Rekordní pokuta od ČOI. Chtěli půjčku, přišli o tisíce korun

Petr Kučera Petr Kučera
11. 6. 2015 6:00
Jde o ukázkový příklad, jak některé společnosti obcházejí zpřísnění zákona o spotřebitelském úvěru.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Dosud nejvyšší pokutu v oblasti spotřebitelských úvěrů uložila Česká obchodní inspekce (ČOI). Pět milionů korun musí zaplatit společnost BOYDE se sídlem v Praze. Vyplývá to z letošního pravomocného rozhodnutí, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Firma porušila zákon, který při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru zakazuje používání telefonních čísel s vyšší než běžnou cenou. Jde o ukázkový příklad, jak některé společnosti po zpřísnění zákona od února 2013 tento zákaz obcházely.

V reklamě na spotřebitelské půjčky v deníku Blesk byla jako kontakt uvedena bezplatná telefonní linka začínající trojčíslím 800. Na ní se ovšem zájemci dozvěděli, že k poskytnutí půjčky potřebují „bonitní certifikát“, který získají po zavolání na číslo začínající 900 a zpoplatněné 95 korunami za každou minutu (cenu hovoru zájemcům netajili).

Nabídku v listopadu 2013 vyzkoušely také inspektorky ČOI, které vystupovaly jako zájemkyně o úvěr. Při hovoru na drahé telefonní číslo si mimo jiné ověřily, že operátorka při zjišťování údajů o zájemcích úmyslně prodlužuje hovor – odpovědi chtěla často zopakovat údajně kvůli špatné kvalitě spojení, jiné odpovědi sama opakovala nebo k nim dodávala další informace.

Žena provolala 64 tisíc

Podle ČOI je firma BOYDE přinejmenším zprostředkovatelem úvěru (pokud ne přímo jeho formálním poskytovatelem), protože spotřebiteli pomáhá smlouvu uzavřít a nečiní tak nezištně. Prokazatelně jde o shromažďování informací nutných k uzavření úvěrové smlouvy, takže se i na ni vztahuje zákaz dražších telefonních linek.

Při rozhodování o dosud rekordně vysoké pokutě přihlédla ČOI k tomu, že zástupci firmy takto jednali úmyslně a opakovaně, cílili přitom na lidi v nouzi. Na inspekci se obrátilo více poškozených spotřebitelů, kteří přišli o tisícové až desetitisícové částky a žádnou půjčku nakonec nedostali. ČOI řešila i případ ženy, která kvůli těmto hovorům přišla o 64 200 korun a obrátila se pak i na polici. Zkušenosti zájemců o úvěr lze najít také na různých diskusních fórech.

Likvidační? Je to veřejný zájem

ČOI v rozhodnutí připouští, že takto vysoká pokuta může být pro firmu likvidační. „Existuje zde však velmi silný veřejný zájem, aby v oboru už dále nepůsobila, protože svou podnikatelskou činnost má založenou na protiprávním jednání,“ uvádí ředitel ČOI pro Prahu a Středočeský kraj Jan Štěpánek. U zvlášť závažných správních deliktů spáchaných právnickými osobami připouští výjimku (z obecného zákazu likvidačních pokut) i Nejvyšší správní soud.

Maximální sankce za porušení zákona o spotřebitelském úvěru přitom může dosáhnout až 20 milionů. Polehčující okolností podle ČOI bylo, že firma dostala pokutu poprvé.

"Společnost pokutu neuhradila, a proto jsme pohledávku postoupili k vymáhání celním orgánům,“ říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Společnost BOYDE se online deníku Aktuálně.cz nepodařilo kontaktovat. Jejím vlastníkem je podle obchodního rejstříku firma Fact International se sídlem v Seychelské republice, jednatelem pak Veronika Pelikánová z Nové Vsi u Pohořelic.

Třetí pětimilionová pokuta

Dosud nejvyšší pokuty od ČOI v oblasti spotřebitelských úvěrů – obě ve výši dvou milionů korun – dostaly společnost Essox ze skupiny Komerční banky (právní moc v roce 2014) a společnost Rickabys z Liberce (2013). První z nich špatně spočítala sazbu RPSN, druhá používala klamavé a agresivní obchodní praktiky včetně drahé telefonní linky.

Letošní pětimilionová pokuta pro BOYDE je nejen rekordní sankcí za porušení zákona o spotřebitelském úvěru, ale také jednou z nejvyšších pokut uložených ČOI bez ohledu na obor podnikání. Za poslední tři roky dostaly pětimilionovou pokutu jen dvě společnosti: čerpací stanice Oil Group a realitní kancelář Prolux Consulting, obě sankce nabyly právní moci v roce 2012.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy