Praha – Daň z nabytí nemovitostí, tedy bývalou daň z převodu, má od roku 2016 platit kupující. Navrhuje to ministerstvo financí v novele, kterou nyní poslalo do připomínkového řízení.
Podle dosavadní úpravy platí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Stále také platí, že druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Také toto ručení nyní navrhuje ministerstvo financí zrušit.
Nynější nejednoznačná úprava dává podle ministerstva financí kromě jiného možnost „nežádoucí daňové optimalizace“, a také proto by se měla změnit. Komplikace při stanovení poplatníka nastávají zejména při směně nebo při úplatných nabytích nemovitých věcí z majetku České republiky. Ministerstvo argumentuje i tím, že kupující daň platí také ve většině zemí EU.
Původně Kalouskův návrh
Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) tak vlastně "oprášilo" návrh exministra Miroslava Kalouska (TOP 09), který jej kvůli předčasnému pádu Nečasovy vlády nakonec nestihl prosadit. Současní úředníci se na tehdejší návrh odvolávají třeba při vyčíslování finančních dopadů.
Ministerstvo financí pod Kalouskovým vedením spočítalo, že pokud bude daň platit kupující, klesnou prodejní ceny nemovitostí o 3,8 procenta, a stát tak přijde o část výnosů, které například v roce 2014 dosáhly na 9,3 miliardy korun. Tuto ztrátu má ale podle ministerstva vykompenzovat "snížení nedoplatků a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti" u kupujících.
ODS: Zrušme to
Mnohem radikálnější změnu v této oblasti nyní navrhuje opoziční ODS - chce daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit. Podle občanských demokratů je zbytečná a jen komplikuje život mladým rodinám, které si chtějí pořídit bydlení.
"Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze lidí hned dvakrát. To je nepřijatelné," říká předseda ODS Petr Fiala.
Daň z nabytí činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty). Při nákupu bytu za milion korun tak lidé na dani státu odvedou 40 tisíc korun.
Osvobození jen pro dokončené stavby
Ministerstvo financí navrhuje také omezit osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.
"Důvodem je obtížná spravovatelnost tohoto osvobození při stávajícím znění zákona. Rozestavěné stavby se již nezapisují do katastru nemovitostí a pro správce daně je velmi obtížné dohledat, zda se v daném případě opravdu jednalo o první nabytí nemovité věci," uvádí úřad v důvodové zprávě k návrhu.