Co vše se mění v roce 2023: Zásadní změny v právech, povinnostech i peněženkách Čechů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 1. 2023 6:12
Vyšší důchody i pojistné, povinné datové schránky nebo větší ochrana zákazníků. S příchodem nového roku je pravidelně spojena celá řada zásadních daňových, finančních a právních změn. Redakce Aktuálně.cz přináší detailní novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začalo platit úderem silvestrovské půlnoci.
Foto: iStock

Vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení

Přídavky na dítě se od ledna navyšují o 200 korun ve všech věkových kategoriích a v obou výměrách. Cílem je posílení finanční podpory rodin s dětmi s příjmem do 3,4násobku životního minima. O přídavek na dítě lze od léta požádat také online prostřednictvím nového formuláře.

Jednou z důležitějších dávek, které lidem pomáhají s rostoucími náklady na energie, je pak příspěvek na bydlení. V minulých měsících se několikrát změnil, od ledna znovu. 

Úprava se týká především takzvaných normativních nákladů na bydlení, z nichž se nárok na dávku i její výše odvozují. U nájmů a podnájmů se změní rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově budou platit pouze tři typy. V první kategorii bude Praha a Brno, ve druhé města nad 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce.

Dojde také ke sjednocení výpočtu příspěvku. Dosud platilo, že nárok na příspěvek vzniká, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 procent příjmů domácnosti. V Praze byla hranice nastavena na 35 procent. Nyní se tato podmínka sjednocuje na 30 procent příjmů bez ohledu na to, zda je žadatel z Prahy nebo jiné části republiky. 

Změní se i rozdělení do skupin podle počtu členů domácností. Do jedné kategorie budou sloučeny jedno- a dvoučlenné domácnosti. Díky tomu lze příspěvek lépe zacílit na ty menší. A dojde také ke zrušení takzvané fikce příjmů pro výpočet příspěvku na bydlení.

Zvýšení životního a existenčního minima

Částky životního a existenčního minima se od nového roku navýší o 5,2 procenta. Existenční minimum osoby bude měsíčně 3130 korun, životní minimum jednotlivce bude měsíčně 4860 korun. Částka životního minima osoby, která je posuzována jako první v pořadí, se zvýší na 4470 korun měsíčně. Částka životního minima osoby, která je posuzována jako druhá nebo další v pořadí, bude činit měsíčně:

  • 4 040 Kč u osoby od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem
  • 3 490 Kč u nezaopatřeného dítěte od 15 do 26 let věku
  • 3 050 Kč u nezaopatřeného dítěte od 6 do 15 let věku
  • 2 480 Kč u nezaopatřeného dítěte do 6 let věku

Životní minimum se kvůli zdražování opět navýší. Zjistěte, které dávky změna ovlivní

Rozšíření nároku na pohřebné

Už od prosince se rozšířil nárok na pohřebné. Nově vzniká i osobě, která vypravila pohřeb plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy