Přídavky na děti budou vyšší a dostupnější. Spočítejte si, o kolik se dávka změní

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:25
Přídavky na děti se od ledna zvýší o 200 korun. Nově se tak budou pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun měsíčně podle věku dítěte. Protože ministerstvo práce a sociálních věcí od ledna zároveň zvýší i životní minimum, dosáhne na přídavky více rodin. V naší kalkulačce zjistíte, zda na státní peníze budete mít od nového roku nárok a kolik korun vám přijde na účet.

Přídavek na dítě

V současné době pobírá přídavek na dítě necelých 250 tisíc rodin. Jde o domácnosti, kde jsou měsíční příjmy nižší, než je 3,4násobek životního minima. Do příjmu se počítá i rodičovský příspěvek.

Od nového roku se přídavky zvýší o 200 korun, pohybovat se budou v rozmezí od 830 do 1580 korun. Vládní novelu schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze a nyní ji podpořil Senát. 

Zároveň se počítá se zvýšením životního minima z nařízení vlády. Tím se rozšíří i okruh možných příjemců přídavku na dítě. Naše kalkulačka ukazuje, které domácnosti na vyšší přídavky na děti od nového roku dosáhnou. 

Výše přídavku za měsíc by nově měla činit:

  • pro dítě do 6 let: 830 korun

  • pro dítě od 6 do 15 let: 970 korun

  • pro dítě od 15 do 26 let: 1080 korun

Pokud rodiče pracují, je přídavek ještě o 500 korun měsíčně vyšší. 

Podle Aleny Zieglerové, odbornice na sociální dávky z Institutu pro sociální inkluzi, je právě to problém této dávky. "Přídavek na dítě je vyplácen ve dvou výměrách podle toho, do jaké rodiny se dítě narodilo. Dítě z rodiny, kde alespoň jeden člen pracuje nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti, nemocenské či důchodové dávky, příspěvek na péči o dítě či rodičovský příspěvek, má nárok na přídavek na dítě vyšší o 500 korun měsíčně než dítě, s nímž nebydlí nikdo takový," podotýká Zieglerová.

Od září je možné o přídavek na dítě požádat pomocí online formuláře na webu MPSV.

Životní minimum od ledna 2023
pro jednotlivce 4 860
pro 1. osobu v domácnosti 4 470
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4 040
pro nezaopatřené dítě do 6 let 2 480
pro nezaopatřené dítě ve věku od 6 do 15 let  3 050
pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 3 490
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy