Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Vynechaný údaj nepustí lékaře dál

  • Na problémy naráží lékaři i ve chvíli, když je potřeba například zanést změnu zaměstnavatele, ale pacient ho nezná. Systém doktory podle jejich slov v takovém případě nepustí dál.

"Při mnoha jednáních v minulosti nám ČSSZ přislíbila, že při neztotožnění jakéhokoli údaje bude možno pokračovat bez zdržení dál s tím, že ho úředníci ČSSZ poté sami doplní. Je to typická časově velmi náročná práce za úředníky, kterou ale ministerstvo nehradí," říká Býma.

"Výhodou e-neschopenky je mimo jiné také předvyplnění údajů o zaměstnavateli pojištěnce, které se dotahují z evidence ČSSZ. Podmínkou však je, že jsou tato data o pojištěnci v databázi ČSSZ dostupná - například pokud zaměstnavatel pojištěnce ještě nepřihlásil k pojištění, nejsou ještě ve zdrojovém systému k dispozici," vysvětluje za ministerstvo Brodský.

V takové situaci podle něj vyplní lékař do e-neschopenky údaj o zaměstnavateli dle sdělení pacienta - jako tomu bylo u klasické neschopenky - a odeslanou e-neschopenku pak ČSSZ "došetří".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 45 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy