Seznamy pokutovaných firem nezveřejníme, odmítá šéf ČOI

Petr Kučera Petr Kučera
4. 4. 2011 18:20
Nepoctivý byl třeba jen zaměstnanec, kterého už dávno propustili, vysvětluje
Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce
Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Seznam podniků v oblasti veřejného stravování, které vloni dostaly nejvyšší pokuty od ČOI, se nebude automaticky rozšiřovat o nové provinilce.

Česká obchodní inspekce se totiž nechystá zveřejňovat podobné seznamy z vlastní iniciativy, například automaticky na svém webu. Pravidelné zveřejňování pokutovaných čerpacích stanic, k němuž přistoupila po tlaku veřejnosti, tak zatím zůstane výjimkou.

Online deník Aktuálně.cz získal seznam pokutovaných firem poté, co o něj speciálně požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Plošné zveřejňování konkrétních výsledků všech kontrol je však podle Štěpánka příliš organizačně náročné. "Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro jejich medializaci," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Pár týdnů po vašem jmenování zveřejnila Česká obchodní inspekce dlouho utajovaný seznam čerpacích stanic, kterým udělila pravomocné pokuty. U ostatních kontrol, například v restauracích nebo u taxislužeb, ale podobně konkrétní seznam stále nezveřejňujete. Změníte to?

Jan Štěpánek: Můžeme je zveřejnit až po nabytí právní moci uložené pokuty. Nebráníme se tomu, ale nebude to zítra.

A.cz: Budete tedy takové seznamy zveřejňovat sami od sebe přímo na webu České obchodní inspekce?

To zatím neplánujeme, hlavně kvůli pracné přípravě takových seznamů ke zveřejnění. Ročně uskutečníme téměř 50 tisíc kontrol u nejrůznějších podnikatelských subjektů - prodejců, distributorů, výrobců i dovozců. Zhruba ve třetině případů zjistíme nedostatky. Jenom v oblasti veřejného stravování jsme vloni udělili přes dva tisíce sankcí. Zveřejňovat všechno na webu formou seznamů by bylo hodně náročné.

A.cz: Ale interně přece už takové seznamy stejně máte hotové, tak proč je nezveřejnit? Samozřejmě s popisem konkrétních nedostatků, aby spotřebitel mohl rozlišit míru provinění a nepovažoval hned všechny za podvodníky.

Interní databázi kontrol máme, ale ta je zaměřena na údaje důležité pro kontrolu, nikoliv pro jejich  medializaci. Takže žádné takové seznamy nemáme na případné nový způsob využití těchto dat se bude třeba připravit už od okamžiku jejich zadávání. Při jejich zveřejnění jsme odpovědni za jakoukoliv chybu v nich, takže než k němu dojde, musíme všechno znovu pečlivě překontrolovat, protože naše interní potřeby jsou poněkud odlišné. V nejbližší době proto nepočítáme s tím, že budeme zveřejňovat seznamy všech pokutovaných subjektů.

A.cz: A když vás požádáme třeba o konkrétní seznam pokutovaných restaurací nebo taxislužeb za loňský rok?

Zásadně s tím nemáme problém, nebude to ale záležitostí pár dnů - každý údaj musíme opakovaně ověřit. Navíc kontrolovaná osoba se v takovém seznamu může objevit až po nabytí právní moci rozhodnutí, nebude se tedy týkat nejnovějších kontrol. (ČOI splnila slib a vyžádaný seznam poskytla - pozn. red.)

A.cz: Stejný postup ale uplatňujete u čerpacích stanic. Chápu, že nechcete zveřejňovat pokuty, které zatím nejsou definitivní. Ale i tři, čtyři měsíce stará informace o výsledku nějaké kontroly může být pro spotřebitele zajímavá.

Oproti těm čerpacím stanicím tu přece jenom vidím rozdíl. U nich se běžný spotřebitel sám neubrání. Zatímco když je v restauraci, tak hned vidí, že mu nalili pod míru, nebo že ho chtějí podvést při vyúčtování. A může jim na místě říci, aby to buď napravili, nebo tam už prostě příště nepřijít.

A.cz: Dobře, ale ta informace je přece důležitá i pro ostatní lidi, kteří v té restauraci ještě nebyli a teprve jí chtějí vyzkoušet...

Chápu. Nicméně jsou slušní podnikatelé, méně slušní podnikatelé a hodně neslušní... Snažíme se odlišit ty, kteří okrádají a šidí zákazníky úmyslně. Tam chceme být nekompromisní a dávat citelnější pokuty.

Na druhou stranu si představte, že majitel restaurace přijme nového číšníka. Je tam týden a inspektor ČOI narazí zrovna na něj. Na základě výsledku kontroly majitel zjistí, že zaměstnanec podvádí, a tak ho propustí. A když po třech měsících zveřejníme jméno té restaurace, tak majitel už tam dávno má nový, bezproblémový personál.

A.cz: Můžete si přece nastavit určitou hranici, od níž byste tyto nedostatky zveřejňovali. Tedy ne ojedinělá drobná provinění, ale opakované nebo výraznější porušování předpisů. Koneckonců opakované přijímání podvádějících číšníků často není náhoda.

Ano, samozřejmě když se třeba majitel snaží šetřit na mzdách, tak si pak hůře udrží kvalitnější personál - ale to za něj nemůžeme řešit. Každopádně těžištěm naší činnosti je ochrana spotřebitele tam, kde se sám chránit nemůže, což se týká hlavně výrobků ohrožujících život a zdraví uživatelů. O takových výrobcích a jejich distributorech nebo dovozcích zveřejňujeme informace průběžně.

Podívejte na nebezpečné výrobky, před nimiž ČOI varovala:

A.cz: U těchto výrobků, typicky dětských hraček, můžete nařídit stažení z trhu. Jaké podobně silné zbraně máte u ostatních podnikatelů, když pomineme zveřejnění výsledků? Pokuty, které udělujete, jsou poměrně nízké a spíše na spodní úrovni toho, co vám umožňuje zákon.

Výsledky našich kontrol předáváme živnostenskému úřadu, který pak podnikateli může odebrat živnostenské oprávnění. A čím dál více kontrol děláme už přímo se živnostenskými úřady a dalšími dozorovými orgány.
A kromě toho se na podnikatele, u nichž jsme zjistili nedostatky, zaměřujeme i při dalších kontrolách.

A.cz: Jak vlastně rozhodujete o výši pokuty? Jen podle závažnosti nedostatku?

O výši pokuty rozhoduje ředitel inspektorátu a ten každý případ posuzuje samostatně. Kromě samotné závažnosti pochybení bere zřetel i na to, jak kontrolovaná osoba spolupracuje v průběhu řízení nebo jaká je snaha o odstranění nedostatků.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Poprvé veřejně: Restaurace, které vás nejvíce šidily
Při každé třetí kontrole něco najdeme, říká šéf ČOI
Soupis nepoctivých pumpařů se rozroste o 80 položek
 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy