Česká spořitelna rozjíždí „půjčky do výplaty“. Peníze na klik mají odradit od lichvářů

Olga Skalková Olga Skalková
2. 6. 2016 19:30
Pro Českou spořitelnu je to zcela nová kategorie půjček. Míří na lidi, kteří žijí bez finanční rezervy. Mohla by pomoci k tomu, aby se lidé neobraceli na problematické úvěrové společnosti.
Foto: Thinkstock

Praha – Novou půjčku pod názvem Peníze na klik spouští Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů. Míří na lidi, kteří žijí bez finanční rezervy a když mají nečekaný výdaj, impulzivně si půjčují od rizikových úvěrových společností.

Názvem služby chce na první pohled zdůraznit, že jde o jednoduchý a rychlý způsob, jak se dostat k penězům.

V České spořitelně je to zcela nová kategorie půjček. Jde o malý revolvingový spotřebitelský úvěr, který umožňuje k běžnému účtu otevřít finanční rezervu, ze které klienti můžou opakovaně čerpat peníze do sjednaného úvěrového rámce.

Podmínkou je, že ho budou splácet v pevných měsíčních splátkách s možností kdykoliv půjčené peníze vrátit. Zájemci mohou získat úvěr od výše pět tisíc korun, maximální hranice je 50 tisíc korun.

Sazba nového produktu je 16,9 procenta ročně, což zhruba o dvě procenta méně než je úročení kontokorentních úvěrů a o pět procent méně než úvěry z kreditních karet. Za každé čerpání zaplatí zájemce 50 korun, pevná měsíční splátka je pět procent z úvěrového rámce.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Klient si může sjednat úvěr i dát pokyn k načerpání peněz ze sjednaného rámce buď přes speciální tlačítko ve svém internetovém i mobilním bankovnictví, prostřednictvím bankomatu, přes call centum nebo na pobočce.

„Hledali jsme produkt na překlenutí nenadále finanční tísně, který by byl jednoduchý a srozumitelný a který by lidem nedělal problém splatit s ohledem na jejich rodinný rozpočet. Podle ČSÚ má čtyřicet procent domácností problém, když má nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun, mnozí z nich se pak bezhlavě zadluží a může to být začátek velkého problému,“ říká Veronika Benešová, která má v České spořitelně na starosti nezajištěné úvěry.

Jiné typy úvěrových produktů pro řešení nenadálých výdajů podle ní nejsou vhodné. „Kontokorent lidé obvykle vyčerpají, ale protože se nemusí pravidelně měsíčně splácet, mají pak mnozí potíže splnit podmínku ho jednou za rok vyrovnat,“ vysvětluje. Podle ní by k tomu neměly sloužit ani kreditní karty – jejich využívání lidem ztěžuje, že dostatečně nerozumí podmínkám splácení.

„V pilotním provozu na 48 pobočkách jsme zaznamenali na nový produkt velkou odezvu. Lidem přijdou podmínky jednoduché, oceňují, že si peníze mohou převést i vrátit zpět kdykoliv a úplně nejvíc, že rezervu i čerpání a splácení vidí na svém běžném účtu,“ říká Benešová.

Podle Davida Šmejkala, šéfa Poradny při finanční tísni, může jít o alternativu takzvaných půjček do výplaty. Mohla by pomoci k tomu, aby se lidé neobraceli na problematické úvěrové společnosti. „Záleží na tom, jak se bance podaří tuto potenciální skupinu klientů oslovit, aby rozeznali výhody této půjčky,“ říká Šmejkal.

Spořitelně v tom podle něj může nahrát i chystaný zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní pravidla pro fungování úvěrových firem a v jejich důsledku většina z nich bude muset skončit. Úvěrové firmy mají mít nově licenci ČNB, která je mimo jiné podmíněná bezúhonností a transparentností úvěrové firmy a minimálním kapitálem 20 milionů korun. Dosud k prodeji úvěrů stačí jen živnostenský list.

Služba Peníze na klik od České spořitelny je typem půjček, na něž se zaměřují spíše nízkonákladové banky. Spotřebitelské úvěry od pěti tisíc korun nabízejí v Česku Air Bank a Equa bank, ve velkých bankách začínají zpravidla na 20 tisících korunách. To dosud platilo i ve spořitelně.

Samotný typ revolvingového spotřebitelského úvěru je také zatím v Česku ojedinělý. Zhruba před rokem ho jako první banka lidem začala nabízet tehdejší GE Money Bank, dnešní Moneta Bank. V jejím případě revolvingová půjčka není koncipovaná jako mikroúvěr – úvěrový rámec je od 20 tisíc až do 300 tisíc korun a při prvním čerpání musí zákazníci vyčerpat minimálně 80 procent z celkové výše. Naopak běžně revolvingové úvěry banky nabízejí firmám.

Ambicí spořitelny je nový produkt v rámci programu Zdravé finance rozšířit mezi klienty, kteří u ní mají běžný účet a chodí jim na něj výplata. Těch je nyní kolem 1,2 milionu. Spolu s tím se banka současně chystá revidovat současné nastavení kontokorentních úvěrů. Velké kontokorenty chce snížit. „Ideální je, když kontokorent není vyšší než polovina měsíčního příjmu a s každou výplatou se z něj klient každý měsíc dostane,“ říká Benešová.

Spořitelna chystá i jiné nasměrování kreditních karet. Podobně jako jiné banky omezuje odměny za nákupy a jedno procento z každé platby plánuje vyplácet jen za využití kreditky v zahraničí a za nákupy na internetu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy