Nejlepší spoření pro 500 tisíc? U Raiffeisenbank už ne

Petr Kučera Petr Kučera
1. 9. 2011 13:22
Novinky od září: Raiffeisenbank snižuje úroky, záložna Akcenta je zvyšuje
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nepříjemná změna čeká klienty Raiffeisenbank, kteří nedávno podlehli reklamě na spořicí účet eKonto Flexi s úrokovou sazbou 2,5 procenta pro vklady od půl milionu korun.

S touto atraktivní sazbou přišla Raiffeisenbank letos v únoru a velký zájem klientů o zmíněné konto si pochvalovala ještě toto úterý.

Od čtvrtka 1. září však banka snižuje úrokovou sazbu na dvě procenta ročně. Z pozice bankovní jedničky (v dané variantě spoření) tak klesá na druhé místo, o něž se dělí s dalšími dvěma konkurenty.

Lepší zprávu přinesl začátek září pro lidi, kteří se vzdají možnosti rychlého výběru a uloží si přebytečných půl milionu alespoň na rok. Nabídku nejlepších termínovaných vkladů totiž rozšířil nový produkt od záložny Akcenta.

Kam uložit půl milionu

Jaké nejlepší možnosti spoření mají od září lidé, kteří si chtějí bezpečně uložit 500 tisíc korun a mít možnost je vybrat nejpozději za 14 dnů po nahlášení tohoto úmyslu?

Pokud zahrneme i kampeličky, tak nejvyšší úrok - 2,8 % - nadále nabízí Metropolitní spořitelní družstvo. Druhá je Wüstenrot hypoteční banka s 2,3 %.

Dvouprocentní sazbu pak vedle Raiffeisenbank nabízí také Axa Bank (díky ročnímu bonusu může být výsledný úrok nepatrně vyšší) a dále Zuno Bank (při rozdělení vkladu na více účtů se lze vyhnout dani z úroků, takže čistý zisk může být srovnatelný s Wüstenrot).

Oproti zmíněným konkurentům je ale ke zřízení spořicího účtu od Raiffeisenbank nutné také vedení běžného účtu eKonto, u něhož banka účtuje poplatky přinejmenším za odchozí platby. Pro nižší vklady (do 200 tisíc korun) jsou navíc úroky pod průměrem trhu.

Příklad: Začátkem září uložíte 500 tisíc korun na spořicí účet s možností výběru do 14 dnů po nahlášení. Necháte je tam nakonec rok. Hrubý zisk (před zdaněním a bez započtení inflace) bude podle současných sazeb přibližně následující:

Metropolitní spořitelní družstvo  14 180 Kč
Wüstenrot hypoteční banka 11 620 Kč
Axa Bank 10 600 Kč
Zuno Bank 10 100 Kč
Raiffeisenbank (eKonto Flexi) 10 100 Kč

Vyšší sazbu pak může získat ten, kdo uloží peníze na termínovaný vklad. V takovém případě se předem zaváže, že je alespoň po následujících po půl roku nevybere.

Zajímavou novinku mezi termínovanými vklady spustila od září záložna Akcenta. U ročních vkladů nad 100 tisíc korun nabízí úrok 3,5 % p.a., u dvouletých 4 %. U půlmilionových vkladů je tak dvojkou po Metropolitním spořitelním družstvu, u vkladů od 100 do 300 tisíc dokonce jedničkou. 

Porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů najdete v následujícím přehledu.

 

Právě se děje

Další zprávy