Česká spořitelna rozjíždí „půjčky do výplaty“. Peníze na klik mají odradit od lichvářů

Olga Skalková Olga Skalková
2. 6. 2016 19:30
Pro Českou spořitelnu je to zcela nová kategorie půjček. Míří na lidi, kteří žijí bez finanční rezervy. Mohla by pomoci k tomu, aby se lidé neobraceli na problematické úvěrové společnosti.
Foto: Thinkstock

Praha – Novou půjčku pod názvem Peníze na klik spouští Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů. Míří na lidi, kteří žijí bez finanční rezervy a když mají nečekaný výdaj, impulzivně si půjčují od rizikových úvěrových společností.

Názvem služby chce na první pohled zdůraznit, že jde o jednoduchý a rychlý způsob, jak se dostat k penězům.

V České spořitelně je to zcela nová kategorie půjček. Jde o malý revolvingový spotřebitelský úvěr, který umožňuje k běžnému účtu otevřít finanční rezervu, ze které klienti můžou opakovaně čerpat peníze do sjednaného úvěrového rámce.

Podmínkou je, že ho budou splácet v pevných měsíčních splátkách s možností kdykoliv půjčené peníze vrátit. Zájemci mohou získat úvěr od výše pět tisíc korun, maximální hranice je 50 tisíc korun.

Sazba nového produktu je 16,9 procenta ročně, což zhruba o dvě procenta méně než je úročení kontokorentních úvěrů a o pět procent méně než úvěry z kreditních karet. Za každé čerpání zaplatí zájemce 50 korun, pevná měsíční splátka je pět procent z úvěrového rámce.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Klient si může sjednat úvěr i dát pokyn k načerpání peněz ze sjednaného rámce buď přes speciální tlačítko ve svém internetovém i mobilním bankovnictví, prostřednictvím bankomatu, přes call centum nebo na pobočce.

„Hledali jsme produkt na překlenutí nenadále finanční tísně, který by byl jednoduchý a srozumitelný a který by lidem nedělal problém splatit s ohledem na jejich rodinný rozpočet. Podle ČSÚ má čtyřicet procent domácností problém, když má nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun, mnozí z nich se pak bezhlavě zadluží a může to být začátek velkého problému,“ říká Veronika Benešová, která má v České spořitelně na starosti nezajištěné úvěry.

Jiné typy úvěrových produktů pro řešení nenadálých výdajů podle ní nejsou vhodné. „Kontokorent lidé obvykle vyčerpají, ale protože se nemusí pravidelně měsíčně splácet, mají pak mnozí potíže splnit podmínku ho jednou za rok vyrovnat,“ vysvětluje. Podle ní by k tomu neměly sloužit ani kreditní karty – jejich využívání lidem ztěžuje, že dostatečně nerozumí podmínkám splácení.

„V pilotním provozu na 48 pobočkách jsme zaznamenali na nový produkt velkou odezvu. Lidem přijdou podmínky jednoduché, oceňují, že si peníze mohou převést i vrátit zpět kdykoliv a úplně nejvíc, že rezervu i čerpání a splácení vidí na svém běžném účtu,“ říká Benešová.

Podle Davida Šmejkala, šéfa Poradny při finanční tísni, může jít o alternativu takzvaných půjček do výplaty. Mohla by pomoci k tomu, aby se lidé neobraceli na problematické úvěrové společnosti. „Záleží na tom, jak se bance podaří tuto potenciální skupinu klientů oslovit, aby rozeznali výhody této půjčky,“ říká Šmejkal.

Spořitelně v tom podle něj může nahrát i chystaný zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní pravidla pro fungování úvěrových firem a v jejich důsledku většina z nich bude muset skončit. Úvěrové firmy mají mít nově licenci ČNB, která je mimo jiné podmíněná bezúhonností a transparentností úvěrové firmy a minimálním kapitálem 20 milionů korun. Dosud k prodeji úvěrů stačí jen živnostenský list.

Služba Peníze na klik od České spořitelny je typem půjček, na něž se zaměřují spíše nízkonákladové banky. Spotřebitelské úvěry od pěti tisíc korun nabízejí v Česku Air Bank a Equa bank, ve velkých bankách začínají zpravidla na 20 tisících korunách. To dosud platilo i ve spořitelně.

Samotný typ revolvingového spotřebitelského úvěru je také zatím v Česku ojedinělý. Zhruba před rokem ho jako první banka lidem začala nabízet tehdejší GE Money Bank, dnešní Moneta Bank. V jejím případě revolvingová půjčka není koncipovaná jako mikroúvěr – úvěrový rámec je od 20 tisíc až do 300 tisíc korun a při prvním čerpání musí zákazníci vyčerpat minimálně 80 procent z celkové výše. Naopak běžně revolvingové úvěry banky nabízejí firmám.

Ambicí spořitelny je nový produkt v rámci programu Zdravé finance rozšířit mezi klienty, kteří u ní mají běžný účet a chodí jim na něj výplata. Těch je nyní kolem 1,2 milionu. Spolu s tím se banka současně chystá revidovat současné nastavení kontokorentních úvěrů. Velké kontokorenty chce snížit. „Ideální je, když kontokorent není vyšší než polovina měsíčního příjmu a s každou výplatou se z něj klient každý měsíc dostane,“ říká Benešová.

Spořitelna chystá i jiné nasměrování kreditních karet. Podobně jako jiné banky omezuje odměny za nákupy a jedno procento z každé platby plánuje vyplácet jen za využití kreditky v zahraničí a za nákupy na internetu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy