Praha - Obavy řidičů a naopak naděje nepoctivé části pumpařů se naplnily: Česká obchodní inspekce výrazně snížila počet kontrol pohonných hmot. Se snahou ušetřit přichází ČOI paradoxně v době, kdy kvalita paliva - zejména nafty - u tuzemských čerpacích stanic klesá.
V červenci inspekce odebrala jen 83 vzorků. K poklesu kontrol došlo už v předchozích měsících. Zatímco v dubnu inspektoři odebrali u tuzemských čerpaček 279 vzorků pohonných hmot, v květnu to bylo jen 195 a v červnu už pouze 128 vzorků.
"Z vyhlášky máme za povinnost odebrat 1800 vzorků pohonných hmot za rok," řekla bez bližších podrobností ředitelka ČOI Jana Příhodová.
Ke splnění zákonem stanoveného minima tak ve druhém pololetí stačí inspekci odebrat už jen něco málo přes 370 vzorků.
Čtěte také: Kvalita pohonných hmot v Česku se v pololetí zhoršila Pumpařům se uleví. Kontrol ubude, i když kvalita klesá |
Každá desátá nafta neprošla
Červencové kontroly zjistily závadu u každého desátého vzorku nafty (přesněji 9,4 %). Vzhledem k pouhým 32 odebraným vzorkům se ale ve skutečnosti jedná jen o tři nevyhovující vzorky. V jednom případě šlo o odchylku v bodu vzplanutí, v dalším o neodpovídající obsah MEMK (methylesterů mastných kyselin) a v dalším nepřípustný obsah síry.
Naopak všechny červencové vzorky benzinu prošly kontrolou úspěšně.
Už tradičně nechce ČOI zveřejnit názvy čerpacích stanic, které nekvalitní naftu prodávaly. O tom, zda může tyto informace nadále tajit, tak rozhodne až soud.
Tento týden nepřímo vyzval ČOI ke zveřejnění výsledků i první místopředseda ODS David Vodrážka. Na dotaz Aktuálně.cz však zatím neupřesnil, zda zůstane pouze u politického prohlášení, nebo zda podnikne konkrétnější kroky.
Čtěte rozhovor s ředitelkou ČOI: Šéfka ČOI: Výsledky kontrol nezveřejníme |
Šetření na nesprávném místě?
Podle zdrojů odborného webu Petrol.cz chce ČOI ušetřit peníze. „V situaci, kdy dochází k prudkému nárůstu pančování pohonných hmot, by naopak měla zvýšit množství odebraných vzorků," říká šéfredaktor PETROL magazínu Tomáš Mikšovský.
Mikšovský připomíná situaci z roku 2005, kdy také výrazně poklesla kvalita pohonných hmot. Inspekce vzápětí jednorázově zvýšila odběry a současně zveřejnila prodejce nekvalitních paliv. Následně výrazně chybovost poklesla. To však bylo ještě před nástupem současné ředitelky.
Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož rezortu ČOI patří, podle svého mluvčího Tomáše Bartovského žádný pokyn k omezení kontrol nedalo. Navíc připravuje novelu, podle níž se minimální počet odebraných vzorků zvýší na 2300 ročně. "Novela má být účinná nejpozději od ledna 2011," říká generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Miloš Podrazil.