Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Personalisté vidí problémy spíš v práci lékařů

Ani podle personalistů nefunguje e-neschopenka zcela bez potíží, nejsou ale podle nich fatální. Profesní nezisková organizace People Management Forum v únoru oslovila téměř sedm desítek personalistů s dotazem, zda mají s přechodem na nový systém problém.

  • V rámci toho je požádala o hodnocení na stupnici od jedné (žádný) do pěti (velký). Téměř 28 procent respondentů systém ohodnotilo dvojkou, 22,4 procenta dokonce jedničkou a 21 procent trojkou. Celkem 13,4 procenta oslovených personalistů pak považuje přechod na e-neschopenku za velký problém.

V anketě si personalisté stěžují zejména na potíže s informováním - tedy na pozdní doručení nebo zdržení ve zpracování u cizinců. Problémem jsou podle nich i špatně či neúplně vyplněné doklady a pozdě odeslané lístky na peníze - a to ze strany lékařů.

Pracovníci ČSSZ jsou podle respondentů přetížení, vznikají technické problémy při přihlašování do e-portálu a zaměstnavatelům nepřicházejí ani informace o úpravách v e-neschopence. Často zmiňovaným problémem bývá i to, že zatímco zaměstnanec už je zpět v práci, zaměstnavatel nemá jeho nemocenskou oficiálně ukončenou.

Z výsledků aktuálního průzkumu organizace dále vyplývá, že personalisté jsou za odstranění papírových neschopenek rádi, přestože pozitiv nového systému podle nich zatím není mnoho. Vyzdvihují například to, že se o nemocném zaměstnanci skutečně dozví rychleji a doklady jsou na rozdíl od papírových neschopenek dobře čitelné. Zmiňují rovněž nižší náklady na poštovné i rychlejší administrativní proces.

Navíc by ocenili proškolení lékařů, aby přijatá data byla odeslána včas, správně a úplně, a větší propojení se správou sociálního zabezpečení.

  • A jak se k e-neschopence staví velké podniky?
 

Právě se děje

Další zprávy