Nečas řekl, jak zvýší DPH. Čekejte dražší nákupy

Petr Kučera Petr Kučera
30. 9. 2010 21:42
Kvůli důchodové reformě klesnou firmám odvody, kompenzací má být vyšší DPH
Foto: Jan Langer

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) poprvé konkrétně řekl, jak vláda změní daň z přidané hodnoty. Zároveň uvedl, že chce také zrušit odvody zaměstnavatelů na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti.

Ministerský předseda na fóru Hospodářských novin prohlásil, že snížená sazba DPH se má od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na 16 až 17 procent.

To povede ke zdražení položek, které dosud patří do snížené sazby - zejména potravin, nealkoholických nápojů, hromadné dopravy, vstupného na kulturní akce, léků, knih, časopisů, dětských plen či autosedaček.

Naopak základní sazba se má podle Nečase snížit z dvaceti na 19 procent - tedy tam, kde byla do konce loňského roku před takzvaným Janotovým úsporným balíčkem.

Důvodem zvýšení DPH je financování důchodové reformy. Růst DPH, respektive sblížení obou sazeb, politici připouštěli už od voleb, konkrétní čísla a datum ale dosud nezveřejnili. Očekávalo se nicméně, že ke zvýšení dolní sazby dojde nejpozději od roku 2012, k mírnému zvýšení možná už od druhého čtvrtletí roku 2011.

Zaměstnavatelům klesnou odvody

"V rámci důchodové reformy chceme snížit odvody firem na sociální pojištění. Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas podle webu iHned.

Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH.

Koalice už dříve avizovala, že chystá postupný přesun zátěže od přímých daní (zdanění výdělků) k nepřímým (DPH).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hotovo, stát od ledna škrtá ve stavebním spoření
Konec porodného, nižší rodičovská. Schváleno
Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních
 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy