ČSOB mění ceník. Ruší kritizovaný poplatek, jiné zdraží

Petr Kučera Petr Kučera
26. 9. 2011 5:01
Nový sazebník začne platit 1. listopadu. Prošli jsme jej za vás
Foto: Aktuálně.cz

Praha - ČSOB jako poslední z velkých bank přestane vybírat poplatek za zrušení jednorázového i trvalého příkazu či souhlasu s inkasem před datem splatnosti.

Lidé je budou moci po internetu zrušit zdarma, dosud platí šest korun. Zrušení na pobočce přijde i nadále na 40 korun, přes telefon na šest korun.

Jak před necelým čtvrt rokem upozornil online deník Aktuálně.cz, přinejmenším v některých případech (rušení celého účtu) jsou tyto poplatky v rozporu se zákonem.

Nový sazebník ČSOB, který začne platit od 1. listopadu, přináší pro běžné klienty i další tři změny. Na jednu stranu zlevní pojištění platebních karet, současně však zdraží poplatek za vklad hotovosti třetí osobou a také paušál všem, kdo čerpají spotřebitelský úvěr.

Banka i tentokrát informovala klienty o změně sazebníku jen obecně, konkrétně přitom vyzdvihla jen levnější pojištění. Aktuálně.cz tak opět pomáhá lidem, kteří nechtějí porovnávat dvacet stránek starého i nového ceníku položku po položce.

Zrušení příkazů přes internet

Od listopadu dostanou i klienti ČSOB možnost, aby si příkazy a inkasa (před splatností) zrušili po internetu bez poplatku. Stejný postup už umožňují i ostatní větší banky.

I nadále si poplatek za zrušení trvalého příkazu a inkas - včetně internetového zadání - účtují jen některé menší banky, konkrétně Citibank, Evropsko-ruská banka a LBBW (ta jen u inkas).

Dosavadní poplatek za rušení příkazů před datem jejich splatnosti kritizovalo vedle klientů také ministerstvo financí. Podle něj je v rozporu se zákonem (podrobněji zde). Česká národní banka nicméně připouští, že výklad zákona není jednoznačný, a proto vůči těmto poplatkům zatím nezasáhla.

ČSOB navíc vybírala poplatek za rušení trvalých příkazů a inkas také v případě, že klient rušil celý účet a odcházel ke konkurenci. Podle zákona o platebním styku je přitom výpověď smlouvy (kromě kratších jednoho roku) pro běžné klienty zdarma.

Také podle České národní banky a ministerstva financí končí současně s účtem i trvalé příkazy a inkasa - není potřeba je rušit jednotlivě, natož za poplatek.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
Další nezákonný poplatek bank? ČNB řeší trvalé příkazy

Pojištění karet

Od listopadu zlevní pojištění platebních karet proti ztrátě a krádeži. Zjednoduší se i jeho nabídka - místo současných pěti různých variant zůstanou na výběr jen tři. Maximální limit plnění vzroste z nynějších 200 na 500 tisíc.

Nejlevnější pojištění Basic dosud přijde na 150 korun ročně a kryje škody do 15 tisíc korun, varianta Classic přijde na 460 korun a kryje škody do 50 tisíc.

Od listopadu má nejlevnější varianta stát 135 korun a zahrnovat škody do 20 tisíc, varianta Classic pak za 390 korun zvyšuje limit na 100 tisíc.

Tyto samostatné poplatky za pojištění neplatí klienti, kteří mají (některou z variant) pojištění už v ceně samotného konta. Například Aktivní konto za 90 korun měsíčně zahrnuje vedle většiny základních služeb i pojištění Basic.

Už od září ČSOB rozšířila možnosti pro zabezpečení karet při platbě na internetu. Dohnala náskok ostatních bank a umožnila klientům blokaci či nastavení limitů, nadstandardní novinkou pak je možnost bezplatného potvrzování plateb speciálním SMS kódem.

Kromě toho zlevní i úvěrové karty Diners klub. Roční poplatek klesá ze čtyř tisíc na 2990 korun. Při výběru z bankomatu zaplatili majitelé této karty čtyři procenta z vybírané částky, nově to bude 39 korun a dvě procenta.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty
Dopravní pokuty zaplatíte i kartou. Už nejen na dálnici
Nákup zaplatíte rychleji, blíží se bezkontaktní karty

Vedení spotřebitelského úvěru

Od listopadu si připlatí také lidé, kteří v ČSOB čerpají spotřebitelský úvěr.

Paušální poplatek za vedení účtu či správu úvěru totiž vzroste z padesáti na 59 korun měsíčně.

Nejvyšší německý civilní soud přitom nedávno rozhodl, že tamní banky nesmějí vybírat poplatky za vedení spotřebitelských úvěrů. Vychází z legislativy platné pro celou Evropskou unii.

Podle soudců je vedení speciálního úvěrového účtu v zájmu banky, která na úvěru vydělává už úrokovou sazbou. Klientovi tento účet nepřináší žádnou přidanou hodnotu, zvláště pokud už platí za běžný účet (o rozhodnutí čtěte zde).

Čeští klienti si však zřejmě budou muset počkat až do případného rozhodnutí tuzemského soudu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Konec poplatků za půjčky. Soud je bankám zakázal
Poštovní spořitelna mění ceník. Nepotěší majitele bytů
Nový sazebník Komerční banky: Prošli jsme jej za vás

Vklad hotovosti třetí osobou

Z padesáti na sedmdesát korun zvýší ČSOB poplatek za vklad hotovosti třetí osobou, tedy odlišnou od majitele či disponenta účtu.

Podobně jako většina konkurentů se tak banka - byť spíše teoreticky - může dostat do rozporu s novým zákonem o oběhu bankovek a mincí.

Ten totiž od července zakázal vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce, jestliže tím banka "přijímá plnění vlastní pohledávky" (podrobněji zde).

Třetí osoba tedy může například tvrdit, že za majitele účtu splácí jeho závazek vůči bance, například dorovnává kontokorent. Zákon totiž nerozlišuje, zda jde o majitele účtu, nebo jinou osobu.

Jediným z větších konkurentů, kdo tento poplatek kvůli novému zákonu raději zrušil, byla nicméně GE Money Bank, která nyní i třetím osobám umožňuje vklad na běžný účet zdarma.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon

 

Právě se děje

Další zprávy