Poplatky za autorizační SMS nebo dotaz úřadu. Podívejte se na letošní absurdity bank

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2020 17:56
Poplatek za autorizační SMS se stal letošním vítězem obnovené ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Druhý v pořadí se umístil poplatek za vedení účtu a na třetím místě poplatek za dotaz úřední osoby. Výsledky ankety vyhlásil server Bankovní poplatky. Na nejrůznějších bankovních poplatcích banky podle serveru vyberou ročně více než 44 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hlasující nejčastěji kritizovali u poplatku za autorizační SMS jeho nadbytečnost. Ve chvíli, kdy si chce klient spustit či aktivovat nějakou bankovní službu, za kterou obvykle standardně platí, a potřebuje k jejímu spuštění či aktivaci autorizační SMS, uhradí za její zaslání v podstatě duplicitní poplatek. Ten se nejčastěji pohybuje od 1,50 do 2,50 koruny za SMS. Poplatek ve svých sazebnících banky nazývají odlišným názvoslovím. Paradoxně tak podle autorů ankety klienti platí za užívanou službu a další poplatek za to, aby si ji mohl vůbec aktivovat a užívat.

"Velmi mě potěšilo, že lidé nad absurdností poplatků zajímavě přemýšlí. Neposuzují je pouze podle jejich výše, ale skutečně podle jejich nesmyslnosti a absurdnosti. Proto také zvítězil poplatek za autorizační SMS, který je relativně nízký, ale nelogický, a třeba výrazně vyšší poplatek za dotaz úřední osoby skončil až na třetím místě," vysvětluje Patrik Nacher, majitel serveru Bankovní poplatky a poslanec za vládní hnutí ANO.

Zaslání zprávy SMS s mobilním klíčem stojí například u Monety 2,50 koruny v případě zaslání na zahraničního operátora. 2,50 koruny za notifikační SMS uhradíte i u Komerční banky. V případě UniCredit Bank zaplatíte za SMS klíč u některých produktů až 250 korun za nastavení a inicializaci a za SMS v případě používání produktu 1,50 Kč.

Poplatek za vedení účtu i dotaz úřadů

Druhý nejabsurdnější poplatek je za vedení účtu. Autoři ankety jej kritizovali s ohledem na poslední vývoj, kdy je každá z bank povinna nabízet alespoň jeden z běžných účtů zdarma. 

Třetí poplatek v pořadí, poplatek za dotaz úřední osoby, je podle autorů absurdní proto, že mnoho klientů nemůže ovlivnit to, že se na ně někdo dotazuje. "Zájem úřední osoby si přitom nemusíte vysloužit jen proto, že jste dlužníci nebo trestně stíhaná osoba, ale stačí podezření nebo souvislost s vyšetřováním či prověřováním takové osoby. V zásadě tak musíte zaplatit za to, že se bez vašeho vědomí či souhlasu někdo dotazuje na váš účet," tvrdí zástupci serveru Bankovní poplatky.

Tyto poplatky přitom mohou přijít klienta velmi draho. Podle serveru si hned několik českých bank účtuje i 250 korun + DPH.

Že některé dlouho kritizované poplatky nejsou stále minulostí, ukazuje web na konkrétních příkladech. Například za výběr hotovosti z vlastního účtu na přepážce uhradí klienti u ČSOB 80 korun. U banky Creditas zaplatí za výběr hotovosti do 375 000 korun 10 korun, a nad tuto hranici pak dokonce 50 korun. U Monety pak stojí výběr hotovosti na přepážce 80 korun.

Nejabsurdnější poplatky 2020

Pořadí 

Absurdní poplatek

Hlasů

1.

Autorizační SMS

158

2.

Vedení běžného účtu

55

3. 

Dotaz úřední osoby

42

4. 

Výběr z bankomatu

32

5.

Předčasné splacení úvěru

24

6.

Vklad na přepážce třetí osobou

23

7.

Za vklad na vlastní účet

21

8.

Zjištění zůstatku z bankomatu cizí banky

20

9.

Za příchozí nebo odchozí platby z/do zahraničí

16

10.

Potvrzení o zůstatku úvěru (za účelem předčasného splacení)

12

11.

Poplatek za vedení účtu k hypotéce

8

Zdroj: www.bankovnipoplatky.cz

 

Právě se děje

Další zprávy