Praha - Seznam čerpacích stanic, jejichž provozovatelé dostali pokutu od České obchodní inspekce za prodej nevyhovujících pohonných hmot, se rozšířil o dalších deset.
Ve více než polovině případů jde stále ještě o pokuty udělené při kontrolách v roce 2010, které teprve nyní nabyly právní moci - typicky proto, že se provozovatel proti pokutě odvolal.
Mezi čerpací stanice s vůbec nejvyšší pokutou se zařadila H&D oil z Chebu, musí zaplatit milion korun. Jde zároveň o první loňskou pokutu v Karlovarském kraji - posledním, který zatím zůstával bez nedostatků.
Nadprůměrně vysokou pokutu - 750 tisíc korun - dostala také čerpací stanice v areálu železniční stanice Bubny v Praze 7. Mezi nedostatky patřil bod vzplanutí u motorové nafty - norma stanoví minimálně 53 stupňů Celsia, přitom kontrola zjistila pod dvacet stupňů.
Nově pokutované čerpací stanice najdete v aktualizované mapě označené žlutě.
Více informací od dubna
Od 21. dubna začala ČOI zveřejňovat podrobnější informace o pravomocných rozhodnutích. Uložila jí to novela zákona.
U pokut, které nabyly právní moci po tomto termínu, si tedy zájemci mohou přečíst i případné argumenty provozovatelů pump. Společně s výší sankce to spotřebitelům může pomoci rozlišit, kdy jde o ojedinělé a méně vážné porušení norem.
Zákon nově stanoví, že ČOI musí na webu zveřejňovat svá pravomocná rozhodnutí týkající se nejen čerpacích stanic, ale i dopravců a distributorů pohonných hmot, u nichž kontrola zjistila porušení zákona.
Řidiči však nadále nemají přístup ani ke kompletnímu přehledu všech kontrolovaných pump - tedy včetně těch, které kontrolou prošly úspěšně. Pokud se jejich provozovatelé chtějí pochlubit výsledkem, mohou tak učinit z vlastní iniciativy. Případně zapojením do programu Pečeť kvality - za účast v něm ale platí.
Přijdou znovu
"Uložením pokuty naše monitorování konkrétní čerpací stanice nekončí," zdůrazňuje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Následuje totiž další kontrola. "Ve většině případů už pak jakost vyhovuje," dodává.
Jestliže také opakovaná kontrola ukáže porušení norem, zvláště jde-li hned o několik parametrů, uloží ČOI provozovateli vyšší sankci. "Právě v těchto případech dosáhly uložené pokuty stotisícových až milionových částek," připomíná Fléglová.
Od letošního roku může ČOI využít také nový nástroj - mobilní laboratoř. Jestliže zjistí opravdu závažné nedostatky, může následně okamžitě zakázat prodej nekvalitního paliva až do vyčištění nádraží a následné bezproblémové kontroly.
Jiné pokuty se jen tak nedozvíme
Vedle kontrol pohonných hmot zveřejňuje ČOI pouze varování před konkrétním zbožím nebo službou, které ohrožují život nebo zdraví spotřebitelů - typicky jde o hračky nebo kočárky.
Automatického zveřejňování výsledků všech ostatních kontrol se však spotřebitelé jen tak nedočkají. Seznam restaurací nebo taxislužeb, jimž vloni ČOI dala nejvyšší pokutu a pak jej poskytla na žádost online deníku Aktuálně.cz, tak zřejmě zůstane výjimkou.
Plošné zveřejňování konkrétních výsledků kontrol - i kdyby mělo jít jen o nejzávažnější porušení zákona - je podle šéfa inspekce Jana Štěpánka příliš organizačně náročné.
"Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro medializaci," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.