A vítězí...
Po pěti letech provozování bytu se investor rozhodne byt prodat. Prodejní cena velmi pravděpodobně vzroste. "Předpokládejme, že během pěti let všechny současné komplikace spojené s válkami a narušenými dodavatelskými řetězci zmizí a obě země zaznamenají pozitivní ekonomický růst. Na nemovitostním trhu úrokové sazby poklesnou a výstavba postupně zrychlí," přibližuje výpočet Martin Benroth.
Trh tak podle analýzy v roce 2026 poroste inflačním tempem, který je odhadován na 2,5 procenta ročně.
K celkovému výnosu je však nutné připočítat ještě další náklady. Předpokládá se, že za pět let koruna vůči euru posílí o čtyři až pět procent a kurz k euru bude 23,5. Pokud by tak investor peníze získané na Slovensku převáděl zpět na koruny, "přijde" o 200 až 300 tisíc korun. "Investor si ale také může nechat eura a investovat dál v eurech. Nebo prostředky využije pro vlastní spotřebu v eurech," dodává Benroth.
Je také třeba počítat s tím, že v Česku při prodeji po pěti letech bude investor odvádět z kapitálového zhodnocení daň ve výši 15 procent, tedy zhruba 330 tisíc korun v Praze a 150 tisíc v Ostravě.
Investor bude navíc hradit jak v Česku, tak na Slovensku poplatek za předčasné splacení hypotečního úvěru ve výši jednoho procenta ze zbytkové výše jistiny.
A k jakému výsledku tedy investoři došli? "Nejvíce atraktivními městy pro investory jsou Košice, Bratislava a Ostrava, za kterými jen lehce zaostává Žilina. Slovensko tedy jasně vítězí. Návratnost vůči vlastnímu kapitálu dosahuje solidních hodnot 15 až 20 procent ročně," uzavírá Benroth. Investovat do nemovitostí v Praze a Brně se naopak příliš nevyplatí.