Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit. Málo známých "pastí" je ale víc

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 3. 2019 7:58
Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodávali v loňském roce věci přes internetové bazary? Hodně nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Čtěte osm příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti vyhnete.
Foto: Thinkstock

Pravidelný nebo nahodilý prodej

Při prodeji věcí přes internetové bazary nebo například Fler.cz platí nejčastěji limit 30 tisíc korun, neboť jde o ostatní příležitostné příjmy. Jak u zaměstnanců, OSVČ i dalších osob tak do této výše nepodléhají zdanění. Tedy pokud se jedná o jednorázový příjem.

Co přesně do této kategorie patří? Známý je prodej zemědělských přebytků, například medu, hub, pronájem movitých věcí či poskytování manuálních, poradenských či mediálních služeb. 

Lze sem zařadit ještě například přivýdělek formou sekání trávy, úklidu zahrady či řezání dřeva, sousedská výpomoc při stavbě nebo opravě domu, obstarání nákupů, zajištění úklidu v bytě či vyprání prádla, upečení cukroví apod.

"Důležité je správně posoudit, zda se jedná skutečně o příležitostnou činnost, nebo už činnost naplňuje znaky podnikání, které je definované zákonem jako soustavná a samostatná činnost prováděná na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

  • Pokud je činnost náhodná, nahodilá nebo příležitostná, je v souhrnu do 30 tisíc ročně od daně osvobozená. Pokud je ale tato činnost vykonávána s vidinou, že se bude byť jen jednou za rok opakovat, jedná se již o podnikání.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy