Dobrá zpráva: Špatného paliva u českých pump ubývá

Petr Kučera Petr Kučera
19. 7. 2012 21:30
Za první pololetí zjistila ČOI nedostatky u 3,6 procenta odebraných vzorků
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Podíl nekvalitních paliv, zjištěných při kontrolách tuzemských čerpacích stanic, klesá. Vyplývá to ze statistiky České obchodní inspekce za první pololetí.

Zatímco v lednu až červnu roku 2010 činil podíl nekvalitních paliv 7,2 procenta, vloni to byla za stejné období jen 4,3 procenta a letos 3,6 procenta.

Počet odebraných vzorků přitom roste. V prvním pololetí roku 2010 jich Česká obchodní inspekce zkontrolovala 916, vloni 1143 a letos už 1377.

U benzinu klesl podíl nekvalitních vzorků z loňských 1,7 na letošních 1,2 procenta, u nafty z 5,7 na 5,3 procenta.

Za prodej nejakostních pohonných hmot Česká obchodní inspekce v první polovině letošního roku pravomocně uložila 41 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Některé z nich se ale týkaly ještě kontrol z loňského roku a naopak některé z pokut, uložených za kontroly v lednu až červnu, zatím nenabyly právní moci.

Na začátku loňského roku inspekce poprvé zveřejnila přehled čerpacích stanic, kterým uložila pravomocnou pokutu. Další rozhodnutí postupně publikuje na svém webu.

V samotném červnu 2012 se nicméně zvýšil podíl nekvalitních vzorků na 5,4 procenta z květnových 2,1 procenta.

"U sedmi vzorků z celkem dvanácti nevyhovujících byly odchylky tak závažné, že budí podezření na neoprávněnou manipulaci s těmito pohonnými hmotami," říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Jednalo se o čtyři vzorky benzinu Natural 95 (Super), dva vzorky motorové nafty a jeden vzorek LPG.

Podrobnosti zveřejní inspekce tradičně až poté, co pokuty nabudou právní moci, tedy zjednodušeně řečeno po uplynutí lhůty k odvolání nebo po rozhodnutí o případných námitkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy