Rekordní pokuta od ČOI. Chtěli půjčku, přišli o tisíce korun

Petr Kučera Petr Kučera
11. 6. 2015 6:00
Jde o ukázkový příklad, jak některé společnosti obcházejí zpřísnění zákona o spotřebitelském úvěru.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Dosud nejvyšší pokutu v oblasti spotřebitelských úvěrů uložila Česká obchodní inspekce (ČOI). Pět milionů korun musí zaplatit společnost BOYDE se sídlem v Praze. Vyplývá to z letošního pravomocného rozhodnutí, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Firma porušila zákon, který při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru zakazuje používání telefonních čísel s vyšší než běžnou cenou. Jde o ukázkový příklad, jak některé společnosti po zpřísnění zákona od února 2013 tento zákaz obcházely.

V reklamě na spotřebitelské půjčky v deníku Blesk byla jako kontakt uvedena bezplatná telefonní linka začínající trojčíslím 800. Na ní se ovšem zájemci dozvěděli, že k poskytnutí půjčky potřebují „bonitní certifikát“, který získají po zavolání na číslo začínající 900 a zpoplatněné 95 korunami za každou minutu (cenu hovoru zájemcům netajili).

Nabídku v listopadu 2013 vyzkoušely také inspektorky ČOI, které vystupovaly jako zájemkyně o úvěr. Při hovoru na drahé telefonní číslo si mimo jiné ověřily, že operátorka při zjišťování údajů o zájemcích úmyslně prodlužuje hovor – odpovědi chtěla často zopakovat údajně kvůli špatné kvalitě spojení, jiné odpovědi sama opakovala nebo k nim dodávala další informace.

Žena provolala 64 tisíc

Podle ČOI je firma BOYDE přinejmenším zprostředkovatelem úvěru (pokud ne přímo jeho formálním poskytovatelem), protože spotřebiteli pomáhá smlouvu uzavřít a nečiní tak nezištně. Prokazatelně jde o shromažďování informací nutných k uzavření úvěrové smlouvy, takže se i na ni vztahuje zákaz dražších telefonních linek.

Při rozhodování o dosud rekordně vysoké pokutě přihlédla ČOI k tomu, že zástupci firmy takto jednali úmyslně a opakovaně, cílili přitom na lidi v nouzi. Na inspekci se obrátilo více poškozených spotřebitelů, kteří přišli o tisícové až desetitisícové částky a žádnou půjčku nakonec nedostali. ČOI řešila i případ ženy, která kvůli těmto hovorům přišla o 64 200 korun a obrátila se pak i na polici. Zkušenosti zájemců o úvěr lze najít také na různých diskusních fórech.

Likvidační? Je to veřejný zájem

ČOI v rozhodnutí připouští, že takto vysoká pokuta může být pro firmu likvidační. „Existuje zde však velmi silný veřejný zájem, aby v oboru už dále nepůsobila, protože svou podnikatelskou činnost má založenou na protiprávním jednání,“ uvádí ředitel ČOI pro Prahu a Středočeský kraj Jan Štěpánek. U zvlášť závažných správních deliktů spáchaných právnickými osobami připouští výjimku (z obecného zákazu likvidačních pokut) i Nejvyšší správní soud.

Maximální sankce za porušení zákona o spotřebitelském úvěru přitom může dosáhnout až 20 milionů. Polehčující okolností podle ČOI bylo, že firma dostala pokutu poprvé.

"Společnost pokutu neuhradila, a proto jsme pohledávku postoupili k vymáhání celním orgánům,“ říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Společnost BOYDE se online deníku Aktuálně.cz nepodařilo kontaktovat. Jejím vlastníkem je podle obchodního rejstříku firma Fact International se sídlem v Seychelské republice, jednatelem pak Veronika Pelikánová z Nové Vsi u Pohořelic.

Třetí pětimilionová pokuta

Dosud nejvyšší pokuty od ČOI v oblasti spotřebitelských úvěrů – obě ve výši dvou milionů korun – dostaly společnost Essox ze skupiny Komerční banky (právní moc v roce 2014) a společnost Rickabys z Liberce (2013). První z nich špatně spočítala sazbu RPSN, druhá používala klamavé a agresivní obchodní praktiky včetně drahé telefonní linky.

Letošní pětimilionová pokuta pro BOYDE je nejen rekordní sankcí za porušení zákona o spotřebitelském úvěru, ale také jednou z nejvyšších pokut uložených ČOI bez ohledu na obor podnikání. Za poslední tři roky dostaly pětimilionovou pokutu jen dvě společnosti: čerpací stanice Oil Group a realitní kancelář Prolux Consulting, obě sankce nabyly právní moci v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy