Daňové přiznání na poslední chvíli: Změny, přehled slev a on-line kalkulačka

pk pk
3. 4. 2018 9:19
Mezi letošní novinky patří návrat slev pro OSVČ, vyšší daňová sleva na děti, vyšší limit pro uplatnění školkovného nebo zvýšení limitů pro penzijní a životní pojištění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob zbývají poslední hodiny. Standardní lhůta končí v úterý 3. dubna. Přiznání stačí v tento den odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete daňového poradce (pak se lhůta prodlužuje do začátku července).

V praxi lze bez problémů podat daňové přiznání ještě o pět pracovních dnů později - v tento den už ale musí být na finančním úřadě, nestačí jej pouze odeslat poštou. Pokuta hrozí až při zpoždění delším než pět pracovních dnů. A jen tomu, kdo nepodá přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.

Také lhůta pro zaplacení daně končí 3. dubna (respektive na začátku července při využití poradce). V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Podnikatelé, kteří používají výdajové paušály, si opět mohou odečítat z daní také slevy na děti a na manželku či manžela. Současně ale dochází ke snížení limitu pro využití výdajových paušálů. Zatímco dosud je šlo využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově to bude jen polovina.

U příjmů za rok 2017 si podnikatelé mohou vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Samotná výše výdajových paušálů se nemění - tedy 80, 60, 40 nebo 30 procent pro jednotlivé skupiny.

Mezi další novinky patří vyšší daňová sleva na děti, vyšší limit pro uplatnění školkovného, zvýšení limitů pro penzijní a životní pojištění nebo možnost uplatnit slevu pro podnikatele v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb.

Stejně jako v předchozích letech obecně platí, že daňové přiznání musí podávat každý, jehož roční příjmy překročily 15 tisíc korun (pokud nejsou osvobozené od daně nebo z nich není vybírána takzvaná srážková daň, například u dohod o provedení práce).

U lidí, kteří mají příjmy pouze za zaměstnání nebo jejich přivýdělek k zaměstnání nepřesáhl šest tisíc korun za rok, ale může tuto povinnost splnit zaměstnavatel ve formě ročního zúčtování daně - pokud jej o to pracovník požádal do 15. února.

 

Právě se děje

Další zprávy