Stát půjčí mladým lidem na vlastní bydlení, novou podporu schválila vláda

Adéla Skoupá Ekonomika Adéla Skoupá, Ekonomika
9. 3. 2016 21:37
Mladí lidé s dětmi budou moci žádat o půjčku do 600 tisíc korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. Získat mohou maximálně polovinu ceny nového domu nebo bytu. Podmínky mají být výhodnější než u bank – díky nižšímu úroku a lepším možnostem odkladu nebo přerušení splácení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Lidé mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě, získají novou možnost půjčit si na nový dům nebo byt. Státní fond rozvoje bydlení totiž nabídne speciální půjčky pro rodiče nebo samoživitele s dětmi mladšími šesti let. Nařízení dnes schválila vláda. Ta před dvěma týdny jednání o úvěrech pro mladé přerušila kvůli tomu, že ministři sociální demokracie žádali zvýšení věkové hranice podporovaných. O úvěry půjde žádat už letos v březnu.

"Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu," vysvětluje ředitel fondu František Hadáček. Státní fond donedávna půjčoval rodinám maximálně 150 tisíc korun na rekonstrukce, nyní nově odstartuje půjčky ve výši 50 až 600 tisíc korun na stavbu nebo koupi nového bytu či domku.

Úroky se budou pohybovat kolem dvou procent, přičemž stát lidem půjčí maximálně půlku celkové částky. Konkrétně se výše úroku odvíjí od základní referenční sazby EU pro Českou republiku, zvýšenou o jeden až dva procentní body.

Aktuální referenční sazba je od začátku letošního roku 0,46 procenta, zájemci by tak mohli dosáhnout na výslednou sazbu 1,46 až 2,46 procenta. Na běžném bankovním trhu se průměrná sazba u nově uzavřených hypoték v únoru pohybovala na úrovni 2,06 procenta (podle statistiky Fincentrum Hypoindex).

Úvěr od státu by lidé mohli splácet nejvýše patnáct let. V mimořádných případech − pokud se jim například narodí další dítě nebo přijdou o práci − se může lhůta až o šest let prodloužit nebo přerušit splácení úvěru až na dva roky.

Na úvěr od státu by zájemci mohli dosáhnout do třiceti dnů od podání kompletní žádosti. Ta má mimo jiné obsahovat výši příjmů žadatele nebo prohlášení, že nedluží na zdravotním či sociálním pojištění, a další údaje, podle nichž se budou úředníci rozhodovat, jestli člověku půjčí, nebo ne.

Pro letošní rok má fond připravených 100 milionů korun. Pokud ale budou mít lidé o tento typ úvěru od státu velký zájem, částka ještě poroste. "Podle našich analýz by měl být roční zájem o zhruba 900 úvěrů, přičemž fond je schopen ročně uspokojit 1800 žadatelů," říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která záměr prosadila.

"Pro mladé lidi to může být z hlediska nákladů zajímavá příležitost, nicméně už to není takový rozdíl oproti tomu, jaké úrokové sazby jsou na trhu," komentuje vládou schválenou novinku vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Podpora bydlení od státu podle něj dávala smysl hlavně na přelomu tisíciletí, kdy nebyly hypotéky pro lidi tak dostupné jako dnes. Mezi lety 2004 až 2011 půjčoval Státní fond rozvoje bydlení lidem až 300 tisíc s dvacetiletou splatností a dvouprocentním úrokem, což pro ně bylo výhodnější než půjčka od banky. "V době, kdy se úrokové sazby pohybovaly nad pěti procenty, byla tato podpora pro mladé lidi významnou pomocí. V současné době je vlastně zbytečná," míní Rajdl.

Mnoho lidí podle Rajdla také odradí dvojité papírování: jelikož jde pomocí státní půjčky zaplatit maximálně polovinu celkových nákladů, lidé pravděpodobně budou muset zbytek doplatit pomocí další půjčky. Nevýhodu oproti minulému programu vidí také v tom, že úroková sazba je fixní jen prvních pět let, a ne jako dříve po celou dobu splatnosti. "Spíše než podpora se tedy program blíží tržním produktům," říká Rajdl.

O "státních hypotékách" má pochybnosti i Česká národní banka. V připomínkách k vládnímu nařízení upozorňuje na to, že komerční banky a spořitelny dnes nabízejí dostatek výhodných úvěrů na bydlení. Díky silné konkurenci na ně zájemce v praxi nedosáhne jen tehdy, pokud nemá dostatečný příjem na splátky úvěru.

S tím, že trh díky silné konkurenci funguje v zásadě dobře, souhlasí také ministerstvo pro místní rozvoj. Výhodou úvěrů od státního fondu by přesto kromě nižších úrokových sazeb měla být i možnost odložení a přerušení splácení za příznivějších podmínek, než jaké v současné době nabízejí banky. Na průměrnou tržní sazbu kolem dvou procent totiž podle Šlechtové obtížněji dosáhnou právě mladí lidé s dětmi.

 

Právě se děje

Další zprávy