Šest měst, šest bytů, dvě země: Kde má smysl nakupovat a kde se investice nevyplatí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
4. 6. 2022 17:30
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a komplikovanějším hypotékám musí velká část lidí na vlastní bydlení zapomenout. Pro ty, kteří mají naopak peníze naspořeny, však nákup bytu představuje jednu z možností, jak je téměř bezrizikově uchránit před inflací. Kde se to vyplatí? Analýza fondu Silverline Real Estate porovnala náklady a výnosy z koupě stejného bytu v šesti městech Česka a Slovenska.
Zhodnocení investičních bytů
Zhodnocení investičních bytů | Foto: Silverline Real Estate

Výhodnější hypotéka je na Slovensku

Pro nákup nemovitosti v Praze nebo Brně je třeba si připravit alespoň tři miliony korun, respektive 2,5 milionu korun v Ostravě, zatímco na Slovensku "pouze" mezi 1,5 v Žilině a 2,3 miliony korun v Bratislavě za předpokladu směnného kurzu ve výši 24,1 koruny za euro.

"Vyšší kupní cena se přímo promítá do splátky hypotéky. Zatímco v Česku je snahou centrální banky brzdit inflaci pomocí vysoké základní úrokové míry, Slovensko si ponechává minimální sazby. Přímým dopadem na investora jsou "drahé" hypotéky s roční sazbou okolo 4,2 procenta při předpokladu různých slev, které banky poskytují. Investoři kupující nemovitost v ČR se tedy pravděpodobně přikloní k fixaci na jeden rok," uvádí Martin Benroth.

Na Slovensku se zatím předpokládá stabilní úroveň sazby ve výši okolo 1,2 procenta, proto investor může fixovat na delší dobu. 

Lehce rozdílné jsou také podmínky pro získání hypotéky - v Česku je nezbytné splnit výši ukazatele DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) na maximální úrovni 8,5 (do 36 let žadatele 9,5), na Slovensku se jedná o osminásobek.

U ukazatele DTSI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek a jeho čistým měsíčním příjmem) je to naopak - v Česku maximálně 45 procent (do 36 let žadatele 50 procent), na Slovensku až 60 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy