Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Foto: Thinkstock

Papír pod hrozbou pokuty?

  • Lékaři vytýkají ministerstvu také to, že při nevypisování e-neschopenek mohou dostat až několikatisícové pokuty. Hájí se přitom tím, že v případě výpadků serveru nemají jinou možnost než vypsat pracovní neschopnost ručně.

"Pracovníci ČSSZ nám nejsou při problémech nápomocní. Je paradoxní, že ČSSZ zdravotníkům za práci nic neplatí, ale za její 'špatné' provedení hrozí finančními sankcemi. Jinými slovy: doktore, pracuj pro můj úřad zdarma, nestěžuj si na to, že jsi dostal špatný pracovní nástroj, a pokud s ním nebudeš dobře pracovat, dostaneš pokutu," namítá Šonka.

  • Ministerstvo nicméně častější výpadky systému neeviduje. "O čemž v tomto kontextu ostatně svědci i počty papírových neschopenek. Je naprosto evidentní, ze jsou papírové vystavovány v naprostém minimu případů a drtivá většina vzniká elektronicky," dodává Brodský.

Technické potíže ovšem podle zákona papírovou neschopenkou vyřešit lze. Lékař má pak povinnost poslat elektronické hlášení do následujícího pracovního dne - tedy formulář může být odeslán dodatečně například po skončení ordinační doby.

Případné přestupkové řízení s lékařem řeší ČSSZ, která každý případ musí individuálně posoudit. "Přitom bude přihlížet zejména k tomu, zda jde o déle trvající a opakující se neplnění zákonem uložené povinnosti, které přináší zvýšené riziko pro včasné a řádné zajištění pojištěnců po dobu sociální události dávkou nemocenského pojištění," připomíná za ministerstvo Brodský.

  • Jak jsou s fungováním e-neschopenky spokojení personalisté, zjistíte v následující anketě.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 50 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy