kvůli stárnutí populace.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy