Jen kód v telefonu, žádný plast. Banky začínají nabízet virtuální platební karty

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 1. 2021 5:30
Fyzicky neexistuje. Jde vlastně jen o číslo vedené v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Podle bank přichází doba virtuálních karet, které jsou bezpečnější a rychlejší. Zaplatíte s ní třeba jen jednou v e-shopu, kvůli bezpečnosti ji zrušíte a vygenerujete si hned novou. Některé banky je už nabízejí, jiné se na to chystají.
Virtuální karta České spořitelny
Virtuální karta České spořitelny | Foto: Česká spořitelna

Virtuální karty byly doposud doménou fintechů typu Revolut nebo Twisto. Nyní je začínají nabízet i velké banky. Fyzicky karta neexistuje, jde jen o číslo s obrázkem v mobilním nebo internetovém bankovnictví. Funguje ale téměř stejně jako tradiční plastová karta. 

"Pokud si klient údaje o kartě uloží do aplikace pro mobilní placení, například do Apple Pay či Google Pay, může s ní snadno bezkontaktně vybírat hotovost z bankomatu, zaplatit v obchodě u platebního terminálu, stejně tak na e-shopech. Klient si podle potřeby zobrazí údaje ke kartě v digitální podobě, jak číslo karty, tak datum její expirace nebo CVV/CVC kód," vysvětluje Juraj Pilka, který má na starost platební karty v České spořitelně.

Právě tato banka nabídla klientům novinku v polovině prosince. Její vedení i založení je v současné době zdarma.

Výhodou virtuální karty je její bezpečnost - když se držitel klasické "plastové" karty rozhodne například nakoupit v zahraničním e-shopu, ještě navíc mimo Evropskou unii, riskuje, že údaje z karty někdo zneužije. Virtuální kartou můžete zaplatit jen jednou, pak ji zrušit a vygenerovat si novou. Riziko zneužití takového "čísla" je mizivé.

Karta je také pohodlná - klient nemusí čekat týden na její vydání, jako většinou u klasické karty, ale má ji v mobilním či internetovém bankovnictví k dispozici za pár minut. Stejně tak ji ocení ve chvíli, kdy klasickou platební kartu ztratí. 

Vedle České spořitelny nabízí virtuální kartu banka Creditas. "Její zřízení i vedení je bezplatné. Jde o pohodlnou variantu pro on-line platby, oddělenou od hlavní karty k účtu. Zároveň s ní ale lze dělat bezkontaktní transakce a výběry, pokud si ji klient propojí například s Google Pay, Apple Pay nebo Garmin Pay. Virtuální platební kartu je možné aktivovat v internetovém i mobilním bankovnictví a lze ji začít okamžitě používat," říká ředitelka komunikace banky Lucie Brunclíková. 

Většina bank vidí ve virtuálních kartách budoucnost. Brzy, v první polovině letošního roku, ji chce nabídnout například ČSOB. "Klient bude mít na výběr, zda bude chtít plastovou kartu vydat, nebo mu postačí virtuální. Tu si lehce 'tokenizuje' do mobilní peněženky Apple, Google či Garmin Pay," uvedl mluvčí banky Patrik Madle. 

Také další z velkých bank - Komerční banka ji připravuje. "Považujeme tuto cestu za správný směr, kterým by se kartový svět měl ubírat, a nabídku virtuálních karet připravujeme. Aktuálně máme pouze e-Card. Jedná se virtuální debetní kartu tvořenou 16místným číslem určenou pouze pro platby na internetu. U tohoto produktu však připravujeme ukončení nabídky," říká tiskový mluvčí banky Michal Teubner. 

A přidávají se další. "Virtuální kartu pro jednorázový nákup, případně pro opakující se platby u konkrétního obchodníka, připravujeme a klienty budeme včas informovat," uvedla Raiffeisenbank. Také Fio banka ji v současnosti zvažuje, bližší podrobnosti ale zatím sdělovat nechce. mBank podle slov svého mluvčího Štěpána Dlouhého vydání čistě digitální karty rozmýšlí.

"Posílíme digitální platby. Téměř 30 procent našich klientů, kteří používají mobilní bankovnictví, má svou platební kartu uloženou v mobilních telefonech či jiných smart zařízeních, například hodinkách, a domníváme se, že tento trend dále poroste. Zřízení virtuální karty zvažujeme," říká k tomu mluvčí Moneta Money Bank Zuzana Filipová. 

Podobně to vidí v UniCredit Bank. "Bezkontaktní placení bez použití platebních karet získává na čím dál tím větší oblibě. Z našich dat vyplývá, že počet uživatelů využívajících Apple Pay a Google Pay, kam si klienti mohou své bankovní karty nahrát, u této formy plateb neustále přibývá," uvedl mluvčí banky Petr Plocek. Na otázku, zda se banka chystá vydat i virtuální karty, neodpověděl. 

Místo virtuální hned dvě karty najednou

Air Bank se zatím ubírá trochu jiným směrem. "Klientům zdarma nabízíme dvě platební karty. Klienti si tak mohou jednu kartu vyčlenit třeba jen na nákupy na internetu. Na kartě si mohou stanovit vlastní limity pro placení na internetu, ale mohou si také kartu zamknout a odemknout ve svém internetovém i mobilním bankovnictví. Tedy kartu si mohou odemknout těsně předtím, než budou zboží na internetu platit, a hned po platbě si kartu zas snadno zamknou a od té chvíle není možné další platbu spojenou s touto kartou provést," vysvětluje mluvčí Jana Pokorná. 

Rozšíření služeb v oblasti karet nabídne Equa bank. "Zcela virtuální platební kartu zatím nepřipravujeme. Pro klienty však aktuálně chystáme možnost 'tokenizace' platební karty před jejím fyzickým doručením. Příkladem využití této služby je situace, kdy si klient u nás otevírá účet plně on-line, číslo platební karty je vygenerováno ihned po založení účtu, klient si může během pár minut kartu 'tokenizovat' a začít platit s mobilem/wearables. Plastová karta se následně vyrobí a je zaslána na korespondenční adresu klienta," vysvětluje Kateřina Petko z banky. 

Bez virtuálních karet pro letošní rok zůstane Hello bank, Sberbank, Trinity Bank a Expobank. "Pouze virtuální karty v tuto chvíli nevydáváme a nyní neplánujeme, že bychom je v dohledné době začali vydávat. Důvodem je především fakt, že naše kapacity chceme využívat pro rozvoj služeb, které klienti skutečně chtějí, což dle našich zkušeností není případ virtuálních karet," uvedl Jakub Švestka z Expobank. 

Mobilem a hodinkami platíme stále víc

Podle dat České spořitelny přitom zájem o nové metody placení roste. "Od začátku ledna 2020 do konce října se zvýšil počet uživatelů platících chytrým mobilním zařízením o více než 70 procent. V současné době využívá při placení tokenizovanou kartu ve svém mobilním zařízení 13 procent, tedy více než 350 tisíc klientů České spořitelny," vysvětluje Pilka, podle něhož bude tento trend dál nabývat na síle.

S tím souhlasí i Filipová z Monety, podle níž se stále větší oblibě těší platby "na jedno pípnutí" skrze virtuální platební karty nahrané v chytrých telefonech nebo hodinkách. "Banka letos zaznamenala 60procentní nárůst platebních karet v těchto zařízeních. To se projevilo i na počtu transakcí, kterých bezkontaktním způsobem klienti za první tři kvartály loňského roku provedli 10,4 milionu. To je nárůst o 127 procent oproti roku 2019. Celkem tímto způsobem klienti utratili bezmála 4,7 miliardy," dodává Filipová. 

Zajímavé zjištění u uživatelů virtuálních plateb vychází z průzkumu fintechu Twisto, který virtuální karty nabízí už několik měsíců. "Majitelé virtuálních karet s nimi o něco více platí - zatímco s platební metodou Twisto Pay byla průměrná velikost nákupu v měsíci říjnu 800 Kč, s virtuálními kartami činí 980 korun," uvedl CEO a zakladatel fintechu Twisto Michal Šmída.

Potvrzuje, že na placení mobilním telefonem si u nás zvyká stále větší množství zákazníků. "Je to přirozené. U peněženky či karty hrozí, že ji někde zapomenete, mobil máte pořád při ruce. Navíc je platba chráněná biometrickým ověřováním, tedy otiskem prstu, riziko zneužití je proto podstatně menší než u karty, kde stačí znát PIN," vysvětluje Šmída.

Stejně jako odborníci v bankovním sektoru ani on nepředpokládá, že by odzvonilo plastovým kartám. Ty jsou stále potřeba například k výběrům z bankomatů, které nejsou bezkontaktní, nebo při cestách do zahraničí.

"Pro zákazníky, kteří stále upřednostňují klasické karty, existuje bezplatná možnost vystavení plastové karty, ta už ovšem nezobrazuje CVC kód, ten je dostupný pouze v aplikaci nebo internetovém bankovnictví. Viditelný CVC kód na kartách považujeme za přežitek, který zvyšuje riziko zneužití karty cizími osobami," dodává Michal Šmída.

Virtuálky i ve firmách kvůli pandemii

Virtuální karty objevují i firmy. Nabídla jim je společnost Visa spolu s firmou Conferma Pay, zabývající se virtuálními platebními technologiemi. 

Zaměstnanci, kteří pracují z domova kvůli covidu-19, využívají podle kartové společnosti pro úhradu firemních výdajů své osobní karty a pak je následně chtějí proplatit, což je neefektivní. "Obchodníci a dodavatelé ale vyhledávají efektivnější způsoby, jak platit, a firmy potřebují okamžitý přehled o svých útratách pro lepší cash flow a snížení možných rizik. Virtuální karty jsou v tomto ideální," vysvětluje Kevin Phalen, globální šéf Visa Business Solutions.

Firma tak vydá virtuální kartu zaměstnanci, ta je uložena v mobilním zařízení a lze ji zpřístupnit pomocí aplikace. Pracovník s ní jednoduše zaplatí jak on-line, tak v kamenných prodejnách. Zjednodušuje se pohyb peněz a firmy díky tomu získají lepší přehled o svých financích," dodává Phalen. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy