Mzdy dle profesí: Erár má zlaté dno, propast mezi zaměstnanci státu a ostatními roste

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 10. 2020 6:11
Mzdy v Česku dlouhodobě rostou. Nejrychleji ovšem úředníkům. Čerstvá data ukazují, že průměrná hrubá mzda je u nich o čtyři tisíce vyšší než u lidí pracující v soukromé sféře. U mediánu, který je pro určité skupiny profesí více vypovídající, je rozdíl dokonce skoro osm tisíc korun. Podívejte se také, jaká povolání a obory berou nejvíc peněz, a kde si naopak moc nevyděláte.
Foto: iStock

Odpracovaná doba a přesčasy

Zaměstnanci v soukromém sektoru odpracovali v koronavirové době v průměru 128,4 hodiny za měsíc. Ve státní správě 143,2 hodiny. 

K největšímu meziročnímu poklesu odpracovaných hodin došlo v soukromém sektoru v odvětví "ubytování, stravování, pohostinství". Právě toto odvětví bylo nejvíce zasaženo pandemií a mimořádnými opatřeními. V průměru odpracovali zaměstnanci o 64,7 hodin měsíčně méně než ve 2. čtvrtletí minulého roku. 

Pokles odpracované doby zaznamenala všechna odvětví kromě "zemědělství, lesnictví a rybářství". Tam odpracovaná doba stagnovala. 

Také úředníci pracovali méně. Největší pokles byl u odvětví "kultura, zábavní a rekreační činnost", a to o skoro 11 hodin oproti loňského stejnému období. 

  • U přesčasů je to obráceně. Na těch častěji byli pracovníci soukromé sféry, v průměru měli 2,4 hodiny přesčasů měsíčně. Úředníci pak jen 1,5 hodiny. 

Opět kvůli koronaviru se zvýšil významně počet neodpracovaných hodin. Vedle dnů dovolené, svátků jde o překážky v práci, pracovní neschopnost či čerpání ošetřovného. U soukromého sektoru bylo v průměru 37,5 neodpracovaných hodin, opět nejvíce u sektoru ubytování a stravování, kde to bylo skoro 60 hodin. V 1. čtvrtletí to bylo u tohoto odvětví jen 30 hodin. 

U státní správy to bylo 25,8 hodiny, nejvíce pak v odvětví "veřejná správa, obrana a sociální zabezpečení", kde to bylo 29 hodin. V 1. čtvrtletí bylo v tomto oboru průměrně 23,5 neodpracovaných hodin. 

 

Právě se děje

Další zprávy