Vyplatí se ještě stavební spoření? Tolik nyní můžete vydělat

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Olga Skalková
25. 2. 2015 6:53
Dvě procenta jste ke stavebnímu spoření ještě před rokem dostali, teď už ne a další pokles sazeb se chystá.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Výhodnost stavebního spoření dál klesá. Před rokem většina stavebních spořitelen nabízela smlouvy na spoření s úrokem dvě procenta ročně, teď se ani na nejlepších nabídkách dvojka na začátku sazby neobjevuje.

I tak ale stavební spoření zůstává, hlavně díky státnímu příspěvku, nejvýhodnějším bezpečným způsobem pravidelného spoření. Čistý roční výnos činí v případě úložek kolem 20 000 korun ročně zhruba čtyři procenta. To v bance nedostanete.

Kdo chce spořit přes stavební spořitelny, neměl by s uzavřením smlouvy dlouho váhat. Současné sazby totiž nejsou pro stavební spořitelny ekonomicky dál udržitelné.

Jako první se ke změně rozhodla Českomoravská stavební spořitelna, která patří ČSOB. Od března zruší systém bonusů, který klientům umožňuje za šestiletou dobu spoření získat roční úrok až 1,6 procenta. "S tak vysokými úroky na vkladech už nemůžeme pokračovat. Budeme mít úrok 1,3 procenta," řekl Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny.

Z reakcí dalších stavebních spořitelen vyplývá, že i ony brzy mohou přistoupit ke snížení úroků. Průměrné roční zhodnocení se započtením maximální státní podpory může klesnout ke třem procentům a uzavírat takové smlouvy se v budoucnu nemusí vyplatit. Až dojde k oživení ekonomiky a Česká národní banka začne zvedat sazby, pak i klasické vklady můžou přinést víc. Klienti přitom nemůžou přejít za výhodnější nabídkou po dobu šesti let, jinak by přišli o státní příspěvek.

Stavební spořitelny poukazují na to, že nízké tržní sazby jim neumožňují bezpečně zhodnocovat peníze klientů na současné úrovni. Vklady můžou investovat jen do úvěrů na bydlení, do vybraných státních dluhopisů a cenných papírů nebo ukládat u bank.

Dva modelové příklady

Kde tedy nyní spořit? Online deník Aktuálně.cz porovnal nabídku pěti tuzemských stavebních spořitelen, u nichž vybral nejvhodnější spořicí tarif. Výsledek ukazuje, že správným výběrem spořitelny člověk horentní sumu nevydělá, na konci šestiletého spořicího cyklu lze získat "jen" jednotky tisíc korun navíc.

První modelový příklad počítá s měsíční "úložkou" ve výši 1700 korun - to je obvykle ukládaná částka, která už dává nárok na maximální státní příspěvek ve výši 2000 korun ročně. Rozpětí celkové naspořené částky se pak podle výpočtů společnosti Scott & Rose, která provozuje specializovaný server Finparáda.cz, pohybuje od 134 360 korun do 136 427 korun.

Druhý příklad počítá s člověkem, který by v příštích šesti letech pravidelně ukládal 3000 korun měsíčně. Po odečtení daně z úrokových výnosů a poplatků by naspořil v závislosti na volbě spořitelny 231 227 korun až 234 596 korun.

Tabulka: Čistá celková úspora po šesti letech spoření

Stavební spořitelna Celková čistá úspora při úložce 1700 Kč Celková čistá úspora při úložce 3000 Kč
Českomoravská 136 427 Kč 234 596 Kč
Modrá pyramida 136 125 Kč 234 070 Kč
Raiffeisen 135 991 Kč 233 949 Kč
Wüstenrot 135 898 Kč 233 864 Kč
České spořitelny 134 360 Kč 231 227 Kč

Zdroj dat: Scott & Rose

Podobné podmínky

Tabulka ukazuje, že nejvýhodnější nabídku na trhu momentálně nabízí Českomoravská stavební spořitelna. U té je ovšem potřeba dodat, že úrok ve výši 1,6 procenta nabízí v akci jen do konce února a navíc ho dostane jen ten, kdo po celou dobu spoření nevypustí ani jednu měsíční úložku, jejíž výše nesmí klesnout pod 0,5 % sjednané cílové částky.

Kdo tyto podmínky nesplní, dostane základní úrok ve výši 1,3 %, a jeho celková uspořená částka tak poklesne v případě měsíční úložky 1700 korun z 136 427 korun na 135 310 korun a v případě úložky 3000 korun z 234 596 korun na 232 832 korun.

Stejně postupují i stavební spořitelny Wüstenrot a Modrá pyramida. U obou je základní úroková sazba na jednom procentu, úrokový bonus získá ten, kdo za rok na konto uloží šest procent z cílové částky (u Modré pyramidy), respektive šest až devět procent (u Wüstenrotu). U pravidelné úložky ve výši 1700 korun rozdíl v obou případech v naspořené částce činí celkem zhruba 2000 korun, u třítisícové úložky se rozdíl zvyšuje na zhruba 3000 korun.

Další tabulka pak ukazuje, že podmínky, za nichž se v jednotlivých spořitelnách uzavírá smlouva, se moc neliší. Specifická je v jednom bodu jen Stavební spořitelna České spořitelny, která jako jediná přímo v sazebníku nabízí slevu za uzavření smlouvy v případě jejího online uzavření (slevy na tomto poplatku jinak standardně nabízejí prodejci spoření). Poplatek pak u České spořitelny nečiní obvyklé procento ze sjednané cílové částky, ale je stanoven paušálně na 495 korun.

Druhá tabulka tedy ukazuje, kde vznikají ony tisícové rozdíly ve výsledcích jednotlivých spořitelen v první tabulce.

Tabulka: Podmínky podle spořitelen

Stavební spořitelna Vstupní poplatek (% z cílové částky) Poplatek za roční vedení účtu Poplatek za roční výpis v papírové podobě Úroková sazba na vklady
Českomoravská 1 %, max. 15 000 Kč 330 Kč 0 Kč 1,6 % s bonusem, základ 1,3 %
Modrá pyramida 1 % , max. 10 000 Kč 300 Kč 25 Kč 1,5 % s bonusem, základ 1 %
Wüstenrot 1 %, max. 30 000 Kč 324 Kč 30 Kč 1,5 % s bonusem, základ 1 %
Raiffeisen 1 %, max. 15 000 Kč 320 Kč 21 Kč 1,5 %
České spořitelny 1 %, , max. 15 000 Kč; resp. 495 Kč při využití el. formuláře 310 Kč 0 Kč 1 %

Zdroj dat: Scott & Rose

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy