Poprvé veřejně: Restaurace, které vás nejvíce šidily

Petr Kučera Petr Kučera
4. 4. 2011 5:00
Aktuálně.cz získalo přehled nejvyšších pokut uložených ČOI za rok 2010
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zhruba dvacet podniků v oblasti veřejného stravování vloni porušilo zákon o ochraně spotřebitele tak výrazně, že jim Česká obchodní inspekce udělila pokutu přesahující 10 tisíc korun.

Online deník Aktuálně.cz získal seznam pokutovaných podnikatelů poté, co o něj inspekci požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Seznam obsahuje jen pokuty, které už nabyly právní moci.

Je to poprvé, kdy má veřejnost takový přehled k dispozici. ČOI obvykle zveřejňuje jen obecné výsledky kontrol bez konkrétních jmen. Výjimkou jsou pouze produkty a služby ohrožující život či zdraví lidí, od letošního roku pak také prodejci nekvalitních pohonných hmot.

V oblasti veřejného stravování zjistila ČOI nedostatky při více než třetině z téměř 5900 loňských kontrol. V naprosté většině však udělila pokuty do 10 tisíc korun. Vedle závažnosti provinění mimo jiné přihlíží k tomu, zda šlo o ojedinělý nedostatek.

Rekordní pokuta 140 tisíc

Ze zhruba 2100 uložených pokut se Aktuálně.cz rozhodlo zveřejnit pouze ty nejvyšší. Podnikatelé je dostali za výraznější nedodržení míry u nápojů nebo za závažnější nedostatky při účtování cen. Mezi největší provinění patřilo předražení o 27 procent nebo prodej polovičního množství nápoje.

Nejvyšší pokutu mezi restauracemi - 140 tisíc korun - dostal po několika kontrolách Jiří Vavřač, provozovatel pražských restaurací Caupona v Michalské ulici a V Lázních v Lázeňské ulici. Na obě si stěžují i cizinci na webu Tripadvisor.com.

"Zdůrazňujeme, že jde o kontroly z loňského roku a nelze z nich tedy usuzovat na současný stav," říká šéf České obchodní inspekce Jan Štěpánek. V některých případech mohlo jít o vinu zaměstnance, kterého provozovatel hned po kontrole propustil.

Čtěte také

Jan Štěpánek ČOI
Foto: Ludvík Hradilek

Všechno nezveřejníme, odmítá ČOI

Podle Štěpánka se inspekce nechystá zveřejňovat podobné seznamy z vlastní iniciativy, například automaticky na svém webu. Pravidelné zveřejňování pokutovaných čerpacích stanic, k němuž přistoupila po tlaku veřejnosti, tak zatím zůstane výjimkou.

Plošné zveřejňování konkrétních výsledků kontrol je podle Štěpánka příliš organizačně náročné. "Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro jejich medializaci," vysvětluje v rozhovoru.

Zjednodušeně řečeno se ČOI obává, že interní seznamy obsahují nepřesnosti či překlepy třeba v názvech firem. Před zveřejněním by tak bylo potřeba všechny údaje překontrolovat tak, jako to inspekce musela učinit v případě žádosti online deníku Aktuálně.cz.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobnější informace:
Seznamy pokutovaných firem nezveřejníme, odmítá šéf ČOI

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy