Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Personalisté vidí problémy spíš v práci lékařů

Ani podle personalistů nefunguje e-neschopenka zcela bez potíží, nejsou ale podle nich fatální. Profesní nezisková organizace People Management Forum v únoru oslovila téměř sedm desítek personalistů s dotazem, zda mají s přechodem na nový systém problém.

  • V rámci toho je požádala o hodnocení na stupnici od jedné (žádný) do pěti (velký). Téměř 28 procent respondentů systém ohodnotilo dvojkou, 22,4 procenta dokonce jedničkou a 21 procent trojkou. Celkem 13,4 procenta oslovených personalistů pak považuje přechod na e-neschopenku za velký problém.

V anketě si personalisté stěžují zejména na potíže s informováním - tedy na pozdní doručení nebo zdržení ve zpracování u cizinců. Problémem jsou podle nich i špatně či neúplně vyplněné doklady a pozdě odeslané lístky na peníze - a to ze strany lékařů.

Pracovníci ČSSZ jsou podle respondentů přetížení, vznikají technické problémy při přihlašování do e-portálu a zaměstnavatelům nepřicházejí ani informace o úpravách v e-neschopence. Často zmiňovaným problémem bývá i to, že zatímco zaměstnanec už je zpět v práci, zaměstnavatel nemá jeho nemocenskou oficiálně ukončenou.

Z výsledků aktuálního průzkumu organizace dále vyplývá, že personalisté jsou za odstranění papírových neschopenek rádi, přestože pozitiv nového systému podle nich zatím není mnoho. Vyzdvihují například to, že se o nemocném zaměstnanci skutečně dozví rychleji a doklady jsou na rozdíl od papírových neschopenek dobře čitelné. Zmiňují rovněž nižší náklady na poštovné i rychlejší administrativní proces.

Navíc by ocenili proškolení lékařů, aby přijatá data byla odeslána včas, správně a úplně, a větší propojení se správou sociálního zabezpečení.

  • A jak se k e-neschopence staví velké podniky?
 

Právě se děje

před 17 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy