Praha - Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok ve středu představil nový vzor bankovek v nominální hodnotě sto a dvě stě korun. Hlavní motiv zůstává stejný, přibudou ovšem bezpečnostní prvky.
Jako jedna z nejviditelnějších změn je širší ochranný proužek nově i s logem ČNB. Doplněn je i vodoznak, na inovovaných bankovkách najdeme na stokoruně bíle napsané číslo 100 a královské jablko. Na dvousetkorunové bankovce je to pak spolu s číslem 200 kalich.
Na bankovkách přibyly také žluté tečky a pod UV světlem je proti minulým emisím vidět v modré a zelené barvě sériové číslo bankovky i ornamenty, které připomínají gotické okno (na stovce) a knihu na dvousetkorunové bankovce.
Jako další nový prvek je podpis současného guvernéra ČNB, na žádných jiných bankovkách totiž zatím Rusnok podepsán není. Nové vzory bankovek jsou součástí dlouhodobého programu České národní banky na zvyšování ochrany peněz proti padělání.
"Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek zahájenou v roce 2007. Změny spočívají zejména v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracovávání bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu, což je jeden z hlavních úkolu České národní banky," uvedl k emisi Rusnok.
Stokoruny z roku 1995 a 1997 a dvousetkoruny vydané v letech 1996 a 1998 zůstanou nadále v platnosti. Kvůli opotřebování ovšem budou postupně nahrazovány novějším motivem.
Mezi lidmi je v současnosti v oběhu 458 milionů kusů bankovek. Celková hodnota je 578 miliard, průměrně tak na občana Česka připadá 54 500 korun v hotovosti. Hodnota oběživa, včetně mincí, je téměř 597 miliard, největší podíl v oběhu má tisícikorunová bankovka. Stokorunové a dvousetkorunové bankovky mají obě na trhu podíl 13,6 procenta a dělí se tak o třetí a čtvrté místo.