Vyplatí se nákup zlata? Odborník odpovídal online

Tereza Holanová Tereza Holanová
6. 9. 2011 13:30
Online rozhovor: Jak porostou ceny, na co si dát pozor při nákupu a další otázky
Analytik společnosti Colosseum
Analytik společnosti Colosseum | Foto: Colosseum

Online rozhovor - Ceny zlata vzrostly meziročně o třetinu, za posledních deset let více než sedmkrát. Hlavním důvodem jsou obavy z druhého dna hospodářské krize, které v posledním měsíci vyvolávají ekonomické zprávy z USA i eurozóny.

Zlato je kvůli své cenové stabilitě dlouhodobě považované za bezpečný přístav, investoři se k této komoditě v období nejistoty uchylují již několik století. Na rozdíl od peněz totiž není možné zlato rozmnožovat, a tak snižovat jeho hodnotu.

"Je to zajištění proti strachu, proti očekávané inflaci nebo proti pádu dolaru," napsal v srpnu na stránce Investing in Gold finančník Chip Stites.

Jak se budou ceny zlata vyvíjet dál? Kdy skončí současný růst? Kde a za kolik jej vlastně koupit a jak se vyhnout podvodům? Proč diamanty nejsou vhodné pro laické investory?

Na tyto i další otázky odpovídal hlavní analytik skupiny Colosseum Štěpán Pírko.

Foto: Archiv
Čtěte také:
Cena zlata stále roste: Nový rekord je 1912 dolarů
Češi kupují méně šperků, raději do kovů investují
Kam investovat na druhém dně krize
 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 24 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 32 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy