Jak klesne rodičovská: Změní se i těm, kdo ji už berou

Petr Kučera Petr Kučera
1. 10. 2010 12:15
Známe definitivní plán, který mají na podzim schválit poslanci
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo definitivní návrh škrtů v rodičovském příspěvku. Online deník Aktuálně.cz jako první přináší podrobnosti.

Zbystřit by měli také stávající příjemci, a to i když si plánují zvolit tříletou variantu.

Podle konečného návrhu, který by díky jasné vládní převaze měli na podzim schválit poslanci, mohou nezaměstnaní rodiče přijít o téměř 46 tisíc korun oproti dosavadnímu stavu. Hůře na tom budou i ti, kdo "spadnou" do čtyřleté varianty příspěvku jen kvůli tomu, že si včas zapomněli zvolit tříletou.

Vláda už minulou středu rozhodla, že rodičovský příspěvek klesne jen u čtyřleté varianty. Až dosud ale nebylo jasné, od kdy a jakou formou se tak stane, a zejména jestli se škrty dotknou také rodičů, kteří už příspěvek pobírají.

Dvouleté a tříleté varianty se škrty nakonec nedotknou. Konečný návrh tedy nepočítá se stropem 216 tisíc korun nezávisle na délce čerpání.

Rodiče ale dostanou mnohem méně času na volbu tříleté varianty. Zatímco dosud je možné provést volbu až do 21. měsíce věku dítěte, nově to má být jen do konce 9. měsíce.

Nižší dávky už od desátého měsíce

Při čtyřleté variantě mají rodiče nově dostávat měsíční dávku 7600 korun pouze do 9. měsíce věku dítěte. Od 10. měsíce dostanou jen 3800 korun.

Dosud lidé dostávají 7600 korun až do 21. měsíce věku dítěte, nižší částku 3800 korun pak až od 22. měsíce.

Celkově (během čtyř let) si tak rodiče při této variantě pohorší až o 45 600 korun.

Nezaměstnané matky si přitom nemohou zvolit jinou než čtyřletou variantu. Dostávají ji hned od porodu, protože v prvních měsících nemají nárok na (vyšší) peněžitou pomoc v mateřství. Zatímco dosud dostanou od státu až 262 200 korun, nově to bude jen 216 600 korun.

Do čtyřleté varianty však často nedobrovolně spadnou také ostatní příjemci, pokud si zapomenou včas (do 21. měsíce věku dítěte) výslovně zvolit tříletou délku čerpání.

Pozor na volbu, máte čas jen do února

Nová pravidla se dotknou všech, kteří mají dostávat rodičovský příspěvek po 1. lednu 2011. Tedy i stávajících příjemců.

Všichni, jejichž dítě bude k 1. lednu mladší deseti měsíců a nemohli či nechtěli si zvolit dvouletou variantu čerpání, si budou muset zvolit tříletou nejpozději do konce 9. měsíce věku dítěte, jinak automaticky "spadnou" do čtyřleté. Nadále platí, že nezaměstnané matky na výběr nemají.

Speciální úprava platí pro rodiče, jejichž dítě bude k 1. lednu 2011 starší deseti měsíců a zároveň mladší 23 měsíců. I těm se výrazně zkrátí termín na volbu tříleté varianty, nicméně dostanou čas do konce února 2011 (pokud volbu neprovedli už dříve).

Zmeškat termín pro volbu se přitom rozhodně nevyplatí. Při tříleté variantě totiž rodiče dostanou od státu i nadále až 235 600 korun, při čtyřleté po škrtech maximálně 178 600 korun (navazuje-li na peněžitou pomoc v mateřství).

Rodičům se čtyřletou variantou, jejichž dítě bude na Nový rok starší 23 měsíců a dostávají tedy už jen 3800 korun měsíčně, se už tato částka (ani délka čerpání) dále nesníží. 

Snadnější přechod? Zatím ne

Plán na "mírné" zkrácení čtyřleté varianty obsahovalo už programové prohlášení vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a Legislativní rada vlády však poté postupně přišli s několika přísnějšími návrhy. Ty by se kromě čtyřleté varianty dotkly i lidí, kteří čerpají tříletou variantu, mírně by si pohoršili dokonce i lidé s dvouletou. Na všechny by se totiž vztahoval strop 216 tisíc korun.

Přísnější návrhy ale ve vládě neprošly přes ODS a Věci veřejné. Drábek tedy dostal "za úkol" vypracovat definitivní návrh, jak snížit pouze čtyřletou variantu.

Na druhou stranu chtěl Drábek umožnit snadnější přechod mezi jednotlivými variantami - právě na nepružnost dosavadního systému si rodiče často stěžují. Bez jednotného stropu však podle ministra nelze tuto změnu zavést. Nevyloučil však, že podobné systémové změny navrhne někdy v příštím roce.

Škrty ve čtyřleté variantě mají státnímu rozpočtu ušetřit zhruba miliardu korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy