Nečas řekl, jak zvýší DPH. Čekejte dražší nákupy

Petr Kučera Petr Kučera
30. 9. 2010 21:42
Kvůli důchodové reformě klesnou firmám odvody, kompenzací má být vyšší DPH
Foto: Jan Langer

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) poprvé konkrétně řekl, jak vláda změní daň z přidané hodnoty. Zároveň uvedl, že chce také zrušit odvody zaměstnavatelů na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti.

Ministerský předseda na fóru Hospodářských novin prohlásil, že snížená sazba DPH se má od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na 16 až 17 procent.

To povede ke zdražení položek, které dosud patří do snížené sazby - zejména potravin, nealkoholických nápojů, hromadné dopravy, vstupného na kulturní akce, léků, knih, časopisů, dětských plen či autosedaček.

Naopak základní sazba se má podle Nečase snížit z dvaceti na 19 procent - tedy tam, kde byla do konce loňského roku před takzvaným Janotovým úsporným balíčkem.

Důvodem zvýšení DPH je financování důchodové reformy. Růst DPH, respektive sblížení obou sazeb, politici připouštěli už od voleb, konkrétní čísla a datum ale dosud nezveřejnili. Očekávalo se nicméně, že ke zvýšení dolní sazby dojde nejpozději od roku 2012, k mírnému zvýšení možná už od druhého čtvrtletí roku 2011.

Zaměstnavatelům klesnou odvody

"V rámci důchodové reformy chceme snížit odvody firem na sociální pojištění. Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas podle webu iHned.

Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH.

Koalice už dříve avizovala, že chystá postupný přesun zátěže od přímých daní (zdanění výdělků) k nepřímým (DPH).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hotovo, stát od ledna škrtá ve stavebním spoření
Konec porodného, nižší rodičovská. Schváleno
Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy