Nová Equa bank láká na levný účet a vysoký úrok

Petr Kučera Petr Kučera
20. 9. 2011 14:25
Další nováček představil nabídku, zaměří se i na půjčky domácnostem
Foto: Jan Langer

Praha - Vedení účtu i většina základních služeb zdarma, nejvyšší úrok na spořicím účtu a výběr z jakéhokoliv bankomatu za devět korun. To jsou hlavní lákadla, s nimiž na trh vstupuje nová Equa bank.

Ta je už třetí bankou, která letos v Česku startuje. Oproti konkurenčním projektům Air Bank a Zuno však Equa bank nezačíná úplně "na zelené louce".

Equa bank totiž vznikla přeměnou stávajících českých poboček Banco Popolare. Ty koupil britský investiční fond AnaCap od italského vlastníka už v prosinci 2009, až teprve letos v červnu získal potřebný souhlas České národní banky. Dlouholetý šéf tuzemské Banco Popolare Leoš Pýtr zůstává předsedou představenstva.

Zatímco Banco Popolare patřila se zhruba pěti tisíci zákazníky mezi nejmenší retailové banky v Česku, nový vlastník má ambiciózní plány. "Do pěti let bychom rádi získali přes 350 tisíc klientů," říká generální ředitel Equa bank David Putts.

Poroste i počet poboček. Banco Popolare jich měla jen sedm, nová Equa chce do dvou let pětadvacet. Dvě jsou zatím v Praze a Brně, po jedné v Plzni, Hradci Králové, Liberci a Mladé Boleslavi, ke konci září má přibýt i Ostrava.

Vedle klasických poboček, přijímajících hotovost, však Equa do tohoto počtu řadí i chystaná "finanční centra" a "minipobočky" například v obchodních centrech.

Bilanční suma bývalé Banco Popolare - 4,5 miliardy korun - by se podle Puttse měla vyšplhat na téměř 25 miliard, čímž se nováček zařadí mezi deset největších bank na českém trhu.

Účet téměř zdarma, ale s podmínkou

Čím chce nová banka zaujmout? Oproti většině "tradičních" bank nabízí především levný účet pro lidi, kteří ji budou využívat jako hlavní finanční ústav. Její sazebník je poměrně jednoduchý a přehledný - zabere jeden list A4, i když popsaný po obou stranách.

"Jednoduchá je také smlouva, kterou klient podepisuje. I ona se vejde na dvě strany A4," dodává David Putts. Dodejme však, že smlouva odkazuje na všeobecné obchodní podmínky, které už mají dvanáct stran. Po osmi stranách pak mají specifické podmínky k běžnému účtu či platebním kartám. Výsledné papírování je tedy srovnatelné s konkurencí.

Nová "minipobočka" Equa bank v pražském obchodním domě Kotva
Nová "minipobočka" Equa bank v pražském obchodním domě Kotva | Foto: Equa bank

Vedení běžného účtu sice přijde standardně na 99 korun, ale při splnění alespoň jedné ze tří podmínek je bezplatné. Stačí mít pravidelný měsíční příjem na účet alespoň 15 tisíc korun (nezávisle na tom, kolik pak na účtu zbyde), případně mít u banky v součtu uloženo alespoň 150 tisíc korun nebo splácet u ní hypotéku.

Nezávisle na splnění těchto podmínek jsou pak vždy zdarma všechny odchozí i příchozí tuzemské platby včetně trvalých příkazů a inkas, samozřejmě také vedení internetového bankovnictví a elektronické výpisy z účtu.

Každý výběr z bankomatu však přijde na devět korun. Oproti většině konkurentů však banka nabízí stejnou cenu za výběr z jakéhokoliv tuzemského i zahraničního bankomatu, koneckonců vlastní síť zatím ani neprovozuje.

V ceně účtu, tedy při splnění podmínek i bezplatně, je i vydání a vedení platební karty - ovšem pouze neembosované (bez reliéfního, tedy "vystouplého" písma). Za vydání embosované karty nebo obnovu po expiraci zaplatí zájemce 99 korun, její vedení je pak zdarma.

Bezplatně si lze nastavit limity pro jednotlivé typy transakcí kartou, změnit PIN nebo si ji trvale či dočasně uzamykat a odemykat například pro internetové platby.

Zájemci zaplatí také 99 korun za aktivaci kontokorentu, tedy povoleného přečerpání účtu - samotné využití služby je pak zdarma.

Příchozí zahraniční platba přijde na 99 korun, odchozí na 199 korun.

Mezi zpoplatněné služby dále patří výpis z účtu zaslaný poštou (29 korun) nebo vyžádaná informační SMS o platbách či zůstatcích (standardně 1,50 koruny).

Stejně jako konkurence účtuje i Equa bank vysoký poplatek za zaslání upomínky poštou k zaplacení dlužné částky - 499 korun.

Spořicí účet startuje s 2,3 procenty

Equa bank zároveň přichází se spořicím účtem, slibujícím úrok 2,3 procenta ročně. Jde o nejlepší nabídku mezi bankami, i když o pozici jedničky se Equa dělí s konkurenční Wüstenrot (a v praxi také se Zuno Bank, která i přes nižší sazbu přináší srovnatelný výnos díky způsobu, jak neplatit daň z úroků). Nejvyšší úrok na trhu nicméně nabízí kampelička Metropolitní spořitelní družstvo s 2,8 procenta.

"Budeme se snažit držet atraktivní sazbu, pohybující se na špičce trhu. Stanovili jsme ji tak, aby byla dlouhodobě udržitelná, nikoliv aby jen krátce zazářila a brzy zhasla," říká k tomu provozní ředitel banky Ondřej Moravec.

Equa bude připisovat úroky měsíčně, tedy standardním způsobem. Ani ona tak nenásleduje daňový trik Zuno Bank, spočívající v denním připisování.

Založení i vedení spořicího účtu je zdarma. Podobně jako u většiny konkurentů není ani u Equa podmínkou současné vedení běžného účtu. Za každou odchozí platbu ze spořicího účtu však klienti zaplatí devět korun.

Úroková sazba je vždy stejná nezávisle na výši vkladu, banka ji nekomplikuje pásmovým úročením ani dalšími podmínkami jako minimální vklad.

Naopak termínované vklady poskytne banka jen k běžným účtům, minimální vklad činí 20 tisíc korun. Kdo se zaváže, že bance nechá peníze alespoň na tři měsíce, získá úrokovou sazbu 1,7 procenta ročně. U šestiměsíčního vkladu je to 1,9 procenta, u ročního 2,1 procenta a u tříletého pak tři procenta. Vedení je zdarma, při předčasném výběru si však banka strhne dvě procenta z jistiny (původního vkladu).

Kompletní banka, ne jen stánky

Na levné a jednoduché služby, přehledný sazebník a "férový" přístup však sází také další nováčci. Zuno Bank ze skupiny Raiffeisenbank International funguje od července, Air Bank ze skupiny PPF startuje v listopadu. Na bezplatný účet i základní služby láká už od podzimu 2007 mBank a od loňského září také Fio banka.

"Nabídneme kompletní služby jak co do rozsahu, tak co do kontaktu se zákazníkem. Jsme klasickou bankou, nebudeme mít jen stánky," říká Putts nepřímo na adresu některých "nízkonákladových" konkurentů.

Vedle běžného a spořicího účtu totiž Equa bank nabídne také hypotéky (od října), kontokorent (od prosince) či hotovostní půjčky pro spotřebitele (začátek roku 2012) - tedy služby, které většina z nováčků zatím neprovozuje.

Právě oblast půjček zmínil fond Anacap jako jednu z velkých šancí na českém trhu. "Česká republika v současné době vykazuje nízkou úroveň spotřebitelských úvěrů. Zadluženost domácností dosahuje pouhých 26,5 % HDP oproti 65,1 % jako průměru zemí EU," řekl v červnu Peter Cartwright, výkonný partner AnaCap.

Od některých nových bank se chce Equa odlišit také tím, že nabídne produkty nejen běžným občanům, ale také podnikajícím fyzickým osobám (od prosince) a malým firmám (v roce 2012).

Cenově je Equa sice dražší než bezpoplatkové mBank nebo Fio, nicméně srovnatelná se Zuno i Air Bank a v některých případech i levnější. Konkrétní porovnání nákladů přineseme v některém z dalších článků.

Proč Equa? Má malebný zvuk

Ačkoliv chce nováček zaujmout i konzervativnější klienty velkých bank, láká je - podobně jako Zuno nebo Air Bank - nejen na nečesky znějící název, ale (stejně jako Zuno) i na anglický slogan, konkrétně "simply better banking".

Šéfové nové banky už v červnu vysvětlili, proč zvolili právě název Equa.

"Je to slovo, které nemá v žádném jazyce konkrétní význam, ale jeho malebný zvuk by měl u klientů navozovat moderní, současný, transparentní a přátelský dojem," říká Putts.

Název pomáhala vybrat mezinárodní agentura Siegel+Gale, která sídlí v Londýně, a prošel rozsáhlým průzkumem mezi cílovými skupinami klientů.

"Až později jsme zjistili, že equa znamená v italštině též férová či spravedlivá," dodává nyní Putts.

Stejně jako další nováčci Zuno a Air Bank sází i Equa na výrazně moderní design.

Vlastníkem je britský fond

Spoluinvestory nové banky jsou vedle fondů AnaCap také investiční fondy spravované Goldman Sachs Asset Management, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Alpha Associates, stejně jako New Jersey/Hamilton Lane.

Fond AnaCap už v Česku vlastní společnost Credoma, zaměřenou na poskytování nebankovních hypotečních úvěrů. "Ta už je aktivně nenabízí a pohledávky postupně prodává bance," vysvětluje Putts.

Ještě před akvizicí Banco Popolare koupil fond AnaCap v Evropě další dvě banky. V květnu 2009 to byla britská Aldermore Bank (dříve Ruffler Bank), v červenci 2009 pak maltská privátní banka Mediterranean Bank. Kromě toho jsou fondy AnaCap většinovým investorem ve čtyřech dalších společnostech zabývajících se finančními službami.

Interiér první pobočky Air Bank
Interiér první pobočky Air Bank | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Komerční banka mění ceník. Prošli jsme jej za vás
Zdarma bude opět zdarma, mBank zruší omezení plateb
Kellnerova Air Bank začne 1. listopadu. Známe detaily

 

Právě se děje

Další zprávy