Kellnerova Air Bank startuje, láká na nejvyšší úrok

Petr Kučera Petr Kučera
22. 11. 2011 9:30
Poslední neznámá odtajněna: Spořicí účet nabízí 2,5 % ročně
Interiér první pobočky Air Bank
Interiér první pobočky Air Bank | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na třetí pokus odstartovala nová Air Bank ze skupiny PPF Group miliardáře Petra Kellnera.

Ceník i většinu podrobností zveřejnila už v půlce září, teď odtajnila jen poslední záhadu - úročení jejího spořicího účtu. Ten nabídne 2,5 % ročně, tedy nejvíce z tuzemských bank.

Už dříve přitom Air Bank slíbila, že úrok bude vždy patřit ke třem nejvyšším na trhu.

Banka získala licenci na začátku června. Před dvěma měsíci sice zveřejnila detaily o produktech, plný start však tehdy posunula z původně avizovaného přelomu září a října až na 1. listopadu - i pak krátce před termínem ještě odložila.

Nová banka nabídne dva typy běžných účtů - Malý a Velký.

První z nich je sice pro běžné zákazníky cenově výhodnější než konta většiny velkých bank, nicméně oproti nízkonákladové konkurenci (Fio, Zuno či mBank) na první pohled nepřichází s výrazně atraktivnější nabídkou.

Air Bank se chce od konkurence lišit nejen cenou a přehledným sazebníkem, ale také jednoduššími, uživatelsky příjemnějšími produkty. Jako první například umožní, aby si lidé při výběru z bankomatu zvolili, v jakých bankovkách chtějí hotovost vydat (podrobněji v tomto článku).

Malý tarif: Platíte jen za to, co využijete

Za tarif Malý nebude banka účtovat žádný měsíční paušál, zdarma má být i většina základních služeb. Za odchozí platbu do jiných tuzemských bank - včetně trvalých příkazů a inkas - ale klient zaplatí pět korun.

Výběry z vlastních bankomatů mají být sice zdarma, výběr z ostatních však vyjde na 25 korun.

Air Bank přitom zpočátku nabídne jen malou síť vlastních bankomatů u svých dvanácti poboček v největších městech (pět v Praze, dvě v Brně, po jedné v Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci a Zlíně). Na druhou stranu za stejný poplatek - 25 korun - si půjde vybrat i v bankomatech po celé Evropské unii.

"Budeme hledat cesty, jak zpřístupnit výběry z vlastních bankomatů většímu počtu klientů. Možných cest je víc, třeba i partnerství," slibuje marketingový ředitel Jakub Petřina.

I tento levnější tarif nicméně nabídne vydání dvou embosovaných platebních karet zdarma včetně jejich případné náhrady, zablokování i odblokování. Opakované zaslání PIN nebo jeho změna přijde u Malého tarifu na 25 korun, u Velkého je v ceně paušálu.

Sazebník Air Bank
Sazebník Air Bank | Foto: AirBank.cz

Karty, které Air Bank letos vydá, ještě neumožní bezkontaktní platby. S jejich výdejem začne banka zřejmě na začátku příštího roku. Lidé si přitom sami zvolí, zda chtějí bezkontaktní, nebo klasickou kartu. Design karty si budou moci vybrat ze tří možností.

Vše zdarma za 150 korun

Dražší tarif nazvaný Velký přijde na 150 korun měsíčně. V této ceně zahrne všechny základní služby - tedy i odchozí platby do jiných bank a všechny výběry z bankomatů v tuzemsku i EU.

U obou variant si klienti připlatí za méně časté služby. Příchozí i odchozí zahraniční platba přijde na 200 korun, zaslání upomínky na 300 korun. Za vydání třetí platební karty zaplatí zájemci 300 korun jednou za tři roky.

Ze sazebníku nevyplývá, že by Air Bank umožnila bezplatné vedení Velkého tarifu, pokud klient splní určité podmínky.

"Malý tarif je určen hlavně pro lidi, kteří využívají bankovní služby méně nebo chtějí mít co největší kontrolu nad jednotlivými poplatky. Velký tarif pak míří na klienty, kteří mají hodně plateb, používají banku často a dávají přednost pohodlí před řešením jednotlivých poplatků," říká Michal Strcula, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Zároveň slibuje, že nespokojení klienti mohou snadno požádat o odpuštění poplatku, banka jim prý automaticky rychle vyhoví. Teprve pak bude banka zkoumat, zda lidé tuto možnost nezneužívají.

Ojedinělá na českém trhu má být možnost výslovně schvalovat jednotlivá inkasa. Pokud si klient takovou pojistku zvolí, může ji využívat zdarma.

Spořicí účet - vždy mezi TOP 3

Air Bank přijde se spořicím účtem, který bude trvale patřit mezi tři nejvýhodnější na trhu.

"Právě kvůli této garanci zatím nemůžeme zveřejnit konkrétní úrokovou sazbu, s níž při startu banky přijdeme," říkal v polovině září marketingový ředitel Jakub Petřina.

Air Bank přitom nepůjde ve stopách konkurenční Zuno, která díky daňovému triku nabízí klientům vyšší čistý zisk. "Úroky budeme připisovat měsíčně, nikoliv denně," upřesňuje Petřina.

Podle něj jde o standard na trhu. "Krok Zuno je nám na jednu stranu sice sympatický, ale prakticky je to obcházení daňových zákonů," dodává.

Založit spořicí účet půjde zdarma a bez nutnosti vedení běžného účtu. Termínované vklady banka nechystá. "Věříme, že spořicí účet je ten způsob, jakým je správné spořit. Úspory si lze kdykoliv vybrat," říká Petřina.

Prvním pěti tisícům zájemců, kteří se zaregistrovali na webu banky, nabídla Air Bank úrokový bonus 0,2 procentního bodu.

Srovnatelná konkurence

S podobným modelem dvou tarifů běžného účtu přišla i konkurenční Zuno Bank, která vstoupila na český trh v polovině července.

Její levnější tarif s nulovým paušálem však obsahuje i bezplatné odchozí platby. Na druhou stranu výběr z vlastního bankomatu (síť Raiffeisenbank) přijde na 18 korun, z cizích pak na 38 korun a ze zahraničních na 80 korun.

Dražší tarif Zuno Bank přijde na 68 korun měsíčně. Tento paušál neplatí klienti, kteří utratí kartou alespoň 5000 korun měsíčně nebo mají průměrný měsíční zůstatek na účtu alespoň 200 tisíc korun.

Další konkurent - Fio - pak oproti internetové Zuno Bank nabízí i pobočkovou síť, podobně jako to plánuje Air Bank.

Vedení účtu u Fio a všechny základní služby jsou přitom zdarma, v praxi si někteří klienti připlatí 20 až 25 korun měsíčně za lepší platební kartu nebo šest korun za výběry z bankomatu, pokud nemají blízko některý ze zhruba sedmdesáti "vlastních".

Účet zdarma včetně základních služeb nabízí také mBank, podmínky pro bezplatný výběr z bankomatu jsou ale komplikovanější (závisí na objemu plateb kartou).

Některé další banky pak nabízejí bezplatný účet - nebo alespoň jeho vedení - v případě, že si k nim lidé pravidelně posílají výplatu nebo jinou platbu v rozmezí zhruba od 15 do 25 tisíc korun. Taková konta mají například Equa bank, Poštovní spořitelna, UniCredit nebo Raiffeisenbank.

Také u placených účtů či balíčků se běžný klient, využívající především základní služby, dostane u většiny tuzemských bank pod 150 korun měsíčně. Například Aktivní konto od ČSOB zahrnuje v paušálu 90 korun vedle vedení účtu také deset odchozích a pět příchozích plateb, pět výběrů z bankomatu či vedení dvou platebních karet včetně základního pojištění.

Zatím poslední podrobné porovnání nejlevnějších běžných účtů jsme přinesli v tomto článku.

Do tří let třicet poboček

Air Bank startuje s dvanácti pobočkami, do tří let jich chce provozovat kolem třiceti.

Nabídne služby jen drobným klientům, tedy "běžným občanům" a podnikajícím fyzickým osobám. Pro právnické osoby nebo veřejnou správu je určena sesterská PPF Banka.

Na začátku roku 2012 plánuje Air Bank začít vydávat karty pro bezkontaktní platby. Během prvního pololetí spustí také úvěrové produkty, hlavně kreditní karty a hotovostní půjčky. Chystá také obdobu kontokorentu, jeho pojetí má být ale odlišné od konkurence.

Nejdříve v roce 2013 chce Air Bank nabídnout i složitější investiční produkty a také hypotéky. Výhledově plánuje i spolupráci se sesterskou Českou pojišťovnou a Generali, přinejmenším zpočátku ale ještě nepůjde o žádné společné produkty.

Nováček chystá postupně zprovoznit vlastní síť bankomatů, ty mají kopírovat hlavně pobočkovou síť.

Bankomat Air Bank umožní volbu konkrétních hodnot požadovaných bankovek
Bankomat Air Bank umožní volbu konkrétních hodnot požadovaných bankovek | Foto: Air Bank
Čtěte také:
Novinka v Česku: Bankomat vám dá bankovky, jaké zvolíte
Nákup zaplatíte rychleji, startují bezkontaktní karty
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty

Na bankomaty - či spíše vkladomaty - chce spoléhat i v samotných pobočkách místo klasických pokladen. Klientům ale má být k dispozici i pracovník banky, který mu v případě potřeby s obsluhou automatu pomůže.

Od konkurence se Air Bank chce lišit i tím, že pro výši případného poplatku za transakce a služby nebude rozhodující, zda klient použije internet, telefon, nebo pobočku. Ostatní banky zpoplatňují operace na pobočkách často několikanásobně dráž než při online vyřízení.

Sedmdesát tisíc klientů za první rok

Na konci prvního roku existence plánuje banka zaměstnávat kolem 120 lidí na pobočkách, dalších asi 50 na centrále a zhruba 25 na callcentru.

Po prvních dvanácti měsících by nová banka ráda získala přibližně 70 tisíc klientů. "Věříme, že většina z toho budou primární klienti, pro něž budeme hlavní bankou a nechají si k nám posílat výplatu," upřesňuje Čomor.

Ve třetím roce se má banka dostat ze ztráty do zisku. V pátém roce by pak ráda dosáhla čtyř- až pětiprocentního podílu na trhu, to je přibližně 250 tisíc aktivních primárních klientů.

A proč se nováček rozhodl zrovna pro název Air Bank? "Hledali jsme jméno, které vyjadřuje naše hodnoty jako otevřenost, jednoduchost, elegantní lehkost. Přitom aby bylo srozumitelné, univerzální a šlo jej registrovat. Výběr jsme postupně zužovali z asi dvou tisíc různých kandidátů," vzpomíná šéf banky Erich Čomor.

 

Právě se děje

Další zprávy