Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Vynechaný údaj nepustí lékaře dál

  • Na problémy naráží lékaři i ve chvíli, když je potřeba například zanést změnu zaměstnavatele, ale pacient ho nezná. Systém doktory podle jejich slov v takovém případě nepustí dál.

"Při mnoha jednáních v minulosti nám ČSSZ přislíbila, že při neztotožnění jakéhokoli údaje bude možno pokračovat bez zdržení dál s tím, že ho úředníci ČSSZ poté sami doplní. Je to typická časově velmi náročná práce za úředníky, kterou ale ministerstvo nehradí," říká Býma.

"Výhodou e-neschopenky je mimo jiné také předvyplnění údajů o zaměstnavateli pojištěnce, které se dotahují z evidence ČSSZ. Podmínkou však je, že jsou tato data o pojištěnci v databázi ČSSZ dostupná - například pokud zaměstnavatel pojištěnce ještě nepřihlásil k pojištění, nejsou ještě ve zdrojovém systému k dispozici," vysvětluje za ministerstvo Brodský.

V takové situaci podle něj vyplní lékař do e-neschopenky údaj o zaměstnavateli dle sdělení pacienta - jako tomu bylo u klasické neschopenky - a odeslanou e-neschopenku pak ČSSZ "došetří".

 

Právě se děje

před 49 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy