Ušetřete na splátkách půjček. Poradíme, jak správně sloučit úvěry do jednoho

Dan Tácha (připraveno ve spolupráci se společností Partners)
30. 1. 2016 10:38
Máte víc úvěrů? Pak jste ideálním kandidátem na konsolidaci půjček. Správně zvoleným spojením půjček do jedné můžete ušetřit na splátkách až třetinu. Kdo navíc potřebuje další peníze, může se dostat i do situace, kdy za stejnou měsíční splátku, získá nové peníze. Víme, jak na to.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Dobře zvolená konsolidace úvěrů může výrazně pomoci rodinnému rozpočtu. "U lidí, kteří mají větší zatížení v úvěrech a těžce situaci zvládají, je konsolidace půjček často velkým vysvobozením, protože může snížit měsíční splátky třeba i o třetinu," říká úvěrová analytička poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová.

Ihned ale dodává, že je nesmírně důležité, aby tito lidé začali okamžitě s tvorbou rezervy. "Aby ušetřené peníze opět neutratili a časem se nedostali opět do problémů," pokračuje.

Češi už výhody tohoto postupu zaznamenali. Celková statistika konsolidovaných úvěrů není v Česku k dispozici, data o těchto produktech neeviduje Česká bankovní asociace ani Česká národní banka. Rostoucí zájem o konsolidaci ale potvrzují jednotlivé banky. Například v případě ČSOB tvoří úvěry na konsolidaci v některých obdobích roku až třetinu všech úvěrů. A Češi podle banky obvykle konsolidují částky kolem 216 tisíc korun při sloučení dvou půjček.

"Banky se zaměřují jak na konsolidaci a refinancování úvěrů, tak i na situace, kdy bonitní klient zažádá o navýšení částky konsolidovaného úvěru. Zpravidla, pokud mu na to stačí jeho příjmy, mu ho banka navýší a navýší se tím automaticky i celková výše úvěru. Žádné bonusy ani další navýšení banky do takového úvěru nezahrnují," říká Martina Vystavěl z oddělení komunikace České bankovní asociace.

Refinancujete? Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Podle Martiny Vystavěl banky v případě konsolidací dodržují stejné zásady posouzení úvěruschopnosti klienta jako u poskytnutí prvního úvěru. "V úvěrových registrech si banka ověří klientovu splátkovou morálku, pokud klient splácel své závazky řádně, banka mu může důvěřovat, a tak mu s největší pravděpodobností nabídne nový a výhodnější úvěr," říká.

Povinností klienta je nové bance poskytnout informace o svých příjmech a výdajích a také smlouvy, na jejichž základě byly uzavřeny úvěry, které chce konsolidovat. "Většina bank dnes nabízí konsolidaci zdarma," vysvětluje Drásalová. Neplatí to ale vždy.

Například Česká spořitelna si za přijetí, posouzení a vyřízení žádosti o konsolidaci účtuje procento z poskytnutého úvěru, maximálně pak 5000 korun. Nebo například u Expobank klient zaplatí procento z půjčené částky a každý měsíc pak 50 korun za správu úvěrového účtu.

Konsolidovat je možné prakticky veškeré úvěrové produkty. Například i leasing na auto nebo úvěr ze stavebního spoření. Drásalová zároveň nedoporučuje sjednávat si k úvěrům pojištění proti neschopnosti splácet, které banky rády spolu s těmito produkty nabízejí. V pojistných podmínkách je podle ní tolik výluk, že šance na plnění od pojišťovny je v případě pojistné události velmi nízká.

U klientů, kteří mají problémy se splácením, by konsolidace přitom měla vždy přijít na řadu až po té, kdy klient zváží možnost dohody s bankou o odložení splátky v bance. A to z toho důvodu, že v momentě, kdy klient již přestane splácet, získá negativní záznam v registru dlužníků a jakákoli další konsolidace pro něj tak je o poznání dražší a obtížnější.

Přemýšlíte o sloučení půjček? Vyzkoušejte nezávazné srovnání nejvýhodnějších úvěrů >>

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy